Widok łosi, saren czy dzików w mieście coraz mniej dziwi mieszkańców. Dzikie zwierzęta coraz częściej opuszczają swoje naturalne siedliska i przychodzą na osiedla w poszukiwaniu pożywienia lub po prostu, bo są zdezorientowane. Jak się zachować, kiedy widzimy takie zwierzę.
Jeże to stali bywalcy na osiedlowych uliczkach / Fot. Wikipedia Commons
O takich sytuacjach mówią uczestnicy konferencji „Zwierzęta w wielkim mieście” zorganizowanej przez bydgoskie Schronisko dla Zwierząt i OTOZ Animals.
Nie ulicach nie tylko spotykamy zwierzęta znane nam z lasów. Zdarza się, że mieszkańcy nie wiedzą jak zachować się, kiedy widzą podlota (młody ptak uczący się latać). Oczywiście, zwykle mają dobre intencje, ale mogą zaszkodzić ptaku.
– Osoby napotykające podlota chcą mu pomóc, wsadzają z powrotem do gniazda, czy nawet zabierają go do weterynarza. Tak się nie robi. Jeśli ptak nie krwawi, nie kuleje, a próbuje się wzbić w powietrze, dajmy mu spokój. Nie bójmy się, że kot go zje. To jest natura. Ptak musi sam nauczyć się latać. Rodzice go obserwują – mówi Daria Pilewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals Oddział Kujawsko-Pomorski.
– Warto też zwrócić uwagę na sytuację jeży. Są widoczne w mieście, szczególnie latem, po zmroku. Nie uciekają kiedy czują zagrożenie, tylko zwijają się w kulkę, przez to są rozjeżdżane przez auta. Błędem jest przenoszenie dużych jeży w inne miejsca. Samica przez dwa tygodnie wychowuje „młode” w gnieździe, po dwóch tygodniach opuszcza je w poszukiwaniu jedzenia. Ludzie przenoszą napotkanie jeże. Jeszcze robią to do lasów iglastych, których jeże nie lubią. Przeniesiona matka może nie trafić już do siedliska, a młode będą pozostawione same sobie – wyjaśnia starsza inspektor ds. ochrony zwierząt.
Dzwońmy do Zarządzania Kryzysowego
Jeśli nie jesteśmy pewni jak pomóc zwierzęciu, możemy zadzwonić przez całą dobę do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. stacjonarny 52-58-59-888 lub tel. zapasowy – komórka 606-859-637).
Więcej o tym, jak obchodzić się z dzikimi zwierzętami w mieście podczas III Konferencji Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy i OTOZ Animals o. Kujawsko-Pomorskiego.: „Zwierzęta w wielkim mieście”, która odbędzie się w czwartek (12 października) w sali sesyjnej w bydgoskim ratuszu.
– Na konferencję zaprosiliśmy praktyków. Czterech z nich opiekuje się i obserwuje dzikie zwierzęta w mieście. Odwiedzi nas również znany w całej Polsce Marcin Kostrzyński. Zapraszamy wszystkich mieszkańców – informuje Daria Pilewska.
Program konferencji „Zwierzęta w wielkim mieście”:
16.30 Uroczyste otwarcie konferencji przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy
16.40 Powitanie uczestników przez Izabellę Szolginię dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy, organizatora konferencji
16.50 „Jeż miejski zwierz” – autor prelekcji: Beata Woźniacka
17.20 „Jerzyk na chodniku, karlik w skrzynce licznikowej – zagrożenia i pierwsza pomoc dla ptaków i nietoperzy w mieście” – autor prelekcji: Monika Wójcik – Musiał
17.50 Przerwa kawowa
18.10 „Przyrodnicza perełka – Bydgoski Myślęcinek” – autor prelekcji: Dawid Kilon
18.40 „Jak nie wylać zwierzęcia z kąpielą” – autor prelekcji: Marcin Wysokiński
19.10 „Przyroda bez tajemnic” – autor prelekcji: Marcin Kostrzyński
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!