Bydgoszcz liderem rankingu Zielonych Finansów Samorządowych. Przed Warszawą, Poznaniem i Gdynią

Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego to jeden z filarów „zielonych finansów” Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski/UMB

Bydgoszcz zwyciężyła w rankingu Zielonych Finansów Samorządowych przygotowanych przez Fundację Miasto. W kategorii „Miasta na prawach powiatu” wyprzedziła m.in. Warszawę, Poznań i Gdynię.

Wyniki rankingu ogłoszono podczas odbywającej się w Poznaniu Gali Europejskiego Forum Samorządowego – Local Trends 2023.Bydgoszcz zwyciężyła w kategorii „Miasta na prawach powiatu”. Tuż za naszym miastem uplasowały się Warszawa i Elbląg. W czołowej dziesiątce znalazły się dalej kolejno: Gorzów, Gdynia, Dąbrowa Górn., Poznań, Zielona Góra, Gdańsk i Piotrków Tryb.

– Kolejny raz jesteśmy stawiani jako wzór mądrych i odpowiedzialnych inwestycji – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski-  Za takie uznaliśmy między innymi wszystkie działania, które pozwalają nam ograniczać energię i rozwijać jej alternatywne źródła. Z drugiej strony wydajemy coraz więcej miejskich środków na poprawę jakości zielonych przestrzeni publicznych. Zrealizowaliśmy już szereg ambitnych zdań jak rewitalizacja śródmiejskich parków, części bulwarów, czy terenów rekreacyjnych w Fordonie. Mamy równocześnie szereg kolejnych ważnych zadań do realizacji, które wybraliśmy wspólnie z mieszkańcami. W najbliższych latach skupimy się m.in. na terenach wokół Kanału Bydgoskiego, kolejnych odcinkach bulwarów i budowie otwartego kąpieliska, które przyjmie formę zielonego parku pełnego drzew – dodaje prezydent.

Ranking został przygotowany na podstawie Indeksu Zielonych Finansów Samorządowych, który opracowali naukowcy z Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Indeks ten umożliwia zbadanie „stopnia zazielenienia” finansów samorządowych, w tym również ocenę poziomu lokalnego bezpieczeństwa środowiskowego.

Statuetka – nagroda za zwycięstwo w rankingu

W rankingu nagrodzono samorządy za realizowaną politykę prośrodowiskową. Ocenie podlegały głównie aspekty finansowe związane m.in. z poziomem zielonych wydatków inwestycyjnych w okresie 2018-2022, ale także wyniki niefinansowe, przekładające się na poziom bezpieczeństwa środowiskowego. Tym samym ranking uwzględnia zaangażowanie finansowe, jak również jego efekty uzyskiwane przez gminy i miasta. Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach w podziale na gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie i miasta na prawach powiatu. W pozostałych kategoriach zwyciężyły: Jawor, Ścinawa i Wierzchlas.

Fundacja Miasto, organizator rankingu. została powołana przez Związek Miast Polskich.

Udostępnij: Facebook Twitter