Bydgoska firma odpowiedzialna za rewitalizację Rybiego Rynku. Rusza przebudowa. Będzie żuraw i rzeźba handlarki śledziami

W ciągu roku Rybi Rynek przejdzie gruntowną rewitalizację / Fot.M.Zaborowski

Betpol z Bydgoszczy został wykonawcą prac na Rybim Rynku. Inwestycja rozpocznie się z początkiem listopada. Po jej zakończeniu to miejsce zmieni się nie do poznania.

Kosztem 24 milionów złotych Rybi Rynek i uliczki do niego prowadzące przejdą rewitalizację. Na placu pojawi się zieleń, zdobić go będą stylowe latarnie, ławki i krzesła, a całość rozświetli iluminacja. Co ważne – z Rybiego Rynku znikną samochody, plac ma być oddany we władanie pieszym, a nie zmotoryzowanym.

– W związku z prowadzonymi robotami wodociągowymi na placu Kościeleckich oraz rozpoczynającym się Jarmarkiem Świątecznym, w pierwszej kolejności wykonamy prace na uliczkach oddalonych od Starego Rynku. Zminimalizujemy tym samym utrudnienia a roboty (prowadzone etapowo) nie wpłyną na płynność ruchu w ścisłym centrum miasta – informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Rybi Rynek. Rewitalizacja

Betpol w pierwszej kolejności przebuduje odcinek ulicy Przyrzecze (od ul. Farnej do Ku Młynom), Grodzkiej (od ul. Przy Zamczysku w kierunku Bernardyńskiej), ul. Zaułek (od ul. Batorego do Jana Kazimierza) i ulicy Pod Blankami (od ul. Długiej do Trybunalskiej.

Te prace zakończą się wiosną przyszłego roku. Wtedy rozpoczną się właściwie roboty na samym Rybim Rynku i kolejnych ulicach. Z całym zadaniem wykonawca ma uwinąć się w ciągu roku.

Jakie dokładnie prace zaplanowano na Rybim Rynku?

– Przebudowa będzie polegała na wymianie nawierzchni, budowie elementów odwodnienia, nowym zagospodarowaniu istniejących przestrzeni zielonych oraz wyposażeniu placu w elementy małej architektury. W rogach placu od strony spichrzy dosadzimy też drzewa, które zostaną dodatkowo podświetlone. Wybrane zostały lipy i platany, które już zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda. Przy przystanku tramwaju wodnego powstanie podświetlana róża wiatrów. Ławki i krzesła, które pojawia się na Rybim Rynku zaprojektowali studenci wzornictwa Politechniki Bydgoskiej – informuje Tomasz Okoński.

O historii i dawnym przeznaczeniu Rybiego Rynku świadczyć będą detale, które podkreślą charakter tego miejsca. Pojawi się więc rzeźba kobiety sprzedającej śledzie, a przy nabrzeżu stanie żuraw przypominający o dawnym porcie rzecznym.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!



Udostępnij: Facebook Twitter