Irbis Buba w bydgoskim zoo / Fot. D. Gulda/ Ogród Zoologiczny w Myślęcinku
Długo wyczekiwany, nowy mieszkaniec, trafił do zoo w Myślęcinku. To młody samiec irbisa, zwanego też panterą śnieżną. Mieszkańcy powinni zobaczyć go na żywo już w listopadzie.
Samiec pantery śnieżnej przybył do Myślęcinka z Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Będzie towarzyszył tygrysicy Ani, która od kilkunastu miesięcy żyła w samotności, gdyż jej zagrodowy przyjaciel – tygrys syberyjski Yardan-Altaj zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Pracownicy zoo prowadzili rozmowy z płockim ogrodem w sprawie ściągnięcia samca tygrysa. Pojawiła się jednak możliwość sprowadzenia pantery śnieżnej. Młody samiec do zoo w Bydgoszczy trafił w czwartek (19 października). Otrzymał imię Buba.
Zoo w Myślęcinku. Ma odpowiednie warunki
– Po rozmowach i akceptacji koordynatora irbisów w Europie, otrzymaliśmy zgodę na przeprowadzenie kota do nas. Znajduje się na wybiegu łączonym z zagrodą tygrysicy Ani. To duży teren, dostosowany do potrzeb tych zwierząt. Jesteśmy w tej kwestii kontrolowani, spełniamy warunki. – mówi Tamara Samsonowicz, dyrektor myślęcińskiego ogrodu.
Zoo pochwaliło się w filmie w mediach społecznościowych przybyciem kota do Myślęcinka. Zwierzę stawia na nim pierwsze kroki w zagrodzie. Wygląda na trochę zagubione.
– Trwa w tej chwili jego kwarantanna. Z dnia na dzień jest coraz bardziej oswojony. Podglądamy go na kamerze. Bardzo interesuje się ptakami będącymi w pobliżu. Dobrze reaguje na naszych opiekunów, prowadzimy z nim trening medyczny, który rozpoczął jeszcze w Płocku. Postaramy się, aby goście mogli zobaczyć go jeszcze w pierwszej połowie listopada – przekazuje dyrektorka.
Ratunek przed wyginięciem
Ogród zoologiczny w Myślęcinku pomaga w reintrodukcji tego gatunku. Te dzikie koty występują na terenach Azji Środkowej. Niestety, irbisy są zagrożone w środowisku naturalnym przez kłusownictwo i nielegalny handel.
– Piękne i gęste futro stanowi cenne trofeum dla azjatyckich kłusowników. Jest nielegalnie wykorzystywane do tworzenia garderoby. Na świecie pozostało już tylko ok. 4 000 panter śnieżnych. Ich populacja zmniejszyła się co najmniej o 20% w ciągu ostatnich 20 lat – informuje World Wide Fund for Nature (WWF) Polska.
– Pomagamy w ochronie tego gatunku. Nie ściągamy zwierząt z wolności. Pochodzą one z innych hodowli, z naddatków hodowlanych. Dobrze, że do nas trafiają, ponieważ jesteśmy dla nich rezerwuarem, pomagamy w rozwoju gatunku. Czynimy starania, żeby do Buba dołączyła młoda samica – wyjaśnia nam Tamara Samsonowicz.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!