Weekend 27-29 października to imprezowy zawrót głowy
W ostatni październikowy weekend w Bydgoszczy nie będziemy się nudzić. Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji.
Pokazy łyżwiarzy na Torbydzie
PGE Halloween Cup 2023 – to łyżwiarska impreza na Torbydzie. W piątek (godz. 8.00 – 19.30), sobotę (godz. 8.00 – 21.04) i niedzielę (8.00 – 17.34) pokazy łyżwiarzy figurowych. Udział wezmą sportowcy z całej Europy, którzy przyjadą do nas z 9 krajów – m. in. z Litwy, Łotwy, Węgier czy Francji. Ponad 200 zawodników wyczynowych oraz amatorów będzie rywalizować we następujących konkurencjach – solistki i soliści, oraz pary taneczne. – Po sukcesie zeszłorocznej edycji, jesteśmy pewni, że zapowiada się świetne, sportowe widowisko, pełne emocji, pięknych strojów i sportowej rywalizacji w halloweenowym klimacie – zapowiadają organizatorzy.
Zabawa dla seniorów
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zapraszana zabawę taneczną w Hotelu Maraton (ul. Powstańców Warszawy_. Zabawa odbędzie się 27 października. Początek o godzinie 17.00. Koszt 120 zł/os. Szczegóły oraz zapisy: Dział Edukacji i Integracji Międzypokoleniowej KPCK (KPCK, pl. Kościeleckich 6, pok. nr 4; tel: 780 181 770, mail: integracja@kpck.pl).
Halloweenowa Masa Krytyczna
W piątek o godz. 18 ze Starego Rynku rusza Halloweenowa Masa Krytyczna. To zaproszenie dla wszystkich rowerzystów.
Debata „Młode Miasto” w Młynach Rothera
Stowarzyszenie Bydgoszcz G10 rozpoczyna projekt „Młode Miasto”, którego celem jest analiza wyzwań oraz propozycje rozwiązań dotyczących młodych ludzi w Bydgoszczy. Pierwszym etapem projektu jest zbieranie danych, w tym mini ankieta online, a kolejnym debata współorganizowana z Młynami Rothera. W piątek (27 października) w godz. 18.00 – 19.00 na pierwszym piętrze Młynów odbędzie się dyskusja w gronie ekspertów z branż biznesu, kultury oraz edukacji. – Bbędziemy wspólnie szukać pierwszych rekomendacji. Oczywiście ważnych głosów we wspomnianych środowiskach jest tyle, że w naszych założeniach to pierwsza debat o tej tematyce. Oczywiście do dyskusji serdecznie zapraszamy również wszystkich mieszkańców – piszą organizatorzy.
Bal Dyni dla dzieci
W piątek (godz. 17.30) oraz w sobotę i niedzielę (godz. 16) w Centrum Animacyjno-Edukacyjne FESTA, Nakielska 175a odbędą się dyniowe bale. W programie: zabawy muzyczne i wizyta Smoka Festusia.
Requiem Mozarta w Filharmonii Pomorskiej
Piątkowy koncert przed 1 listopada to w Filharmonii tradycyjnie czas na requiem. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, soliści Opery Narodowej w Kijowie i bas Filip Rutkowski pod dyrekcją Mykoły Diadiury zaprezentują Reguiem d-moll
Wolfganga Amadeusza Mozarta. „Niewiele jest w dziejach muzyki dzieł tak uwielbianych, tak wzruszających i zarazem tak tajemniczych, jak Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. I chociaż każdy z nas zna ponury Introitus, pełne dramaturgii Confutatis, przepiękną Lacrimosę, to Requiem Mozarta pozostaje jednym z tych utworów, które słuchamy – albo raczej przeżywamy – wielokrotnie, a zarazem zawsze jakby po raz pierwszy. Mozart pisał Requiem w pośpiechu, w przeczuciu własnej śmierci – zmarł mając zaledwie 35 lat, 5 grudnia 1791 roku, zanim zdążył ukończyć dzieło. Dokończenia utworu podjął się uczeń Mozarta – Franz Xaver Süssmayr” – czytamy w zapowiedzi. Początek o godz. 19.
„Madama Butterfly” w Operze Nova
Finałowa scena Madamy Butterfly w Operze Nova / Fot. Andrzej Makowski/Opera Nova
W piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18) można podziwiać w Operze Nova „Madama Butterfly”. Dzieło Giacomo Pucciniego opowiadające o nieszczęśliwej miłości Japonki i amerykańskiego oficera jest jednym z najbardziej popularnych w dziejach opery. „Madama Butterfly” jest pierwszą z oper Pucciniego, której akcja rozgrywa się w egzotycznym środowisku. Autorzy libretta nawiązali do kilku źródeł literackich: francuskiej powieści Pierre’a Lotiego Madame Chrysantheme, opowiadania Johna Luthera Longa Madame Butterfly i bazującego na nim dramatu Davida Belasco pod tym samym tytułem. Choć główna postać opery, Cho-Cho San, swój przydomek zawdzięcza rodowemu herbowi wyrzeźbionemu w kształcie motyla, to można doszukać się w nim głębszej symboliki. W bydgoskich spektaklach tytułową partię zaśpiewają gościnnie Ilona Krzywicka i Joanna Woś.
Festiwal Prapremier – czytania tekstów finałowych
Od poniedziałku trwają czytania sceniczne finałowych tekstów konkursu „Aurora”. Główna nagroda wynosi 50 tys. złotych. O jej przyznaniu zdecyduje kapituła pod przewodnictwem Krzysztofa Warlikowskiego. W piątek prezentacja ostatniego z finałowych tekstów. Będzie to „Odporność szkła hartowanego” Danila Brakočevića, reż. Olgi Chajdas. Czytanie w sali Akademii Muzycznej, ul. Gdańska 20. Początek o godz. 19. W sobotę wręczenie głównej nagrody „Aurory”.
Vito Bambino w Fabryce Lloyda
W piątek o godz. 20 w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej koncert Vito Bambino, który jest w klubowej trasie koncertowej, obejmującej 17 polskich miast. Wśród nich jest i Bydgoszcz.
Bydgoszcz Jazz Festival
W piątek o godz. 20 w klubie Eljazz przy ul. Krętej początek 21. Bydgoszcz Jazz Festival. Zagra Halicki Sextet – grupa bydgoskich i łódzkich muzyków jazzowych założona w 2022 roku w Bydgoszczy. Ich muzyka opiera się na założeniach jazzu ale kompozycje oraz indywidualny styl każdego z muzyków pozwolił na korespondencję z różnymi gatunkami muzycznymi jak Jazz Rock czy Drum&Bass. Zespół tworzą doświadczeni muzycy, którzy koncertowali z najwybitniejszymi przedstawicielami światowej sceny jazzowej i rozrywkowej Maciej Sikała, Witold Janiak, Piotr Olszewski, Adam Kołacki, Kamil Miszewski oraz Bartek Halicki.
Reggae Dub Festival w MCK
Impreza w piątek i sobotę odbędzie się w sali MCK przy ul. Marcinkowskiego 12-14 oraz w Music Cafe Szpulka w MCK. W piątek koncerty rozpoczynają się o godz. 18.30. Ostatni o godz. 2. W sobotę w takich samych godzinach. Wystąpią: Boleo & Follow The Riddim, Dubska, Macka B & The Roots Ragga Band, – Joint Venture Sound System, The Bartenders, Habakuk, Tabu, Radikal Guru oraz Ruff Puff Sound System.
Festiwal Ezoteryki i Medycyny Naturalnej i targi terrarystyczne
W sobotę i niedzielę (27-28 października) w hali SISU Arena przy ul. Toruńskiej (w godzinach 10-18) festiwal dla osób, którzy chcą zgłębić tajniki medycyny naturalnej. Bilety do kupienia w kasach w dniu wydarzenia lub online za pośrednictwem strony: https://ezofest.pl/. Normalny – 20 zł. Ulgowy – 15 zł (emeryci, renciści, młodzież do 18-tego roku życia). Bezpłatnie – dzieci do 5 lat.
W tych samym terminie (sobota -godz. 10-17, niedziela – godz. 10-16) także w SISU Arena targi dla miłośników gadów i płazów.
Europejska Stolica Kultury w Bydgoszczy. Debata w Młynach Rothera
W sobotę, 28 października (godz. 11) w Młynach Rothera otwarte spotkanie, aby porozmawiać wspólnie i otwarcie o bydgoskiej kulturze! – Zapraszamy osoby zaangażowane w życie miasta, korzystające z oferty kulturalnej, a także tworzące tę ofertę. Podczas spotkania każda osoba będzie mogła zaproponować ważny dla niej temat do dyskusji. Już teraz warto się nad nim zastanowić i przyjść z propozycją. Pretekstem do naszego spotkania jest start Bydgoszczy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Młyny Rothera opracowały aplikację, a w niej – program roku obchodów, który dotyka wielu ważnych dla naszego miasta spraw. Więcej o naszych pomysłach wkrótce będzie można przeczytać na stronie esk2029.com. Porozmawiamy o poglądach, potrzebach, które kultura zaspokaja, oczekiwaniach i marzeniach. Zastanowimy się, co działa dobrze, a co mogłoby lepiej. Podzielimy się refleksjami z dotychczasowego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i ich organizowania – zachęcają organizatorzy.
Tematyczny spacer w Filharmonii Pomorskiej
Wykład plenerowy dr Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej z cyklu: Tematyczne Spacery Historyczne odbędzie się w sobotę (godz. 11) w Filharmonii Pomorskiej. Prelegentka uraczy barwną opowieścią o historii. -Chodząc korytarzami, zaglądając do saloników, pokoju dyrygentów, sali prób, sali kameralnej, zatrzymując się w foyer oraz parku, opowie o meandrach funkcjonowania tej instytucji w okresie dyrekcji Andrzeja Szwalbego. Rzecz będzie o niezwykłych pomysłach związanych z zespołami muzycznymi działającymi w Filharmonii, o fascynującym, nowo odkrywanym i specjalnie skomponowanym dla FP repertuarze, o zapraszanych gwiazdach, o różnorodnych formach koncertów, o kolekcjach plastycznych – piszą organizatorzy.
„Berek, czyli upiór w moherze”
To zwariowana komedia o pokonywaniu różnic i wzajemnym zrozumieniu. W rolach głównych wystąpią Ewa Kasprzyk i Antoni Pawlicki. Do obejrzenia w sobotę, w Filharmonii Pomorskiej (godz. 15.30 i 18.30).
Dla niegrzecznych dzieci w teatrze
Spektakl „Bajki dla niegrzecznych dzieci” został napisany przez Szymona Jachimka dla Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Autor wykorzystał utwory Heinricha Hoffmanna w tłumaczeniu Wacława Szymanowskiego, adaptując je na potrzeby sztuki opowiadającej o czwórce dzieci, które nie chcą spać oraz ich zagadkowej, nieco ekscentrycznej ciotce. Przedstawienie w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej w sobotę i niedzielę o godz. 16.
Kabarety w Łuczniczce
HuMore Show odbędzie się w sobotę o godz. 19 w hali Immobile Łuczniczka. Podczas tegorocznej edycji bazującej na polsatowskim cyklu „Młodzi i Moralni”, na scenie wystąpią Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Zdolni i Skromni i Igor Kwiatkowski. Oprócz nich rozbawi zespół muzyczny Gwiazda z Zagranicy i Andrzej Kozłowski, uczestnik programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który zaśpiewa na żywo znane przeboje. Cały wieczór poprowadzi duet Robert Górski i Robert Korólczyk.
Halloween w Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum Mydła i Historii Brudu zaprasza w sobotni (28 października) wieczór na wyjątkowe zwiedzanie swoich eksponatów. Gdy zapadnie zmrok, obudzą się „Duchy Naszych Przodków”! Halloweenowe zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu to niecodzienny sposób na spędzenie jesiennego wieczoru. Wejścia na specjalne zwiedzanie będą odbywać się o pełnych godzinach tj. 19:00; 20:00 oraz 21:00. Cena biletu: 15 zł – ulgowy; 20 zł – normalny.
Akademia Pana Kleksa w Hangarze Kultury
W fordońskim Hangarze Kultury przy ul. Piwnika Ponurego odbędzie się w niedzielę (29 października) o godz. 11 drugi już koncert z cyklu „Muzyczne Igraszki”. Podczas koncertu przeniesiemy się do Akademii Pana Kleksa, bawiąc się przy znanych utworach takich jak m.in. „Witajcie w naszej bajce” czy „Na Wyspach Bergamutach”. Pojawi się też utwór z najnowszej ekranizacji – „Jestem Twoją bajką”. Koncert trwa około godziny.
Teatr Piasku w Adrii
Zaskakujące losy dziewczynki w świecie wyobraźni malowane piaskiem, światłem, na wodzie z pokazami speed painting, w połączeniu z grą aktorów i akrobacjami – tak będzie wyglądał spektakl Teatru Piasku Tatiany Galicyny, zwyciężczyni „Mam Talent”. Przedstawienie w niedzielę o godz. 17 w Adrii przy ul. Toruńskiej.
Spacer po fordońskich nekropoliach
W niedzielę (29 października) o godz. 17 spacer „Śladami istniejących i zapomnianych nekropolii Fordonu”. Początek na Rynku w Starym Fordonie. Dalej przewodnik poprowadzi na trzy nekropolie przy ulicy Cechowej św. Jana, ewangelicką i więzienną. Kolejnymi punktami będą cmentarze św. Mikołaja i żydowski przy Kasztelańskiej i Samotnej. Podczas spaceru przewodnik opowie o zwyczajach i tradycjach pogrzebowych katolików, ewangelików i żydów. Wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy.
Voo Voo w Filharmonii Pomorskiej
Niezliczona ilość koncertów, 40 nagranych albumów studyjnych, współpraca z gwiazdami światowego formatu – to efekt muzycznej kariery Voo Voo. W niedzielę o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej Wojtek Waglewski zaprezentuje niezapomniane hity, które cieszą kolejne pokolenia słuchaczy. W ramach jubileuszu 35-lecia Voo Voo zaprezentuje odświeżone aranżacje swoich największych i najważniejszych przebojów.