Zajęcia z edukacji ekologicznej w bydgoskich szkołach. Można się zapisywać

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku

Tysiąc uczniów z bydgoskich szkół podstawowych weźmie w najbliższym czasie udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których pozna Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. To wspierana przez Unię Europejską promocja recyklingu, ograniczenia odpadów do minimum i dbałości o środowisko poprzez danie odpadom „drugiego życia” oraz przekształcania odpadów w ekologiczną energię.

Zajęcia są efektem porozumienia o współpracy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej z firmą ENERIS Proeco. W ostatnim tygodniu października ENERIS Proeco oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej podpisały umowę o współpracy w zakresie prowadzenia zajęć edukacyjnych dla uczniów bydgoskich szkół podstawowych. Dzięki temu powstanie ścieżka edukacyjna Gospodarki Obiegu Zamkniętego, przez którą przejdzie tysiąc bydgoskich uczniów. Zajęcia realizowane będą zarówno stacjonarnie jak i na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku.

UWAGA! Szkoły chętne do wzięcia udziału w zajęciach mogą się kontaktować z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej i uzgadniać miejsca oraz terminu zajęć.

O co chodzi w Gospodarce Obiegu Zamkniętego?

To model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. W praktyce oznacza ograniczenie odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce, dzięki recyklingowi. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość. Ponowne wykorzystanie i recykling produktów spowalnia wykorzystanie zasobów naturalnych, ogranicza niszczenie krajobrazu i siedlisk oraz pomaga ograniczyć utratę różnorodności biologicznej. Kolejną korzyścią z gospodarki o obiegu zamkniętym jest redukcja całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Według Europejskiej Agencji Środowiska, procesy przemysłowe i użytkowanie produktów odpowiadają za 9,1% emisji gazów cieplarnianych w UE, podczas gdy gospodarka odpadami odpowiada za 3,3%. Tworzenie bardziej wydajnych i zrównoważonych produktów od samego początku pomogłoby zmniejszyć zużycie energii i zasobów, ponieważ szacuje się, że ponad 80% wpływu produktu na środowisko jest określane na etapie projektowania.

– Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy z wielkim entuzjazmem ogłasza nawiązanie współpracy z firmą ENERIS, która aktywnie działa na rzecz odzysku i przetwarzania odpadów w Polsce. Naszym wspólnym celem jest propagowanie wiedzy na temat Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) wśród młodszych mieszkańców naszego miasta – powiedział Grzegorz Wąs z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

– Bydgoszcz jest już ósmym ośrodkiem edukacji ekologicznej w portfolio ENERIS. Czujemy się odpowiedzialni za edukację dzieci i młodzieży oraz kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych już od najmłodszych lat. Nie stać nas na rozrzutność związaną z deponowaniem odpadów, której koszty ponoszą zarówno przyroda, jak i gospodarka. Cieszę się, że w Bydgoszczy będziemy to robić z tak renomowanym partnerem jakim jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej – powiedział Przemysław Wojciechowski, członek zarządu ENERIS Proeco. To kolejna umowa związana z edukacją podpisana w ostatnim czasie przez ENERIS Proeco. Na początku września wystartowała współpraca z Zespołem Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy. Na mocy podpisanego porozumienia uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych realizują praktyki zawodowe na terenie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych.

Udostępnij: Facebook Twitter