Anna Dornowska i jej mistrzowska fryzura
– Z taką fryzurą, jaką wykonałam na mistrzostwach nie wyszła z salonu jeszcze żadna panna młoda. Wciąż na nią czekam. Niestety ludzie w Polsce często nie mają odwagi, żeby wyróżnić się na ulicy – mówi Anna Dornowska, która we włoskiej Casercie wykonała najlepszą na świecie ślubną fryzurę.
O fryzjerstwie i własnym biznesie Anna Dornowska może powiedzieć już chyba wszystko. Od 1999 roku prowadzi swój własny salon. Od samego początku znajduje się w tym samym miejscu – u zbiegu ulic Kolbego i Kormoranów na Osowej Górze. To cicha i spokojna okolica. Jednak wystarczy przekroczyć próg salonu, aby poczuć się jak w ulu. Pomimo wczesnej pory, wszystkie stanowiska są zajęte. Jedna z klientek ściska naszą mistrzynię świata i Europy. Gratuluje jej zdobytego tytułu. W tym miejscu czuć rodzinną atmosferę.
Moja droga do fryzjerstwa była długa
-Moja droga do fryzjerstwa była długa. Zawsze chciałam to robić, jednak kiedyś nie było takich możliwości w tym zawodzie jak dziś. Po różnych kursach udało mi się spełnić marzenie. Mam wyuczony zupełnie inny zawód, jednak fryzjerstwo to moja pasja od dzieciństwa. – wspomina Anna Dornowska.
Fryzjerka z powodzeniem łączy prowadzenie własnego salonu z rozwojem osobistym. Jak mówi, w jej zawodzie ważna jest nauka i udoskonalanie techniki. Anna Dornowska regularnie szkoli się w Zaremba International Academy, na spotkaniach CMC Kadry Damskiej, które odbywają się raz w miesiącu w weekendy. To jest czas na zaplanowanie i omawianie fryzur konkursowych oraz technik ich wykonania. Dzięki temu, że jestem w Akademii instruktorem, mogę tam trenować, kiedy znajdę wolny czas. Treningi i przygotowania do zawodów zajmują mi naprawdę wiele godzin – przyznaje mistrzyni świata.
Przyniosły świetne rezultaty. Fryzjerka z Osowej Góry zdobywała w tym roku tytuły na trzech mistrzostwach.
Najlepsza na świecie fryzura ślubna
Przygodę z fryzjerską rywalizacją Anna Dornowska rozpoczęła 3 lata temu. W Poznaniu tego roku w mistrzostwach Polski zajęła 3. miejsce. Reprezentowała Polskę z federacją CMC Poland Fryzjersko – Kosmetyczna Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata we włoskim mieście Caserta koło Neapolu. W dniach 28-30 października nasza reprezentacja zdobyła łącznie 18 medali: kadra damska 8 medali, kadra męska 10 medali. W konkurencji Techniqe Bridal Anna zajęła 1. miejsce i zdobyła tytuł Mistrza Świata. – Kadra damska zdobyła 4. miejsce drużynowo za pokaz na scenie. To nie były fryzury ślubne, tylko loki w różnej odsłonie .
W dniach 25-26.11.2023 r w Katowicach odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Europy, gdzie Anna Dornowska również zdobyła tytuł mistrzyni Europy w konkurencji Techniqal Bridal.
Dlaczego wybrała Pani akurat fryzurę ślubną? – pytam
– Bardzo lubię ślubne upięcia, tym bardziej te kreatywne. Fryzura na mistrzostwach mogła mieć trzy kolory pastelowe, ozdoby do włosów, pełny makijaż i biżuterię. Tak jak żywa modelka. – odpowiada Anna Dornowska. – Przygotowuje nas i trenuje Joanna Zaremba – Wanczura, która jest dla mnie najlepszym trenerem na świecie. Jest dla nas wzorem i wsparciem i ufam jej bezgranicznie. Jeśli np. dzień przed konkursem powie, że mam zmienić linię czesania, zrobię to . Wykonałam kok techniczny ślubny upięty do góry z elementami artystycznymi. Fryzura ta wymaga technicznej dokładności i precyzji. Konsultuję ją oczywiście i dopracowuję pod okiem trenerki. Na wykonanie fryzury na zawodach miałam 45 minut. Główka była wcześniej przygotowana (makijaż, ubranie, farbowanie).
Odważne cięcie to mój żywioł!
Anna Dornowska przyznaje, że zgłaszają się do niej otwarci klienci. Zauważa, że na nasze „włosowe’ wybory duży wpływ ma panująca aura. – Latem więcej osób decyduje się na zmianę. Oryginalne cięcie i odważna koloryzacja to mój żywioł. – mówi. Kreatywnością wykazuje się również w czasie wykonywania ślubnych upięć. Z taką fryzurą jaką wykonałam na mistrzostwach nie wyszła z salonu jeszcze żadna panna młoda. Wciąż na nią czekam. – kwituje właścicielka salonu fryzjerskiego.
W salonie przy ul. Gawroniej pracuje sześć osób. Widać, że dużo się dzieje. Niektóre z fryzjerek były w przeszłości uczennicami Anny. Właścicielka wciąż przyjmuje i szkoli nowe uczennice, które chcą zostać fryzjerkami. Uważa jednak, że zmiany w systemie edukacji wpłynęły niekorzystnie na aspekt praktycznej nauki zawodu. – Myślę, że uczniowie są w dzisiejszych czasach za młodzi. Pierwsze praktyki odbywają w wieku 14 lat, kiedy wciąż są dziećmi.
Bydgoska mistrzyni świata jest egzaminatorem w Związku Rzemiosła Polskiego. Widzi, jak wiele (głównie kobiet) zdobywa zawód, jednak nie decyduje się podążyć wyuczoną ścieżką zawodową. – Młodzież musi pamiętać, że fryzjerstwo wiąże się z nieustanną nauką i rozwojem. Szkoła jest oczywiście ważna, jednak bez praktyki nic z tego nie będzie – dodaje.
Bydgoszcz to miasto zdolnych fryzjerek
Chociaż fryzjersko – kosmetyczna reprezentacja Polski zdobyła na mistrzostwach świata łącznie 18 medali, próżno szukać informacji na ich temat. Ich sukcesy, w przeciwieństwie do tych sportowych, nie są głośno promowane. – Niestety, taka jest rzeczywistość. Mało kto wie o naszych sukcesach. My to robimy za własne pieniądze, poświęcając swój wolny czas. To nasza pasja i ciężka praca. Fryzjerzy nie mają też sponsorów, tak jak np. sportowcy. Szczęśliwie w Bydgoszczy działa Akademia Zaremby, która otacza opieką , wspiera i szkoli – mówi na koniec bydgoszczanka. Najbliższe tygodnie fryzjerka poświęci przygotowaniom do kolejnych mistrzostw Polski. A te już 3 marca 2024 w Poznaniu. Być może zaprezentuje się tam w nowej konkurencji. Jak mówi, ma wciąż apetyt na więcej i jeszcze niejedno może nam pokazać.
Zapisz się do naszego newslettera!