3 grudnia na całym świecie obchodzimy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Bydgoszczanie świętowali w poniedziałkowe popołudnie. Uroczysta gala odbyła się w Miejskim Centrum Kultury.
Podczas uroczystości nagrodzonych zostało dwanaście osób i stowarzyszeń. Pomoc niosą osoby w różnym wieku, o różnych życiowych doświadczeniach. Niektóre z nich same zmagają się z niepełnosprawnością. Inni zaczęli pomagać, gdy na świecie pojawiły się ich niepełnosprawne dzieci. Jako ostatni swoje wyróżnienie odebrał Kamil Najdrowski – 26 letni student Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który zmaga się z łamliwością kości. Każdego dnia udowadnia, że choroba nie jest przeszkodą do aktywnego wpierania innych i korzystania z życia. Ma wiele pasji, w tym biegi na wózku oraz jazdę na handbike’u.
– Ciężko stwierdzić, jak długo pomagam innym. Myślę, że około 5 lat, odkąd jestem w Bydgoszczy. Pomagam głównie osobom z niepełnosprawnością ruchową. Udzielam się na różnych płaszczyznach. Jestem Prezesem Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych na UKW. Tam organizuję np. lupy dla osób niedowidzących. Staramy się łamać wciąż istniejące na uczelni bariery architektoniczne. Powstaje coraz więcej podjazdów dla wózków. Na szczęście wszystko zmienia się na lepsze. To bardzo motywuje do dalszego działania. Od około dwóch lat działam na rzecz Fundacji Dignitate. jestem też w Stowarzyszeniu Siła Otwartych Serc. – mówił nagrodzony wolontariusz
Wyróżnienia otrzymali także:
- Ewa Blachowska – mama niepełnosprawnego syna. Współzałożycielka i przez 14 lat Prezes Stowarzyszenia Klubu Wsparcia Psychicznego, działającego przy Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego. Od 10 lat wraz z synem aktywnie uczestniczy w zajęciach z arteterapii w Arce.
- Małgorzata Frączek – Od 15 lat pracuje w Polskim Związku Głuchych w Bydgoszczy, tłumacz polskiego języka migowego, wspiera osoby Głuche w codziennym funkcjonowaniu, pomaga w łamaniu barier w komunikacji.
- Georgina Myler – Od 2010 r. aktywnie działa społecznie, działa z organizacjami społecznymi w środowisku osób z niepełnosprawnościami w obszarze sportu, szkolenia i rehabilitacji. Organizuje i współorganizuje zawody, szkolenia, turnieje sportowe rangi Mistrzostw Polski, zawody ogólnopolskie i lokalne skierowane do mieszkańców Bydgoszczy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Od 2014 roku aktywnie działa w Zarządzie KSN Łuczniczka Bydgoszcz jako Wiceprezes
- Grażyna Rzęska – trzydzieści lat temu zrezygnowała z pracy na rzecz opieki nad najstarszą córką, Martą z niepełnosprawnościami. Działaczka społeczna na rzecz osób z niepełnosprawnością.
- Anna Sikorska – jej najmłodszy syn Leon ma Zespół Downa. Założyła Grupę wsparcia dla rodzin z dzieckiem z zespołem Downa. Grupa corocznie wydaje piękny kalendarz. W ostatnim z nich dzieciom z niepełnosprawnościami towarzyszą nastoletnie i dorosłe osoby z Trisomią
- Katarzyna Zwierzchowska – Od 2010 roku Prezeska Fundacji Dum Spiro, Spero działającej w obszarze rehabilitacji, również społecznej (turnusy rehabilitacyjne, rehabilitacja w miejscu zamieszkania, sprzęt ortopedyczny, wsparcie Nieprzetartego Szlaku ZHP). W 2020 roku współzałożycielka Fundacji Dignitate, zajmującej się Opiekunami Osób z Niepełnosprawnościami. Członkini Rady do Spraw Równego Traktowania; członek w zespole opracowującym Program Działań na rzecz Równego Traktowania dla Miasta Bydgoszczy na lata 2023-2028.
- Stowarzyszenie „Zespolaki” – Działania Stowarzyszenia ukierunkowane są na organizowanie zajęć rewalidacyjnych głównie dla dzieci z trisomią 21 czyli zespołem Downa pod okiem profesjonalnych trenerów i terapeutów.
- Waldemar Adamczak – Od wypadku, któremu uległ w dzieciństwie ( w 1967 r.) jest osobą z niepełnosprawnością narządu ruchu – porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Do chwili obecnej aktywny zawodowo. Głównie jednak, od ponad 30 lat, działa społecznie w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach związanych z osobami z niepełnosprawnościami – w szczególności tymi, które zajmują się szeroko pojętą rehabilitacją poprzez uprawianie sportu. Był współzałożycielem jednego z pierwszych na terenie kraju stowarzyszenia zrzeszającego osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu (Bydgoski Związek Inwalidów Narządu Ruchu) – wieloletnie piastując stanowisko Prezesa Zarządu.
- Krzysztof Badowski – Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych; społecznik, aktywnie działa na rzecz środowiska bydgoskich organizacji pozarządowych; sportowiec, promotor sportu osób niewidomych, wiceprezes Klubu Sportowego Niewidomych Łuczniczka Bydgoszcz;
- Kazimierz Fiut – Dziennikarz sportowy i wychowawca Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej. Od 2004 r. do chwili obecnej – wychowawca internatu Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka – Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy. współpracownik Gazety Pomorskiej, trener bowlingu i kręgli klasycznych w KSN Łuczniczka.
- Ulrich Jahr – Polski szachista, działacz szachowy i sędzia międzynarodowy; Wiceprezes Kujawsko – Pomorskiego Związku Szachowego; dodatkowo prowadzi zajęcia z grupą szachistów niewidomych, którzy grają w A-klasie.
Spotkanie osób niepełnosprawnych i zaangażowanych w pomoc im wolontariuszy zorganizowała Fundacja Dignitate. Przypomnijmy, iż w czerwcu tego roku fundacja została nagrodzona w konkursie „Przechodzący przez rzekę”, w którym honorowane są najlepsze pozarządowe inicjatywy. „Katapulta – odskocznia od trudnej rzeczywistości” to szereg działań wspierających opiekunów dzieci nieuleczalnie chorych.
– Dzisiejsze obchody wspiera Urząd Miasta Bydgoszczy Biuro Zdrowia i Polityki Społecznej. Złożyliśmy ofertę w otwartym konkursie na organizację takiego wydarzenia. Dzięki przyznanym pieniądzom mogliśmy tą uroczystość zorganizować. Zaproszone zostały instytucje: PFRON, ZUS, MOPS, jak również osoby ze szkoły im. Braille’a. Dzieci i młodzież z tego Ośrodka uświetnią nasze święto występami artystycznymi. Wystąpi też zespół z wokalistką Adelą Konop na czele. Tutaj w Miejskim Centrum Kultury swoje stoisko ma również Stowarzyszenie My Też, które w dużej mierze zajmuje się osobami z niepełnosprawnościami. Są z nami oczywiście nasi podopieczni i wolontariusze, oraz grono osób wyróżnionych przez prezydenta Rafała Bruskiego za aktywne działanie i wspieranie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów – mówi Beata Orłowicz, prezes Fundacji Dignitate.
Zapisz się do naszego newslettera!