Gala w Pałacu Młodzieży / Fot. B.Witkowski/UMB
Bydgoskie granty oświatowe pozwalają realizować dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie dziesięciu szkół i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi zaprezentowali efekty swojej artystycznej pracy.
Gala pn. „Świat w naszych rękach” odbyła się w czwartek, 14 grudnia. W Pałacu Młodzieży podsumowano zajęcia pozalekcyjne oraz działania edukacyjno-integracyjne w obszarze pracy z uczniami i wychowankami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. To był wielki dzień dla uczniów dziesięciu bydgoskich placówek i ich nauczycieli. Tygodniami przygotowywali się, aby na scenie Pałacu Młodzieży zaprezentować taneczne układy, instrumentalne koncerty oraz śpiew w grupie.
Jedną z największych reprezentacji miała tego dnia Szkoła Podstawowa nr 56 im. Arkadego Fiedlera z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy. Talent wokalny i taneczny zaprezentowali uczniowie dwóch klas trzecich integracyjnych.
– Samo przygotowanie do występu to kwestia dwóch miesięcy, jeśli chodzi o nasz układ taneczny. Piosenkę ćwiczyliśmy w trakcie lekcji i zajęć muzycznych. Pamiętajmy, że to klasa integracyjna. Różne dzieci w różnym tempie przyswajają pewne elementy. Na scenie nie było widać nierówności – to też dzięki odpowiedniemu ustawieniu. Uczniowie mogli patrzeć w czasie występu na siebie nawzajem. W naszej klasie mamy głównie chłopców ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Oni się czują pewnie, kiedy są nieco z tyłu, lecz mogą obserwować koleżanki. Dzięki otrzymanym grantom realizowaliśmy wiele zajęć integrujących dzieci. Wychodziliśmy do kina, odbywaliśmy ciekawe wycieczki. To bardzo pomaga nawiązywać więzi pomiędzy dziećmi zdrowymi a tymi z niepełnosprawnościami. U nas kładziemy nacisk na to, żeby zaznajomić dzieci z różnymi problemami. Rozmawiamy, tłumaczymy że każdy jest inny, uczy się i rozwija w inny sposób. – mówi Joanna Wieczorek, nauczyciel wspomagający w SP nr 56.
Tłem do występów małych artystów były filmy dokumentujące ich działania na zajęciach pozalekcyjnych. Dzięki dodatkowym funduszom dzieci mogły uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych i wielu wydarzeniach muzycznych. Były wspólne wycieczki, zajęcia z terapii ręki, bajkoterapia i warsztaty kulinarne.
Nagrody-Globusy dla dyrektorów. Świat jest w ich rękach
Podziękowania od uczniów i ich nauczycieli odebrała reprezentująca Urząd Miasta Ewa Wittenberg, kierownik Referatu Strategii i Jakości Edukacji Wydziału Edukacji i Sportu. – W imieniu prezydent Iwony Waszkiewicz chciałabym serdecznie podziękować za wspaniałe występy dzieciom, rodzicom, nauczycielom i dyrektorom. Dziękuję za Waszą pracę, włożony trud i każdy uśmiech – mówiła ze sceny, odbierając pamiątkowy globus. Symbolizował fakt, że cały świat jest w naszych rękach. Nagrody – Globusy otrzymali także dyrektorzy przedszkoli i szkół biorących udział w integracyjnym projekcie. Byli to:
- Beata Grabowska – Przedszkole nr 61
- Małgorzata Rogowska – SP nr 65
- Renata Zyglewska – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
- Jarosław Jagodziński -SP nr 56
- Ewa Szulc -ZS nr 8
- Katarzyna Borkowska – SP nr 12
- Małgorzata Kuźma – ZS nr 19
- Marzena Mirowska SP nr 67
- Renata Białecka – SP nr 29
- Małgorzata Kryś – XIII LO
Zapisz się do naszego newslettera!