W największej bydgoskiej dzielnicy, Fordonie, powstanie centrum kulturalne. Jego funkcje i ofertę dla bydgoszczan pomogą określić sami mieszkańcy – w czasie konsultacji społecznych, które rozpoczną się 24 sierpnia.
Koszt inwestycji jest wyceniany na około 60 milionów złotych. – Koncepcja, którą stworzyliśmy, jest tak elastyczna, że umożliwia nam to jej etapowanie. Bez środków zewnętrznych nie będziemy w tej chwili tego zadania realizować. Czekamy na środki zewnętrzne, zarówno unijne, jak i rządowe – mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz. Inwestycja ma powstawać w trzech kolejnych etapach. Władze Bydgoszczy czekają na konkursy unijne lub fundusze z programu Polski Ład, aby zdobyć dofinansowanie.
Zgodnie z głosem mieszkańców
Centrum ma powstać w budynku po dawnej szkole, przy ul. Gawędy 5, na osiedlu Bajka. W 2019 roku rozpoczęto proces współprojektowania z mieszkańcami miasta Bydgoszczy nowej instytucji kultury dla największej dzielnicy – Fordonu. Proces partycypacyjny przeprowadziła Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. – Zorganizowaliśmy sześć spotkań warsztatowych, w których brały udział różne grupy społeczne. Była to młodzież, lokalni liderzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauczyciele. Na tych pierwszych sześciu warsztatach wypracowaliśmy pewną koncepcję w grupach focusowych, która później była dopracowywana. Efektem tego był raport, który dał wskazania, jak ta instytucja powinna funkcjonować. Drugim etapem było szukanie podmiotu, który byłby w stanie tą wizję wypracowaną z mieszkańcami przełożyć na koncepcję architektoniczną – mówi Marcin Płocharczyk, kurator Laboratorium Kultury w Bydgoszczy.
Centrum kultury miejskiej i lokalnej
Centrum Kultury Fordon ma spełniać wiele funkcji – zarówno tych miejskich, jak i sąsiedzkich. Projekt zakłada funkcjonowanie na jego terenie trzech podstawowych instytucji: domu kultury, popołudniowej szkoły muzycznej i poradni psychologiczno – pedagogicznej.
Jednym z większych pomieszczeń nowego Centrum Kultury Fordon, ma być wielofunkcyjna sala koncertowo-teatralna z 300 miejscami siedzącymi, zapleczem reżyserskim, salami prób i garderobami. W odnowionym gmachu przy Gawędy 5 nie zabranie także przestronnego foyer o powierzchni 300 m kw z ogrodem zimowym i szatniami. Powstanie biblioteka z czytelnią, sale świetlicowe i komputerowe, a także miejsce na wystawy. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddana również kawiarnia z przestrzenią coworkingową. W budynku znajdzie się pięć sal przeznaczonych na potrzeby spotkań NGO i grup nieformalnych oraz cztery sale konferencyjne. – Bardzo wiele zyska również estetyka otoczenia budynku. Będą miejsca do relaksu i spędzania wolnego czasu na zewnątrz. Jednym z nich będzie plac przed budynkiem, który nazywamy placem lokalnym, drugim natomiast patio. To dość unikatowe miejsce, które pojawia się w budynkach szkolnych w Fordonie, gdzie obiekt podzielony jest na kilka mniejszych segmentów. Trzecim miejscem zewnętrznym będzie tak zwany plac ponadlokalny – mówi zastępczyni prezydenta miasta.
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która znajduje się obecnie przy ul. Gawędy 5, zostanie powiększona. Dodatkowo zaplanowano sale terapeutyczne, salę doświadczania świata oraz salę do terapii rodzin.
Spacer z mieszkańcami
24 sierpnia rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie adaptacji i funkcji budynku. Potrwają one do 14 września. Mogą w nich wziąć udział wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy. Swoje uwagi będzie można przekazać wypełniając kartę konsultacyjną. Znajdziecie ją na stronie www.bydgoszcz.pl/ckfordon. Zgłoszenia i uwagi będzie można wysłać również na adres mailowy konsultacje@um.bydgoszcz.pl lub dzwoniąc pod numer 52 58 58 365.
Budynek, w którym ma powstać Centrum Kultury, będzie można poznać w trakcie spaceru architektonicznego. Odbędzie się we wtorek, 6 września o godzinie 17. Wszystkich chętnych obowiązują zapisy – mailowo lub telefonicznie. – Czekamy na głosy, wnioski i uwagi dotyczące zarówno całej tej koncepcji architektonicznej, jak i merytorycznej – mówi Iwona Waszkiewicz.