Nad Brdą bije serce Bydgoszczy / Fot. Patryk Gettka
Ostatnie dziesięć lat to czas ogromnych zmian nad Kanałem Bydgoskim, Brdą i Wisłą. Znalazły się bliżej nas, bo tak zdecydowali mieszkańcy. Prezentujemy drugą część opowieści o zmianach w Bydgoszczy w ciągu ostatniej dekady.
Cel numer jeden wszystkich inwestycji to zwrócić bydgoszczanom kanał i rzekę. Dlaczego? W 2021 roku aż 17 tys. mieszkańców zabrało głos w konsultacjach, które miały wskazać, czego najbardziej pragną. Okazało się, że chcą przede wszystkim żyć w mieście, które ma piękne bulwary nad Brdą i odnowiony kanał.
Cofnijmy się w pamięci. To niezbędne, żeby zdać sobie sprawę, że w latach 2013-2023 udało się całkowicie odmienić wygląd bulwarów w ścisłym centrum – na odcinku od mostu Królowej Jadwigi aż za most Bernardyński przy dworcu autobusowym.
To jedno z ulubionych miejsc spacerów – z przystankami tramwaju wodnego. Ten proces będzie trwał – rozstrzygnięto przetarg na kolejny fragment nabrzeża, do mostu Pomorskiego.
Nad rzeką powstały nowoczesne obiekty, z których tłumnie korzystają bydgoszczanie. W 2021 roku w miejscu dawnej hali wyrosło nowoczesne centrum wodne Astoria z 50-metrową krytą pływalnia. Bydgoska chluba – nagradzana w wielu konkursach i jeden z Nowych Cudów Polski to Wyspa Młyńska z Młynami Rothera. Rok temu, po zakończeniu prac rekonstrukcyjnych Młyny zaprosiły na pierwszą stałą wystawę „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”
Niedawno została otwarta kolejna ekspozycja „Młyn-Maszyna”.
Jedną z najważniejszych części historycznej spuścizny naszego miasta jest Kanał Bydgoski. Od dwóch lat w nowej siedzibie prezentuje ją Muzeum Kanału Bydgoskiego. Natomiast ostatnie 10 lat to nabierająca tempa rewitalizacja Starego Kanału z parkiem.
Powstały nowe alejki, umocnione są brzegi, odnowione są śluzy. Prace się nie kończą, bo powstała wstępna koncepcja całościowej rewitalizacji od ronda Grunwaldzkiego po granice miasta.
Bydgoszcz jest miastem dwóch rzek. Ostatnie lata to czas rewitalizacji Starego Fordonu i terenów nadwiślańskich. Powstały tam po kolei: nabrzeże, odnowiono uliczki prowadzące nad Wisłę i 800-metrowy bulwar z wieloma miejscami do sportu i rekreacji (na zdjęciach poniżej).