Zakończył się remont kamienicy przy ul. Podgórnej 7. Trwa przebudowa skrzyżowania z ul. Nowodworską i Orlą.
Ponad 160-letnia kamienica została docieplona i upiększona. Na elewację nałożono estetyczną farbę, w kolorach szarości. Naprawiono zniszczone schody wejściowe, z których były prześwity z piwnicy. Przed remontem fasada była mocno zniszczona, konstrukcje gzymsów były ledwo zachowane. Wcześniej, ze względów bezpieczeństwa, z kamienicy usunięty był tynk.
Kamienicę przy ul. Podgórnej 7 wybudowano około 1861 roku. Powstała na planie zbliżonym do prostokąta. Liczy dwa piętra oraz użytkowe poddasze. Główne wejście znajduje się od strony ulicy. Tuż obok niego jest brama do sąsiednich posesji – m. in. rozbudowywanej siedziby Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W poddaszu znajdują się dwie lukarny z parami okien.
Prace zleciła wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez Administrację Domów Miejskich. Pochłonęły one około 200 tysięcy złotych.
Niedawno na Szwederowie wyremontowano kamienice m. in. przy ul. Wiatrakowej 15, Leszczyńskiego 28 czy Dąbrowskiego 10 oraz 18. Latem ubiegłego roku konserwatorki remont przeszła też neogotycka Wieża Ciśnień.
Ulica Podgórna to jedno z kilku połączeń Szwederowa z centrum miasta. Kilkanaście lat temu można było na niej zobaczyć wiele witryn czynnych sklepów. Była przedłużeniem handlowo-usługowej ul. Długiej. Kilka kamienic na tej ulicy dalej oczekuje na remont, chociażby Dom „Pod trzema orłami” znajdujący się pod numerem 5, w sąsiedztwie odnowionej kamienicy.
W najbliższych tygodniach planowane jest też zakończenie prac remontowanych przy skrzyżowaniu ul. Podgórnej z Nowodworską i Orlą. Przez niekorzystne warunki atmosferyczne, prace przedłużają się. Pracownikom nie pomaga ukształtowanie terenu, częste deszcze podmywają teren budowy. Wraz z budową zbiornika retencyjnego i nowej kanalizacji deszczowej przebudowywany jest fragment jezdni. Wlot ul. Podgórnej zwężono. Powstanie tam bezpieczne, wyniesione przejście dla pieszych. Część szerokiej jezdni zmieni funkcję, powstanie pas zieleni z roślinnością i ławkami. Część chodników będzie wyremontowana. Na zieleńcu pomiędzy ulicami Nowodworską i Ugory planowane jest stworzenie łąki kwietnej, z tak zwanym hotelem dla owadów oraz dosadzenie drzew i krzewów. To zadnie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. W planach jest także utworzenie kontrapasa rowerowego na tej ulicy.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!