Piłkarki UKS Tęczy (na zdjęci) nie raz już prezentowały się w finale turnieju o Puchar Tymbarku / Fot. R. Sawicki/UMB
Już tylko do 6 marca można zgłaszać drużyny do największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci – Pucharu Tymbarku. Na zwycięzców czekają niezwykłe nagrody – finał na PGE Narodowym, uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z kadrą narodową. Drużyny mogą zgłaszać zarówno nauczyciele wychowania fizycznego czy edukacji wczesnoszkolnej jak i rodzice.
Puchar Tymbarku to festiwal piłki nożnej, a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i nauka zasad fair play. Przygodę z futbolem w ramach rozgrywek zaczynali m.in. Ewa Pajor, Oliwia Szperkowska, Arkadiusz Milik czy Piotr Zieliński. Do udziału w turnieju mogą zgłosić się drużyny szkolne dziewcząt i chłopców z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych: U-8 (rocznik 2016 i 2017), U-10 (rocznik 2014 i 2015) oraz U-12 (rocznik 2012 i 2013). Zgłoszenia mogą dokonać nauczyciele, trenerzy oraz rodzice za pisemną zgodą dyrektora szkoły, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku/. Do 6 marca należy zgłosić zespół, natomiast listę zawodników będzie można uzupełnić do momentu startu rozgrywek w danym regionie.
Pierwsza okazja do zagrania na Narodowym
Na najlepsze drużyny XXIV edycji Pucharu Tymbarku czekają niezapomniane i pełne piłkarskich emocji nagrody. Zwycięzcy nie tylko rozegrają spotkanie finałowe na PGE Narodowym oraz zostaną zaproszeni na mecz reprezentacji Polski, ale też będą mieli możliwość zadania pytań swoim idolom podczas specjalnego spotkania z zawodnikami kadry. – Dzięki Pucharowi Tymbarku pierwszy raz można poczuć dumę, że wystąpiło się na PGE Narodowym. To przedsmak tego, co może w przyszłości czekać młodego zawodnika. Niejednokrotnie zdarzało się przecież, że uczestnicy turnieju w przyszłości zakładali reprezentacyjną koszulkę i grali na stadionie nawet o punkty w eliminacjach Mistrzostw Europy czy świata – mówi Adam Buksa, reprezentant Polski w piłce nożnej, były uczestnik Pucharu Tymbarku. Nagrody i medale przewidziane są również na wcześniejszych etapach rozgrywek. Co więcej, drużyny mogą wziąć udział nie tylko w rywalizacji sportowej, ale także w konkursach na kreatywność – najlepszą nazwę i logotyp zespołu – w których do wygrania są bony o wartości 5 tys. zł.
Od 24 lat za organizację turnieju odpowiada Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem generalnym od 2007 r. jest marka Tymbark. – Puchar Tymbarku to niesamowita przygoda. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że podczas treningów i rozgrywek dzieci mają możliwość spędzania czasu ze swoimi rówieśnikami, przyjaciółmi. Mogą też rywalizować z uczniami z innych gmin, powiatów czy województw, zdobywając kolejne doświadczenia sportowe i społeczne. To dla nich również szansa na załapanie bakcyla – miłości nie tylko do piłki nożnej, ale w ogóle aktywności fizycznej – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet. – Puchar Tymbarku jest pierwszym krokiem do poznania piłki nożnej od strony profesjonalnej – dodaje.
Rozwój kobiecej piłki nożnej
Puchar Tymbarku to także turniej dziewczynek – co roku coraz większa liczba drużyn dziewczęcych zgłasza się do udziału w turnieju. Do tegorocznej edycji turnieju zgłosiło się już o 40 proc. więcej drużyn dziewczęcych niż rok temu. Odsetek ten może wzrosnąć, ponieważ wciąż trwają zapisy. – Na pewno Puchar Tymbarku przyczynił się do tego, że zaakceptowaliśmy piłkę nożną w wykonaniu dziewczynek. Dzisiaj często dla rodziców jest to już naturalna sytuacja, że córka jedzie na turniej piłkarski – niezależnie od tego, czy uczęszcza do klubu piłkarskiego, czy też nie. Zmienia się również podejście nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej, którzy wspierają rozwój piłki nożnej już nie tylko wśród chłopców, ale także dziewczynek. Piłka nożna stała się bardziej inkluzywna i to jest nowa mentalność, do której przyczynił się Puchar Tymbarku. Nie ma nic piękniejszego niż szerzenie idei piłki dla wszystkich – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet.
Zespoły dziewcząt i chłopców rywalizują w oddzielnych kategoriach, jednak istnieje również możliwość stworzenia drużyn mieszanych, w których do zespołów chłopców dołączają dziewczynki. Co więcej, w zespołach w kategorii U-10 i U-12 może wystąpić dwóch zawodników z młodszych roczników. Co szczególnie ważne dla szkół z mniejszych miejscowości, placówki z jednej gminy mają możliwość zgłoszenia jednej wspólnej drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych, pod warunkiem, że wszystkie podmioty mają łącznie nie więcej niż 350 uczniów w rocznikach 2012-2017.
Dziewczęce drużyny UKS Tęczy Bydgoszcz grały w Ogólnopolskich Finałach o Puchar Tymbarka i zajmowały miejsca na podium.
XXIV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Minister Zdrowia.
Największy turniej piłkarski dla dzieci
Od 24 lat Polski Związek Piłki Nożnej organizuje największy w Europie turniej piłkarski dzieci, realizowany w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Do tej pory w rozgrywkach udział wzięło wiele piłkarek i piłkarzy grających dziś w najlepszych klubach europejskich oraz reprezentacji Polski. Od 2007 r. Sponsorem generalnym wydarzenia jest marka Tymbark. Więcej informacji na temat Pucharu Tymbarku, nagród oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!