Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy. Wystawa, hołd na cmentarzu i bieg

Uroczystości na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej / Fot. R.Sawicki/UMB

W ramach Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszym mieście odbyły się uroczystości mające na celu upamiętnić ludzi sprzeciwiających się ustroju komunistycznemu w naszym kraju. Będzie także tradycyjny bieg.

1 marca w naszym kraju obchodzimy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To wspomnienie żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po zakończeniu II wojny nie przerwali walki, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Główne uroczystości z udziałem wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla i zastępcy prezydenta Bydgoszczy Łukasza Krupy odbyły się na cmentarzu komunalnym na tzw. „bydgoskiej łączce” przy ul. Kcyńskiej. Delegaci złożyli tam kwiaty i oddali hołd w Kwaterze „Żołnierzy Niezłomnych”. Jest tam już sześć grobowców. Wybudowano ją w 2021 roku, kiedy to dokonano pochówku szczątków straconych w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich. Spoczywają tam zamordowani w listopadzie 1946 roku: Ludwik Augustyniak, Florian Dutkiewicz i Tadeusza Ośko oraz Zbigniew Rostek, ofiara komunistycznego systemu z 1952 r. i prawdopodobnie (brakuje potwierdzenia genetycznego) Tadeusz Stankiewicz, również stracony w 1946 roku.

Społecznicy aktywnie dbają o pamięć „Wyklętych” cały czas badając ich losy, dbają o groby i popularyzują informacje o nich.

Ocaleni z niepamięci

Więcej informacji o „Wyklętych” działających w naszym regionie można dowiedzieć się z wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt.: Ocaleni z niepamięci. Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej „Łączki”, którą ustawiono przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej.

W ramach pamięci o żołnierzach, 3 marca (niedziela) o godz. 9:00 odprawiona będzie msza święta w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy, ul. Bernardyńska 2.

Wystawa o „Żołnierzach Wyklętych” przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy / Fot. M. Kalaczyński/UMB

Także na niedzielę zaplanowano XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym 2024”. To ogólnopolski cykl biegów w różnych miejscowościach upamiętniający żołnierzy podziemia niepodległościowego. O 12.00 na terenie Muzeum Wojsk Lądowych na Osowej Górze, biegacze wystartują na dwóch dystansach – 1963 metry (wspomnienie daty śmierci ostatniego „Wyklętego”) oraz 7 km. Wszystkie pakiety startowe zostały już wyprzedane, jednak organizatorzy informują, iż mają małą rezerwę. Należy pytać w biurze zawodów. W miasteczku biegowym będą także grupy rekonstruktorskie. Harcerze zapraszają do wspólnego ogniska oraz do rozmów, jak to jest być harcerzem w XXI wieku. Mile widziane będą też czworonogi.

1 marca. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest oficjalnie od 2011 roku. Święto ustanowiono 1 marca nieprzypadkowo., to właśnie tego dnia, w roku 1951 – strzałem w tył głowy wykonano egzekucję na Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Józefie Rzepce, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju i Karolu Chmielu – członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter