Żółw ozdobny ma wiele podgatunków (zdjęcie poglądowe) / Wilfried Berns, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=470528
W okolicy starorzecza Wisły, w pobliżu oczyszczalni ścieków na osiedlu Łoskoń zagnieździły się żółwie. Nikt nie wie, jak się tam pojawiły wiadomo natomiast, że trzeba je pilnie odłowić.
Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy szuka wykonawcy nietypowego zlecenia – trzeba odszukać, zinwentaryzować i bezpiecznie odłowić żółwie ozdobne. Potem przewieźć je do weterynarza by ten sprawdził ich stan zdrowia, a następnie umieścić je w specjalistycznej placówce.
Zadanie wydaje się proste, ale to tylko pozory. Ten teren, często podmokły, zasiedlają również inne zwierzęta, w tym znajdujące się pod ochroną. Pułapki na żółwie (żywołapki) muszą być umieszczone starannie i systematycznie sprawdzane, by zamiast żółwi nie złapały się w nie gatunki chronione. Poza tym nie wiadomo dokładnie, lokalizacja podana jest jedynie w przybliżeniu, gdzie zwierzęta gniazdują, ani ile ich jest.
– Zgłoszenie o żółwiu bytującym w tych okolicach pochodzi jeszcze z zeszłego roku. W tym również mieliśmy sygnały, że zwierzę – gdy jest ciepło – wyleguje się na jednej z drewnianych kłód. Nasi pracownicy byli na miejscu weryfikować zgłoszenie, ale żółwia nie zauważyli, dlatego musimy sprawdzić te sygnały. To inwazyjny gatunek żółwia, który – gdyby się rozmnożył – mógłby stanowić zagrożenie dla lokalnej fauny – mówi Sylwia Kubiś, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej bydgoskiego ratusza.
Żółwie ozdobne są popularnymi zwierzętami trzymanymi w terrariach. Często trafiają do nich np. żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy oraz żółw żółtobrzuchy
Żółw ozdobny (lub żółwie) po odłowieniu trafią do specjalnego azylu. Jak trafiły do starorzecza Wisły? Nie ma wątpliwości, że wypuścił je na wolność ich właściciel, który nie mógł lub nie chciał się zwierzętami opiekować.
Miejsce, w którym zgłaszano bytowanie żółwia ozdobnego
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!