Koncert „Na dwa głosy” – na zdjęciu Aga Twardowska i Kuba Badach / Fot. J. Narewska/Filharmonia Pomorska
– Nasza filharmonia to nie tylko dom muzyki. Dzięki Andrzejowi Szwalbemu możemy się pochwalić bogatą kolekcją sztuki – mówi Maciej Puto dyrektor Filharmonii Pomorskiej, która wydała albumy ze swymi zbiorami rzeźb i gobelinów. Ale to muzyka jest królową w filharmonii – i to bardzo różnorodna: od Bacha po przeboje ABBY.
Dwa pierwsze z zaplanowanych czterech albumów poświęconych kolekcji sztuki w Filharmonii Pomorskiej zostały już wydane. Pierwszy był poświęcony kolekcji rzeźb, a drugi gobelinów. – Rozmiary kolekcji są tak ogromne, że nie wszystkie udaje się eksponować, a ukryte w magazynach pozostają tajemnicą dla oczu miłośników sztuki. Nigdy też nie doczekały się poważnego opracowania albumowego. Jest to zatem pierwsza tak szeroka prezentacja filharmonicznej kolekcji rzeźby, gobelinów, malarstwa i sztuki – pisze Maciej Puto dyrektor Filharmonii Pomorskiej we wstępie do albumu „Rzeźba”. Wielu bydgoszczan, nie tylko melomanów, zna oczywiście rzeźby filharmonii, głównie ukazujące postaci znanych kompozytorów, które można obejrzeć przed gmachem i w pobliskim parku Kochanowskiego. Duża część z nich eksponowana jest także w foyer i korytarzach samej filharmonii. Dopiero jednak dzięki wydanemu albumowi można zdać sobie sprawę z bogactwa kolekcji, której inicjatorem był Andrzej Szwalbe. Wśród autorów rzeźb są najgłośniejsze nazwiska polskich artystów.
Albumy poświęcone kolekcji rzeźb i gobelinów Filharmonii Pomorskiej
Podobnie jest z kolekcją gobelinów – część z nich można także oglądać w budynku. Im jest poświęcony drugi z czterech albumów. Tkały je także m.in. bydgoskie tkaczki – Zofia Milewska, Anna Rekowska, Krystyna Łatyszkiewicz. Niestety filharmonia z przyczyn niezależnych musiała odwołać spotkanie m.in. z ich udziałem zaplanowane na piątek (22 marca)
Filharmonia i Bydgoszcz miasto muzyki bardzo różnorodnej
Odbędzie się za to na pewno tradycyjny piątkowy koncert (początek o godz. 19), podczas którego będzie można posłuchać muzyki klasycznej rodem z Francji, utworów skomponowanych przez Maurice’a Ravela, Camille’a Saint-Sansa oraz Emmanuela Chabriera. II koncert fortepianowy Saint-Saensa zagra Beata Bilińska. W kwietniu bydgoska filharmonia przygotowała m.in. specjalny koncert dla dzieci – muzykę ze świata Barbie (7 kwietnia, godz. 17) i zawsze chętnie słuchaną symfonię Antonina Dvorzaka „Z Nowego Świata”.
Będzie także powtórka koncertu, który był hitem ubiegłorocznego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. „Na dwa głosy – najsłynniejsze polskie duety” to projekt FP. Kuba Badach, Krzysztof Iwaneczko, Małgorzata Chruściel i Aga Twardowska śpiewają w duetach przeboje polskiej piosenki z repertuaru takich gwiazd polskiej estrady, jak: Krystyna Prońko i Halina Frąckowiak, Leonard Kaczanowski, Andrzej Zaucha; Zdzisława Sośnicka i Zbigniew Wodecki; Grażyna Łobaszewska i Piotr Szulc; Anna Jantar i Zbigniew Hołdys; Andrzej Zieliński i Łucja Prus; Marek Grechuta i Maryla Rodowicz, ale i bliższych naszym czasom: Lora Szafran i Mietek Szcześniak; Krzysztof Kiliński i Kayah czy Edyta Bartosiewicz i Krzysztof Krawczyk. Koncert 19 kwietnia o godz. 19. – Powtórzymy też naszą ABBĘ symfonicznie, która cieszyła się tak wielkim powodzeniem – mówi Maciej Puto. Dwa koncerty z przebojami szwedzkiego kwartetu w symfonicznych aranżacjach obejrzały komplety widzów na początku lutego. Trzeci odbędzie się 6 września – można już kupować bilety.