Akcja „Przyjaciele nie liczą chromosomów” na Starym Rynku / Fot. R. Sawicki/UMB
Bydgoskie i nie tylko organizacje pozarządowe zorganizowały 21 marca – w Międzynarodowym Dniu Zespołu Downa – wiele spotkań i akcji, by podkreślić że „przyjaciele nie liczą chromosomów”.
– W tym szczególnym dniu chcemy podkreślić, jak ważne jest otwieranie serc na innych ludzi, niezależnie od stanu zdrowia i stopnia ich sprawności. Bydgoszcz jest wspaniałym miastem, stwarzającym wiele możliwości wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami – mówiła w czwartek (21 marca) przedstawicielka Fundacji Teraz Wy, które zorganizowało happening na Starym Rynku.
Miasto otrzymało od fundacji symboliczny herb i certyfikat życzliwości, który ma być wyrazem wdzięczności za promowanie inkluzji społecznej i wspieranie osób z niepełnosprawnościami. – Wierzymy, że przez nasze wspólne zaangażowanie i determinację możemy kontynuować naszą misję na rzecz budowania lepszego świata, w którym każdy człowiek ma szansę na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, kulturalnym i artystycznym. „Przyjaciele nie liczą chromosomów” to hasło budowania relacji ponad podziałami. Włączając je do naszych codziennych działań dajemy wyraz gotowości do budowania społeczeństwo, w którym każda osoba jest mile widziana., akceptowana i kochana. W społeczeństwie mówimy często o potrzebie równości, ale ta równość nie oznacza jednorodności, każdy z nas jest inny, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Ta wyjątkowość sprawia, że świat staje się pięknym miejscem – słychać było na Starym Rynku.
– Spotykamy się kilka razy w roku, ostatnio nawet z częścią z was na pikniku militarnym. Cieszę się, że tu jesteście – pod opieką swoich rodziców i opiekunów. Uśmiechy na waszych twarzach pokazują, że dajecie sobie świetnie radę. Ubrałem dziś dwie różne skarpetki, dziękuję za koszulkę – obiecują że też ją ubiorę – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który odebrał symboliczny herb z rąk przedstawicieli fundacji – Z tym uśmiechem idźcie dalej w życie i spotykajcie w życiu tylko przyjaciół takich jak macie tu na co dzień.
W happeningu wzięło udział kilkadziesiąt osób, specjalnie na Stary Rynek przyjechały dzieci i młodzież bydgoskich szkół, wiele z nich w skarpetkach nie do pary (to jeden z symboli zespołu Downa, wskazujący na chromosom bez pary), byli również przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji. Szczególnie ciekawie wyglądał pokaz mody kolorowych koszulek przygotowanych wcześniej przez dzieci.
Dziecięce Graffiti z medalem marszałka województwa
O Światowym Dniu Zespołu Downa pamiętała również inicjatywa „Dziecięce Graffiti”, która na rzecz osób z zespołem Downa działa już 20 lat. I o tych działaniach nie zapomniał marszałek województwa. Piotr Częstochowski, dyrektor Dziecięcego Graffiti otrzymał z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, najwyższe odznaczenie przyznawane za zasługi dla województwa.
– Kolejny Światowy Dzień Zespołu Downa uświadamia nam, że jesteśmy ludźmi z różnymi potrzebami. Pan Piotr Częstochowski jest osobą niezwykłą, znam go od wielu lat, spotykaliśmy się w różnych okazjach. Zawsze był zaangażowany i otwarty na świat, ale przede wszystkim miał w sobie chęć niesienia pomocy tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują, tym którzy są słabsi. Musimy uwrażliwiać się na potrzeby ludzi, którzy mają szczególne potrzeby – mówił na spotkaniu zorganizowanym w „Domu Polskim” wicemarszałek.
Obchodom towarzyszyły występy artystyczne, wspólne odczytanie wiersza i panel naukowy, w czasie którego dyskutowano o deinstytucjonalizacji opieki nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami, dostępnych formach wsparcia osób z zespołem Downa czy centrach opiekuńczo-mieszkalnych jako formie wsparcia dla osób niepełnosprawnych.
O zespole Downa w Młynach Rothera
O obchodach ŚDZP nie zapomniało również Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. W Młynach Rothera od przedpołudnia odbywały się imprezy związane z „dniem kolorowej skarpetki”. Przeprowadzono m.in. warsztaty kreatywno-sensoryczne dla dzieci, zaprezentowano również film z rodzicami i dziećmi z zespołem Downa, a całość uświetniły swoimi występami zespoły taneczne prowadzone przez bydgoskie fundacje. Na popołudnie zaplanowano z kolei spotkania ze specjalistami i czas na wspólną kawę, by jeszcze lepiej móc się zintegrować.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!