Ministra Marzena Okła-Drewnowicz w Centrum Seniorów przy Dworcowej 3 / Fot. R. Sawicki/UMB
W środę 3 kwietnia wizytę w naszym mieście złożyła ministra ds. polityki senioralnej. – W ostatnich dniach ogłosiłam projekt bonu senioralnego. Nie da się budować rozwiązań na szczeblu rządowym, jeśli nie będzie dobrej współpracy na linii rząd i samorząd – powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.
Marzena Okła-Drewnowicz zauważa, że niemal każda gmina w Polsce boryka się z rosnącą liczbą osób wymagających wsparcia. Za fundament lokalnej polityki senioralnej uważa usługi społeczne w miejscu zamieszkania. Zapowiada nową formę wsparcia dla seniorów i ich rodzin. To bon senioralny, który będzie można wykorzystać na opłacenie usług opiekuńczych. Jego wartość wyniesie maksymalnie połowę obowiązującej stawki minimalnego wynagrodzenia.
W środę 3 kwietnia, ministra Okła-Drewnowicz gościła w Bydgoszczy. Odwiedziła miejsce, w którym od 4 miesięcy swój drugi dom znajdują starsi mieszkańcy miasta – Centrum Seniorów Dworcowa 3. Towarzyszył jej prezydent Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, oraz przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów, Maria Gałęska. Podczas wspólnego spaceru ministra miała okazję poznać ofertę Centrum Seniorów, uczestników zajęć oraz pracowników. Wizyta była również okazją do zaznajomienia się z polityką senioralną Bydgoszczy.
– W Bydgoszczy nie jestem po raz pierwszy, ale to dzisiejsze spotkanie nie jest przypadkowym. Kilka lat temu, będąc posłanką opozycji, spotkałam się z tutejszymi seniorami. Rozmawialiśmy o tym, jaka powinna być polityka senioralna. Seniorzy w Bydgoszczy już wtedy byli zadowoleni z różnych działań, które były i są tu podejmowane. Jestem tu dziś, bo nie da się budować rozwiązań na szczeblu rządowym, jeśli nie będzie dobrej współpracy na linii rząd i samorząd. W ostatnich dniach ogłosiłam projekt bonu senioralnego. Rozpoczynam proces legislacyjny. Żeby udał się cały projekt, musimy wprowadzić wiele różnych systemowych rozwiązań. W sytuacji, kiedy senior potrzebuje wsparcia w miejscu zamieszkania, a jego bliscy są aktywni zawodowo chcemy, żeby nie musieli rezygnować z pracy. Pieniądze od podatników pozwolą opłacić opiekę, a samorząd zdecyduje o tym, komu zleci usługę i będzie czuwał nad jej jakością. Największym wyzwaniem w tym rozwiązaniu jest znalezienie rąk do pracy z seniorami. W szarej strefie pracują często kobiety po 60. roku życia. Dzięki naszemu programowi będą mogły legalnie dorobić do emerytury. Liczę na zaangażowanie samorządu Bydgoszczy i Rady Seniorów w konsultacjach nad tym projektem – zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej.
Miasto wspiera seniorów
Społeczeństwo Bydgoszczy się starzeje. GUS przewiduje, że w 2050 roku liczba seniorów w naszym mieście ma liczyć ponad 262 tys.. osób. Od kilku lat prowadzone są działania mające na celu wspierać starszych mieszkańców. W roku 2011 powołano Bydgoską Radę Seniorów. Trzy lata później powstało Bydgoskie Biuro Seniora. Konsultacje z mieszkańcami zaowocowały kilkoma inicjatywami i programami społecznymi. W 2026 roku zainicjowano Bydgoską Kartę Seniora 60+ i Bydgoską Kopertę Życia. Od czerwca do września 2021 na grupie 1200 seniorów przeprowadzono „Diagnozę potrzeb i potencjału seniorów mieszkających na terenie Bydgoszczy”. Rok później odbył się pierwszy międzypokoleniowy tydzień „Seniorada”. Jest to największe miejskie przedsięwzięcie międzypokoleniowe z seniorem w centrum uwagi.
Analiza potrzeb seniorów zaowocowała powstaniem Osiedlowych Centrów Seniora. W 2023 roku funkcjonowało w mieście 5 takich instytucji. Z projektu skorzystało ponad 1000 seniorów i seniorek. W kolejnych latach planowane jest otwarcie kolejnych. Od grudnia 2023 seniorki i seniorzy spotykają się w Centrum Seniorów Dworcowa 3. Do zajęć cieszących się największą popularnością należą: zumba, joga, zajęcia artystyczne i kulinarne, a także warsztaty z obsługi smartfona.
Zapisz się do naszego newslettera!