Kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, msza święta w katedrze i uroczysty Apel Poległych na Starym Rynku – Bydgoszcz upamiętniła 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. A w sobotę, 3 września, wspomnienie mieszkańców, którzy ponieśli śmierć w szczególnie tragicznych, pierwszych miesiącach okupacji.
Główne uroczystości upamiętniające 1 września 1939 roku odbyły się na Starym Rynku, w asyście wojskowej, z udziałem Kompanii Honorowej I Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Przybyły poczty sztandarowe m.in. policji, straży pożarnej, bydgoskich szkół.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Bydgoszczy
– Trudno dzisiaj wspominać to wydarzenie w oderwaniu od tragedii doświadczanej od miesięcy przez naszych ukraińskich przyjaciół. Przez dziesięciolecia wydawało nam się, że wstrząsająca lekcja, jaką był najbardziej krwawy konflikt w historii świata, stanie się wystarczającą przestrogą. Że śmierć ponad sześćdziesięciu milionów ludzi i dramat wielu innych – uwięzionych, represjonowanych lub zmuszonych do niewolniczej pracy już nigdy się nie powtórzy. Szokujące obrazy, które każdego dnia na nowo ukazują ogrom ludzkiego nieszczęścia, zdają się niestety przeczyć tej nadziei – mówił na Starym Rynku prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, nawiązując do agresji Rosji na Ukrainę.
– Historia dowodzi jednak, że każde, nawet największe zło można pokonać. Polska przetrwała, a Rzesza, która w zamyśle jej twórców miała istnieć tysiąc lat, odeszła w niepamięć. Niestety zwycięstwo to okupione zostało wysoką ceną. Do dzisiaj przypominają nam o niej bydgoskie nekropolie – Cmentarz Bohaterów, żołnierskie kwatery na cmentarzu św. Józefa w Bydgoszczy, Dolina Śmierci czy wreszcie ten Rynek – miejsce masowych hitlerowskich egzekucji. Wielu z bydgoszczan spoczęło jednak z dala od rodzinnego miasta, nierzadko w bezimiennych grobach, wszędzie tam gdzie wiódł polski szlak bojowy. Narwik, Tobruk, Monte Cassino, Bolonia, Lenino, Berlin – mówił Bruski.
W czasie uroczystości głos zabrali także: Jerzy Krzemiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Po apelu poległych, który odczytał ppor. Cezary Radomski, kompania honorowa oddała salwę i odegrano sygnał Wojska Polskiego.
Przed uroczystościami na Starym Rynku biskup Krzysztof Włodarczyk odprawił mszę w katedrze, a zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz, złożył kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, na Wzgórzu Wolności.