Jubileuszowa uroczystość w SP 10 / Fot. R. Sawicki/UMB
Uroczysty jubileusz SP nr 10 odbył się 26 kwietnia (piątek). Zgromadził wielu gości – w tym absolwentów szkoły na Okolu i i grono jej wiernych przyjaciół.
Chociaż Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy ma już 70 lat, wciąż panuje w niej młodzieńczy duch i entuzjazm. Wiekowy budynek przeszedł szereg modernizacji a od niedawna uczniowie mogą korzystać z nowego orlika. SP 10 to szkoła otwarta na trendy w wychowaniu i nauczaniu. W jej murach naukę pobiera międzynarodowe grono uczniów. To dzieci z Ukrainy, Białorusi, Filipin oraz Romowie. Od przeszło roku szkolna czytelnia multimedialna nosi imię Papuszy. Tam też znajduje się popiersie romskiej poetki pochowanej w Inowrocławiu. Na drodze edukacji, dzieci i ich rodziny wspierają asystenci edukacji romskiej – małżeństwo Tadeusz Bosman i Marlena Krzyżanowscy. Oni również świętowali 70. urodziny.
70-lecie SP 10. Szkoła ma wielu przyjaciół
– Przez wszystkie lata wasza szkoła wypracowała wspaniały dzisiejszy wizerunek. Pragnę podziękować byłym i obecnym dyrektorom szkoły, nauczycielom, pracownikom, uczniom i rodzicom. To dzięki wam panuje tu wspaniała atmosfera. Czuję się tutaj dzisiaj naprawdę jak na wspaniałej imprezie. Czasem zaproszeni goście mają osobisty związek ze szkołą. Tak jest dziś ze mną. Uczęszczałam do tej szkoły od klasy 1 do 5. Moja mama uczyła tutaj języka polskiego. Zawsze bardzo miło te lata wspominam – mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta miasta Bydgoszczy. Na ręce Waldemara Parszyka, dyrektora SP 10 przekazała Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Dyrektor placówki z dumą wręczył statuetki Przyjaciela Szkoły. – Do tej pory nagrodziliśmy tym tytułem 16 osób. Dzisiaj z wielką przyjemnością wręczam ją pani Iwonie Waszkiewicz. W dyplomie m.in. jest napisane: Przyjaciel szkoły to ten, który pomaga w najtrudniejszych sprawach. To ten, kto potrafi chwalić ale i upomnieć, kiedy trzeba. – powiedział do zgromadzonych. Przyjaciółmi „dziesiątki” zostali również m.in. Magdalena Buschmann (dyrektorka Wydziału Edukacji i Sportu UMB) i Robert Ciszewski – przewodniczący Rady Osiedla Okole.
Jubileuszowe uroczystości zakończyło odsłonięcie trzech pamiątkowych tablic. Pierwsza przedstawia historię Okola. Kolejna zachęca do spaceru po osiedlu. Ostatnia to ukłon w stronę szkoły i całej ul. Śląskiej. Można się z niej dowiedzieć wiele o okolicznej architekturze i historycznych nazwach. Umiejscowione są przed bramą szkoły. Dzięki temu może je oglądać każdy mieszkaniec Okola i przechodzień.
Zapisz się do naszego newslettera!