Występ Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej Beatgoszcz Jacka Kwaśniaka podczas konferencji prasowej przed Drums Fusion. Przygrywali także prezydent Rafał Bruski i zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz / Fot. B. Witkowski/UMB
Cały przyszły tydzień w Bydgoszczy trwa pod znakiem Drums Fusion. Koncerty wielkich gwiazd odbędą się w Operze Nova i Miejskim Centrum Kultury. Bezpłatna strefa pokazów i występów dla wszystkich w centrum miasta, w sobotę (8 czerwca).
Recyklingowe bębny dziecięcej orkiestry Beatgoszcz pod dyrekcją Jacka Kwaśniaka zabrzmiały w środę (29 maja) przed bydgoskim ratuszem – to zaproszenie na rozpoczynający się w niedzielę (2 czerwca) 17. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Organizuje go Miejskie Centrum Kultury. – Spotykamy się przed wielkim tygodniem w muzyce, festiwalem Drums Fusion, co roku większym i piękniejszym oraz wpisującym się ten sukces, jakim było włączenie Bydgoszczy do Europejskiej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. To wielka szansa dla bydgoskiej muzyki – mówił w środę podczas konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
W niedzielę, poza inauguracyjnym koncertem Al di Meola Acoustic Trio w Operze Nova odbędzie się Gala Polskiej Perkusji, podczas której zostaną wyróżnieni najsławniejsi polscy perkusiści. Będą w kolejnych latach tworzyć galerię sław polskich perkusistów.
– Zawsze marzyło mi się, żeby jak najwięcej muzyki brzmiało w przestrzeni miejskiej. Cieszę się, że bydgoszczanie i nasi goście spotkają się w mieście z muzyką w najlepszym wydaniu – mówił prezydent Bydgoszczy. Opowiadał o tym, co zdarzy się ostatniego dnia Drums Fusion. 8 czerwca festiwal przenosi się na plac Teatralny, ul. Mostową, nabrzeża Brdy i barkę Lemara. Stworzy Zielone Strefy Kultury – darmowe koncerty, spektakle i występy, które odbywają się w ramach programu Kultura Pro Natura. Organizatorzy Drums Fusion łączą świetną muzykę z ekologiczną edukacją. Już od godz. 12 będzie mnóstwo atrakcji. Szczegółowy program poniżej.
– Dzień Zielonych Stref Kultury będzie inauguracją w publicznej przestrzeni elementów naszego programu Europejskiej Sieci Kultury UNESCO, To projekt „Od smyka do smyczka”. Założyliśmy sobie, że będzie on realizował powszechność edukacji muzycznej, zwrócenie uwagi na współczesne problemy świata i wskazywał na zrównoważony rozwój – mówi Anna Tarnowska – zastępca dyrektora MCK ds. UNESCO i Programów Międzynarodowych. Pierwszą odsłoną będzie koncert Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej, która realizuje wszystkie cele oczekiwane przez UNESCO w ramach Europejskiej Sieci Kultury. Razem z orkiestrą zagrają dzieci z Pałacu Młodzieży i bydgoskich szkół. Będzie ich w sumie 200.
Zielone Strefy Kultury – 8 czerwca na Drums Fusion
Plac Teatralny (godz. 12-17) – strefy edukacji, animacji, PVE Dobrej Energii i konkursów:
- Strefa Edukacji – pogadanki ekologiczne, spotkania z autorytetami w sprawach wagi i znaczenia OZE.
- Kasia Bajarka – zaproszenie do udziału w Teatrzykach, krótka rozmowa na temat dzisiejszego przedstawienia.
- Strefa Animacji – budowa instrumentów z recyklingu.
- Strefa konkursów- konkurs na tworzenie haseł proekologicznych.
- Strefa Dobrej Energii (prezentacja nowych technologii OZE): eko dzieciaki – warsztaty ekologiczne, nauka origami, ozdabianie toreb wielorazowych, konkurs na najdłuższy lot samolotu wykonanego z origami; zielona fotobudka – fotograf zrobi chętnym profesjonalną sesję portretową na tle zielonej, żywej ściany; czytanie na zielonym dywanie – przeczytamy na głos książeczki o tematyce ekologicznej i porozmawiamy o tym, po co wieje wiatr; doładuj się dobrą energią – przyjdź i doładuj swój telefon podłączając go do naszego przenośnego panelu słonecznego; bookcrossing – wielka wymiana książek: przynieś 1-3 książki, które chcesz puścić dalej w świat i weź tyle, ile przyniosłeś/aś z naszego stoiska (Uwaga! Nie przyjmujemy na stoisko książek wydanych wcześniej niż w 2000 roku lub takich, które nie są w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Przynieś na bookcrossing taką książkę, jaką sam chciałbyś/chciałabyś dostać);
- zielona strefa odpoczynku – zatrzymaj się, usiądź pod drzewem
na naszych leżakach, popatrz na zieleń, odetchnij.
- Dlaczego papier jest eko? – prelekcja zaproszonego przez fundację edukatora.
- Dobra Energia, czyli jaka? – prelekcja przedstawiciela Fundacji PVE Dobra Energia na temat OZE.
- Każda Puszka Cenna x Żabka – wyjątkowa strefa organizowana przez Fundację RECAL i Żabkę w ramach międzynarodowej akcji International Recycling Tour. Celem jest zachęcenie do recyklingu aluminiowych puszek po napojach w związku z planowanym od początku 2025 r. systemem kaucyjnym. W ramach strefy dostępne będą:
- Canmagedon – tor przeszkód odpowiadający 9 etapom cyrkularnego życia aluminiowych puszek po napojach. Graffiti dostępne tylko w tym dniu, które wykona Andrzej Poprostu na ścianie z aluminiowych puszek po napojach. Po wydarzeniu puszki trafią do recyklingu.
- EKOmat, do którego będzie można oddawać puste puszki po napojach. Za każdą niezgniecioną puszkę można otrzymać 10 żappsów w aplikacji Żappka, które można wymienić w sklepie na wybrane produkty. Żappsy przekazywane będą za niezgniecione puszki po napojach. W planowanym systemie kaucyjnym przyjmowane będą puszki wyłącznie niezgniecione.
Plac Teatralny (godz. 15-18) – strefa koncertowa:
- godz. 15.00 – występ orkiestry perkusyjnej z Pałacu Młodzieży z udziałem dzieci z 8 szkół podstawowych;
- Gogz. 15.30 – występ Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy;
- godz. 17.30 – wspólny utwór finałowy oraz koncert gwiazdy dnia – zespołu The Vegetable Orchestra.
Barka Lemara (godz. 13-15) teatrzyki z dobrą energią (warsztaty i spektakle teatralne
Teatrzyki z Dobrą Energią to projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Autorką i wykonawczynią przedstawień jest Katarzyna Torzewska – pedagog specjalny. Kasia-Bajarka, autorka bajek i teatrzyków lalkowych przez ostatnie 15 lat opowiedziała tysiącom dzieci piękne historie i zaprosiła je do świata baśni. Mieszka w lesie pod Bydgoszczą, ale znana jest w całej Polsce. Stworzone przez nią „Bajki z Dobrą Energią” można usłyszeć w podcastach Radia 357.
W sumie na pokładzie Barki Lemara odbędą się 4 przedstawienia. Na każde z nich zapraszamy 15 dzieci i towarzyszących im rodziców/opiekunów. Bezpłatne wejściówki do odebrania w dniu wydarzenia na stoisku Fundacji PVE Dobra Energia (strefa z kamperem). Osoby z wejściówkami prosimy o stawienie się na barce na 10 min. przed przedstawieniem (harmonogram przedstawień: godz. 13.00 – 13.30 – pierwsza grupa; godz. 13.30 – 14.00 – druga grupa; godz. 14.00 – 14.30 – trzecia grupa; godz. 14.30 – 15.00 – czwarta grupa
Ul. Mostowa (godz. 12-18) – pokaz szybowca
Na ulicy stanie szybowiec. Będzie również możliwość rozmowy z właścicielem szybowca o tym, jak lata szybowiec i innych ciekawostkach.