Drums Fusion. Bydgoszcz zagra w rytmie świata i  miasta. Morcheeba, Al di Meola i warzywna orkiestra [PROGRAM FESTIWALU]

Jedną z festiwalowych atrakcji na pl. Teatralnym będzie występ Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej / Fot. B. Witkowski/UMB

W Drums Fusion króluje rytm i perkusja – w Bydgoszczy zagra szalona perkusistka z Japonii, gitarowy mistrz i człowiek, który budował rytm przebojów Michaela Jacksona. Pojawi się także orkiestra, która najpierw sama zrobi swoje instrumenty, a potem je zje. A w finale – Morcheeba.

Drums Fusion – Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej odbywa się już po raz siedemnasty. W tym roku od 2 do 8 czerwca zagości przede wszystkim w Miejskim Centrum Kultury i Operze Nova. Będzie także okazja do wspólnego grania i przeżywania sztuki w śródmieściu Bydgoszczy: na placu Teatralnym, ul. Mostowej i przy barce Lemara. – Zapraszamy wszystkich, żeby się spotkać i grać w rytmie miasta – mówi Marek Maciejewski, dyrektor bydgoskiego festiwalu.

Od lat sztuka perkusyjna i Drums Fusion znajdują wspólny rytm z ekologią i dbałością o planetę. – W nasz projekt Zielone Strefy Kultury wpisana jest działalność Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej oraz Big Bike Orchestra. Chodzi też o to, poza uczulaniem na kwestie ekologii  w niekonwencjonalny sposób pokazać muzykę. Nasza orkiestra rowerowa wiąże się doskonale ze wskazywaniem na rower jako ważny element  w miejskiej komunikacji. W przypadku Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej nacisk położony jest na edukację. Dzieci pokazują, jak można posługiwać się rzeczami wydawałoby się zbędnymi. Budują z nich instrumenty. Promujemy dzięki temu więź kultury i natury – wskazuje Maciejewski.

To będzie główny element finałowego dnia 17. Drums Fusion. W sobotę (8 czerwca) zagra na pl. Teatralnym nie tylko znana już z bicia Rekordu Guinessa Dziecięca Orkiestra Recyklingowa, ale też około 200 uczniów ośmiu bydgoskich szkół. Tego dnia poza muzyką będzie się można także zabawić tam w kilku strefach m.in. animacji, dobrej energii. 

A w finale tego dnia na placu Teatralnym zagra działająca od 25 lat The Vegetable Orchestra, czyli orkiestra warzywna z Wiednia. Koncertuje na instrumentach zrobionych z warzyw. – Warzywa kupimy w Bydgoszczy dzień przed koncertem. Potrzebna marchew, pory, dynie, bakłażany. Orkiestra pokaże, jak się z nich instrumenty robi, a już po koncercie ugotujemy z nich zupę – opowiada dyrektor. 

Siedem dni z rytmem

Drums Fusion zaczyna się 2 czerwca od koncertu Al Di Meola Acoustic Trio w Operze Nova. Al Di Meola jest pionierem łączącym światową muzykę jazzową z innymi gatunkami muzycznymi. Prezentuje bogactwo odcieni flamenco, tanga, rytmów brazylijskich i afrykańskich. W 2024 roku zagra serię ekskluzywnych koncertów z okazji 50-lecia pracy artystycznej. W Bydgoszczy towarzyszyć mu będą Sergio Martinez na perkusji oraz Peo Alfonsi na gitarze.

– Zaczniemy koncert od uroczystości powołania w Bydgoszczy Gali Sław Polskiej Perkusji. Ogłoszonych zostanie pierwszych trzech artystów. W Miejskim Centrum Kultury będzie specjalne miejsce. Nazwiska muzyków powołanych do Gali Sław zostaną wygrawerowane na blachach perkusyjnych – mówi Maciejewski. 

Poniedziałek 3 czerwca zacznie się na Drums Fusion od Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, warsztatów wyższej szkoły jazdy dla profesjonalnych perkusistów, którymi będzie kierował prof. Piotr Biskupski. – Tego dnia zachwyci także Senri Kawaguchi, szalona perkusistka. To będzie granie fusion, konkretnie, szybko i gęsto. Jest niesamowita. Zagra z naszą Felix Jazz Orchestra, która działa w ramach Bydgoskiej Akademii Jazzu – zapowiada dyrektor. 27- letnia Kawaguchi gra na perkusji od piątego roku życia.

– Kolejnego dnia mamy hipergwiazdę, bo przyjeżdża do nas Jonathan Moffett. Człowiek, który pracował przy największych przedsięwzięciach popowych i rozrywkowych np. z samym Michaelem Jacksonem oraz Eltonem Johnem i Madonną. 

W  środę (5 czerwca) gwiazda newjazzu, zespół z Manchesteru, GoGo Penguin oraz austriacki perkusista  Manu Delago. – Walczyłem od kilku lat o jego przyjazd. To wyrafinowana muzyka, ale może być czarnym koniem tegorocznego Drums Fusion – mówi Maciejewski.

W czwartek 6 czerwca wystąpi ikona polskiego i światowego jazzu Michał Urbaniak. Natomiast na rytm rapu na Drums Fusion poświęcony jest piątek (7 czerwca). Rozegra się na placu Teatralnym, gdzie będą koncertować Bisz i Łona. – Cały festiwal zostanie wzbogacony przez cztery dni o elementy street artu. Zapraszamy wszystkich do śródmieścia, żeby się spotkać i grać w rytmie miasta  mówi dyrektor Drums Fusion.

Drums Fusion – program

2 czerwca

Opera Nova, godz. 19 – Gala otwarcia i wręczenie nagród; koncert Al di Meola Acoustic Trio

3 czerwca

MCK, godz. 15 – Międzynarodowe Forum Perkusyjne

MCK, godz. 19.30 – Senri Kawaguchi Feat. Felix Jazz Orchestra

MCK, godz. 21.30 – Landscape Trio (Bliskowski, Biskupski, Nadolny)

Amfiteatr przy ul. Mostowej, godz. 17 – Joniec/Giżycki

4 czerwca

Amfiteatr przy Mostowej, godz. 17 – Dąbrowski/Buhl

MCK, godz. 19.19 – Jonathan Moffett Drum Show

5 czerwca

Amfiteatr, godz. 17 – Hanowska/Karnowski/Maciejewski

Stary Rynek, godz. 18 – Big Bike Orchestra

MCK, godz. 19 – Manu Delago Feat. Douglas Dare

MCK, godz. 21 – GoGo Penguin

6 czerwca

Amfiteatr, godz. 17 – Partyzant

MCK, godz. 19 – Michał Urbaniak. Organator

7 czerwca – dzień rapu

Pl. Teatralny, godz. 16 – malowanie muralu / Setka&Serio

Pl. Teatralny, godz. 18 – Napad na funk / DJ Paul Trio

Pl. Teatralny, godz. 20 – Bisz / Kosa Live Band

Pl. Teatralny, godz. 21.30 – Łona / Konieczny / Krupa

Pl. Teatralny, godz. 22.30 – Bydgoszcz-Berlin / Magro

8 czerwca – Zielona Strefa Kultury

Pl. Teatralny, godz. 12-17 – Strefy Dobrej Energii: animacja, konkursy, pokazy edukacyjne

Pl. Teatralny, godz. 15.30-19 – Orkiestra Perkusyjna Pałacu Młodzieży; Dziecięca Orkiestra Recyklingowa; The Vegetable Orchestra

MCK, godz. 21 – Morcheeba

Udostępnij: Facebook Twitter