Od 8 do 10 września będzie trwać w Bydgoszczy 8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych Mózg Festival.
„Nie zapomnij zachować jasności umysłu” – to hasło przyświeca tegorocznej edycji Mózg Festival. Będzie także towarzyszyć festiwalowi przez kolejne trzy lata. – Uważamy, że w obecnym czasie, kiedy atakowani jesteśmy nadmiarem, często sprzecznych lub fałszywych informacji, kiedy wiele wartości upada, kiedy zatraca się znaczenie dobra i zła, kiedy miliony ludzi żyje w niepewności, niebywale ważnym jest podejmowanie wysiłku dla utrzymywania jasności umysłu. Tylko jasno, samodzielnie myślący ludzie są w stanie, jako społeczeństwo, sprostać problemom współczesnego świata – tłumaczą sens swej idei organizatorzy festiwalu.
Mózg Festival to wydarzenie intedyscyplinarne, łączące muzykę, performance art, instalacje audiowizualne, film, multimedia chce spojrzeć na kryzysową zmienność współczesnego świata. – Przez wybór artystek i artystów, wśród których znaleźli się w tym roku: Tea Andreoletti, Yuriy Biley, Centrum Centrum, Aleksandra Kubiak, Viktofia Tofan, Kama Sokolnicka i Emanuel Geisser, pragniemy spojrzeć na polityczne, ekonomiczne, kulturowe i środowiskowe uwarunkowania tych zmian – mówi Anna Mituś, kuratorka wizualnej części festiwalu.
Mózg Festival w klubie Mózg i Młynach Rothera
Mózg Festival, jak zawsze, będzie wydarzeniem interdyscyplinarnym. Oficjalne otwarcie festiwalu w czwartek (8 września) o 20.00 w klubie Mózg. Wtedy można zobaczyć pierwszym performance CentrumCentrum Łukasza Jastrubczyka i Małgorzaty Mazur. Wykonają na żywo słuchowisko złożone z muzyki syntezatorowej i opowieści opartej na fragmentach pamiętnika fikcyjnej geolożki, mieszkającej na Syberii, oraz wspomnieniach rosyjskiego konceptualisty.
Pierwszego dnia 18th Mózg Festival w Bydgoszczy wyjdzie w teren na swego rodzaju pielgrzymkę śladami wody, by poznać jej smak, w którym jest zapisana pamięć ziemi, minerałów czy otoczenia jakie napotyka… Przewodniczką będzie hydro-sommelierka, artystka pochodzącą z alpejskiej wioski na północy Włoch Teą Andreoletti. Spacery zaplanowane są dwa – pierwszy w czwartek o godz. 18 wyruszy z klubu Mózg (ul. Gdańska 10), a drugi w piątek (9.09.) o godz. 18.30 z Młynów Rothera.
W piątek (9 września) Mózg Festival przeniesie się do Młynów Rothera, gdzie o godz. 20 odsłonięcie instalacji „Dla innych” Aleksandry Kubiak. Z kolei w atrium młynów o godz. 20.15 wystąpi zespół Ensemble Nist-Nah (na zdjęciu u góry), który tworzy dziewięciu muzyków z Francji, grających na instrumentach perkusyjnych i zestawie instrumentów Gamelan (metalafonów, bębnów ręcznych i gongów z Indonezji). W Młynach Rothera przewidziane są jeszcze trzy inne koncerty.
Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się o godz. 15 w Młynach Rothera spotkaniem artystów z publicznością i panelem dyskusyjnym pod przewodnim tematem tegorocznej edycji festiwalu – poprowadzenie: Anna Mituś, Ilona Witkowska i Anna Antonina Nogaj, tłumacz Rafał Zimny. Wieczorem – o godz. 19 – po raz pierwszy w Polsce Dark as you like wystąpi z projektem „Head Cleaner”, który „dostarcza poważnych audio-wizualnych mrocznych doświadczeń”. Swoją muzykę zaprezentuje nam także młody francuski improwizator, kompozytor i trębacz – Timothée Quost (20.30, 3. piętro młynów). Innym festiwalowym gościem z Francji jest Arnaud Rivière – posługujący się prymitywnym urządzeniem elektroakustycznym zbudowanym z naprawionego gramofonu (pick-up), preparowanego miksera i innych urządzeń, które wymagają manipulacji (21.45, 3. piętro młynów).
Wariacje na temat muzyki współczesnej polskich kompozytorów XX w. zaprezentuje powołany przez Marka Pospieszalskiego oktet, jaki tworzy plejada polskich improwizatorów pokolenia 80/90, którzy utwory m.in. Krauzego, Panufnika czy Sikorskiego przełożą na muzyczny język XXI w. – początek o godz. 22.30 na parterze młynów. Na finał w Młynach Rothera usłyszmy jeszcze elektroakustyczne trio improwizacyjne Bloodmist z Jeremiah Cymermanem, Tobym Driverem oraz Mario Diaz de Leonem (23.15, 1. piętro).
Cały program Mózg Festival – TUTAJ.
Uwaga! Wszystkie imprezy 18. Mózg Festival są z założenia bezpłatne, natomiast obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. Po zaproszenia można się zgłosić pod adres: pr@mozg.art.pl lub poprzez stronę www.festiwal.mozg.pl.