Mieszkańcy podczas konsultacji spacerowali bulwarami Kanału Bydgoskiego / Fot. S. Makowski/UMB
Bydgoszczanie podczas spaceru wysłuchali, jakie są główne założenia koncepcji zagospodarowania terenów nad Kanałem Bydgoskim oraz podzielili się swoimi uwagami z projektantem. Powiedziano o problemach z nawierzchnią, szczególnie przy wejściu do parku nad kanałem przy IV śluzie. Mieszkańcy chcieli też poznać pomysły na urządzenie miejsc rekreacji.
Jak ma wyglądać okolica Kanału Bydgoskiego? Na ten temat debatowano podczas spaceru badawczo-konsultacyjnego, który odbył się we wtorek (18 czerwca).
Ujednolicenie terenów nad kanałem
Spacer był częścią konsultacji społecznych prowadzonych podczas opracowywania miejskiej koncepcji zagospodarowania Kanału Bydgoskiego. W dokumencie znajdują się m. in. takie kwestie jak: dosadzenie konkretnych gatunków drzew i krzewów w danych miejscach, utworzenie spójnych ścieżek i chodników oraz elementów małej architektury, np. lampy, ławeczki i kosze na śmieci.
Zanim uczestnicy udali się na spacer wzdłuż kanału, swoje spostrzeżenia wygłosił projektant tego planu Janusz Pulikowski. Odcinek Starego Kanału Bydgoskiego i część kanału właściwego podzielono w projekcie na pięć odcinków.
– Przejdziemy się wokół śluz w parku nad Kanałem Bydgoskim. Zaczniemy od IV śluzy, następnie drugą stroną bulwarów ruszymy w kierunku stadionu Gwiazdy, aż do odcinka kanału na osiedlach Miedzyń i Flisy. Ten projekt jest bardzo ambitny, bo pierwszy raz myślimy o koncepcji całościowej dla kanału, nie tylko tej części parkowej, ale i o terenach mniej zagospodarowanych na Flisach czy Osowej Górze – powiedział Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego, który oprowadzał zainteresowanych koncepcją mieszkańców.
– Bardzo ważnym miejscem dla mnie jest odcinek przy ul. Wrocławskiej. To jest wizytówka kanału. W tej chwili jest tam chaos. Chcemy przymknąć aleje widokowe jakąś formą architektoniczną, która może mieć jakiś charakter lekki, z nastawieniem na gastronomię czy jakieś tarasy – wskazał Janusz Pulikowski.
– Kiedyś wejście do parku nad Kanałem Bydgoskim znajdowało się przy dzisiejszych mostach Solidarności. Było one reprezentacyjne i zachęcające do wejścia. Obecne wejście do parku od ul. Wrocławskiej nie jest jeszcze zbyt estetyczne. Należy to zmienić – zaznaczył Tomasz Izajasz.
W tym miejscu w projekcie mamy kwietnik w kształcie barki, który wskazywałby także na historię kanału.
Lepsze ścieżki i toalety
Mieszkańcy w trakcie spaceru wskazywali na pewne mankamenty, które należałoby zmienić nad kanałem. – Jeżdżę tutaj często rowerem i uważam, że czas już odnowić nawierzchnię. Asfalt jest w bardzo złym stanie – powiedziała nam Maria Krajewska, kiedy stała w okolicy ul. Wrocławskiej na pofałdowanej od korzeni nawierzchni.
– Przyszłam posłuchać, jak ma wyglądać ta koncepcja, ale i mam swoje propozycje. Szczególnie interesuje mnie teren otwarty przy VI śluzie. To dobre miejsce na rekreację dla mieszkańców. Dobrze, że idziemy w kierunku historyzującym, ale dobrze byłoby dodać trochę nowoczesności dla młodych ludzi. Głównym problemem w całym parku jest brak toalet – zwróciła uwagę Paulina Polasik.
Podczas spotkania może było również zawrzeć swoje uwagi w karcie konsultacyjnej. Ankieta konsultacyjna jest również dostępna w internecie. Swoje spostrzeżenia można przesyłać do 28 czerwca. Więcej informacji o konsultacjach społecznych w Bydgoszczy na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!