Uczestnicy konferencji Sieć Miast Kreatywnych UNESCO / Fot. R. Laudański/UMB
W piątek, 21 czerwca, w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przedstawiono projekt działań artystycznych w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.
Przedstawiony projekt został zawarty w aplikacji Bydgoszczy w ramach ubiegania się o wejście do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Składa się z trzech działań: Roz-Dźwięk 2024, Bydgoskie Studio Eksperymentu oraz Współczesna Opera Transgresywna.
– Wszyscy wyrośliśmy z historii Mózgu – mówił Sławomir Janicki z Klubu Mózg. – Jest potrzeba współpracy organizacji pozarządowych z instytucjami kultury. Cały czas mamy do czynienia z rywalizacją, która jest zrozumiała i czasami zdrowa. Tylko często nie ma mowy o współpracy. Dajemy przykład, chcemy współpracować.
Bydgoskie Studio Eksperymentu – to projekt realizowany przez Mózg Foundation, nastawiony na tworzenie nowej muzyki, najczęściej powstającej w czasie rzeczywistym oraz na szukanie nowych sposobów eksponowania muzyki i włączania jej do innych dziedzin sztuki.
Roz-Dźwięk 2024 – to koncerty, wystawy, spotkania na Londynku, realizowany przez Fundację Nowa Sztuka Wet Music, którego celem jest podkreślenie roli muzyki i dźwięku jako istotnego źródła inspiracji dla różnorodnych dziedzin sztuki.
– Dlaczego realizujemy działania na Londynku? Bo tam mieszkam i lubię mieć blisko do pracy – żartował Artur Maćkowiak. – To wyjątkowe miejsce na mapie Bydgoszczy ciągle nie cieszy się dobrą opinią. Chcemy je odczarować. Mieszkając tam łatwiej mi rozpoznać potrzeby. Współpracujemy m.in. z Biblioteką „Londynek”, która działa bardzo prężnie.
Z kolei Współczesna Opera Transgresywna (WOT) – jest projektem realizowanym przez Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka. Będzie to współczesna platforma operowa skupiająca twórców wielu dziedzin sztuki oraz nauk humanistycznych, którzy wspólnie stworzą nowe, dramatyczne dzieło muzyczne.
Rafał Gorzycki z Art Mintaka: – Przygotowujemy platformę internetową, która umożliwi wszystkim zainteresowanym, niekoniecznie profesjonalistom, na podstawie tworzonej kanwy libretta włączyć się i podesłać własną propozycję m.in. postaci czy tekstów.
O kolejnych przedsięwzięciach artystycznych będziemy informować w „Bydgoszcz Informuje”.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!