Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy nagrał ścieżkę wokalną do filmy „Emily”, którego producentem jest amerykański gigant mediowy. To nie pierwszy udział bydgoskiego chóru w tak dużym projekcie.
– Do współpracy zaprosiła chór filmowa konsultantka muzyczna Patrycja Bukowska, której polecił nas Marcin Przybyłowicz, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracowaliśmy z nim przy produkcji drugiej części gry „Wiedźmin”, gdzie również można usłyszeć nasz chór. Muzykę do filmu skomponował Abel Korzeniowski. Razem z kompozytorem braliśmy udział w nagraniach w grudniu 2021 roku. Odbywały się one w Studiu Koncertowym Polskie Radia im. Witolda Lutosławskiego – mówi dyrygentka chóru kameralnego Akademii Muzycznej, Magdalena Filipska.
Bydgoski chór usłyszymy przy filmowych utworach „Captain Sneaky”, „No Coward Soul” oraz „O Night And Stars”.
Film jest reżyserskim debiutem australijskiej aktorki Frances O’Connor. Ukazuje historię Emily Brontë, autorki powieści „Wichrowe Wzgórza”. W jej rolę wciela się Emma Mackey, znana z produkcji Netflixa „Sex Education”. Brytyjska pisarka, która żyła w pierwszej połowie XIX wieku, wyszła z ówczesnej roli kobiety zajmującej się domem i zajęła się literaturą.
– Mieliśmy za zadanie wykonać chóralną ścieżkę dźwiękową według wytycznych kompozytora. Co ciekawe, oprócz ścieżki wokalnej, poproszono nas o nagrania okrzyków, które występują w momencie zwrotnym w filmie. Realizatorzy byli bardzo zadowoleni z naszej aranżacji. – dodaje dyrygentka.
Zdjęcia do filmu kręcono w krajobrazach północno-wschodniej części Anglii. Premierę filmu na Wyspach Brytyjskich zaplanowano na 14 października 2022 r. Jeszcze nie wiemy kiedy usłyszymy bydgoski chór w polskich kinach. Data inauguracji seansów w Polsce nie jest jeszcze znana.
Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy powstał w 1986 roku z inicjatywy Janusza Staneckiego. Członkami zespołu są studenci Wydziałów: Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej; Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku oraz Wydziału Instrumentalnego. W latach 1986-2020 dyrygentem chóru był prof. Janusz Stanecki, obecnie zespół prowadzi dr Magdalena Filipska. W swoim ponad 35-letnim dorobku Chór Kameralny ma ok. 800 koncertów w kraju i za granicą, uczestnictwo w ponad 70 konkursach i festiwalach chóralnych (krajowych i zagranicznych), a także 60 zdobytych nagród i wyróżnień podczas wspomnianych konkursów.