Te historyczne pocztówki oczarowały bydgoszczan. Od teraz można je mieć w swoim domu – na przykład na lodówce

Teatr Miejski, zachodnia pierzeja Starego Rynku czy pięć spichrzy na Rybim Rynku. To miejsca dawnej Bydgoszczy, których nie znajdziemy na mapie miasta. Możemy je odnaleźć m.in. w albumie „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia”. Ruszyła też sprzedaż wyjątkowych magnesów na lodówkę.

Anna Perlik-Piątkowska wspólnie z mężem kolekcjonują obrazy dawnej Bydgoszczy. Wyłaniają się z pocztówek, które małżeństwo znajduje w różnych zakątkach świata. Ich pasja zrodziła albumy, w których poznajemy świadectwa dawnych lat wraz z towarzyszącymi im historiami. To m.in. „Pozdrowienia z bydgoskiego śródmieścia”. Po raz pierwszy został wydany w 2021 roku nakładem wydawnictwa Pejzaż. Wyprzedał się w rekordowym czasie. Na prośbę czytelników album wrócił do księgarń.

Przedwojenne obrazy Bydgoszczy można od teraz podziwiać również w swoim domu lub podarować bliskiej osobie. To dzięki serii pięciu magnesów na lodówkę z reprodukcjami pocztówek z początku XX wieku z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego.

-Przyznam, że to było moje marzenie, żeby mieć w domu magnes z Teatrem Miejskim. Bydgoszczanie mają zapewne w swoich domach magnesy z wielu stron świata a czemu nie mieliby mieć kawałka swojej historii, swojego miasta? – zastanawia się Anna Perlik-Piątkowska. Przyznaje, że realizacja jej pomysłu nie byłaby możliwa bez zaangażowania Wydawnictwa Pejzaż. – Oni mnie bardzo wspierają w realizacji tych pomysłów. Przez lata działalności wydali ponad 70 książek i albumów o Bydgoszczy – dodaje autorka.

Co przedstawiają magnesy? To miejsca i budynki, które zniknęły z mapy miasta: Teatr Miejski, zburzone w czasie II wojny światowej kamienice przy Mostowej oraz zachodnia pierzeja Starego Rynku z kościołem pojezuickim. Na kolejnych możemy zobaczyć pięć spichrzy na Rybim Rynku, z których dwa spłonęły w wielkim pożarze w lutym 1960 roku oraz zadrzewioną wyspę św. Barbary. Warto podkreślić, że reprodukcje pochodzą z dwóch albumów Anny Perlik-Piątkowskiej: „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek” oraz „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia”.

Bydgoskie magnesy (każdy kosztuje 10 złotych) można kupić w księgarniach przy ul. Gdańskiej i Jezuickiej lub na stronie Wydawnictwa Pejzaż.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter