Odkrywanie sekretów Bydgoszczy. Darmowe wycieczki w przeszłość miasta [LISTA PROPOZYCJI]

Sierpniowa wycieczka z Piotrem Weckwerthem po Smukale i Opławcu zgromadziła wielu bydgoszczan / Fot. Turystyka bez filtrów

Wymarsz śladami kompanii walczącej o Bydgoszczy we wrześniu 1939 roku, wycieczki odkrywające inne oblicza naszych osiedli czy tropienie śladów z czasów Księstwa Warszawskiego. Już od 1 września rozpoczyna się kolejne odkrywanie bydgoskich sekretów.

Wrzesień i październik to dobre miesiące na powakacyjne poznawanie lokalnej historii i korzystanie z uroków polskiej złotej jesieni. Zapraszamy na darmowe wycieczki organizowane przez pasjonatów historii, turystyki i miłośników naszego miasta.

Dzieci Bydgoszczy

Jedną z takich okazji jest rajd pieszy organizowany przez archeologa Roberta Grochowskiego, Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” oraz Klub Krajoznawczy R.O. PTTK Szlak Brdy Bydgoszcz pn. „Polskie Drogi. Nocny Bój Dzieci Bydgoszczy” w sobotę, 7 września. Przemarsz osadzony będzie w tematyce II wojny światowej. To opowieść o wymarszu ze wsi Łażyn, w środku Puszczy Bydgoskiej, w kierunku Bydgoszczy 9. kompanii 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej pod dowództwem porucznika Brunona Józefa Westphala. Kompania zwana „Dziećmi Bydgoszczy” stoczyła bój z oddziałami Wehrmachtu w rejonie obecnych ulic Dobrzyńskiej, Cmentarnej i Dąbrowa. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą znicza. Każdy uczestnik powinien mieć ze sobą biało-czerwoną opaskę na ramię. Nie zabraknie szczegółowych opowieści o tym, co zdarzyło się 5 września 1939 roku.

Start rajdu zaplanowano na godz. 17.00 z przystanku autobusowego w Chmielnikach Bydgoskich (Pinezka lokalizacji). Można dojechać pociągiem PKP z Bydgoszczy (wyjazd ze stacji Bydgoszcz Główna o 16.25) lub autobusem linii 99. W planie jest przejście 17-kilometrowej trasy. Wymarsz zostanie zakończony około 24:00 w rejonie ul. Cmentarnej w Bydgoszczy.

Prosimy o zabranie latarek, odblasku, prowiantu (oczywiście po drodze nie mamy co liczyć na żadne sklepy), wygodnego obuwia oraz czegoś na wypadek deszczu. Zalecamy też pomyśleć o jakimś środku przeciwko kleszczom – można przeczytać w zaproszeniu. Wstęp jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Uwaga – obowiązują zapisy (kontakt na portalu Facebook Robert Grochowski lub mailowo: rgrochowski@o2.pl).

Turystyka bez filtrów

Wrzesień i październik to powakacyjna kontynuacja znanych już i popularnych wycieczek z Piotrem Weckwerthem po bydgoskich osiedlach w ramach projektu „Turystyka bez filtrów” . Podczas spacerów uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawostek o różnych miejscach w Bydgoszczy. Na spotkania przychodzą nawet setki gości. Przewodnik piszę też książki o osiedlach. Zapowiada opowieść o Bartodziejach. – Nasz projekt pn. „Bydgoskie osiedla dla każdego – BARTODZIEJE”, zdobył dofinansowanie ze środków Miasta Bydgoszczy, dzięki czemu, późną jesienią planujemy wydać publikację, poświęconą właśnie temu osiedlu, a dawniej podmiejskiej wsi – informuje Weckwerth. Prosi także wszystkich, którzy chcieliby się podzielić wspomnieniami, ciekawostkami związanymi z Bartodziejami o kontakt przez Facebooka lub maila: turystykabezfiltrow@gmail.com).

A po wakacjach Piotr Weckwerth zaprasza na następujące trasy:

WRZESIEŃ:

7 września, godz. 10.00, Glinki-Rupienica

8 września, godz. 10.00, Szwederowo

14 września, godz. 11.00, Wilczak-Jary (przy współpracy z RO Wilczak-Jary)

21 września, godz. 10.00, Smukała-Opławiec-Janowo – trasa nr 2 (wschodnia strona Brdy)

22 września, godz. 10.00, Smukała-Opławiec-Janowo – trasa nr 1 (zachodnia strona Brdy)

28 września, godz. 10:00, Łęgnowo

29 września, godz. 10:00, Łęgnowo Wieś

PAŹDZIERNIK:

12 października, godz. 10:00, Piaski

13 października, godz. 10:00, Czyżkówko

19 października, godz. 10:00, Jachcice

26 października, godz. 10:00, Łęgnowo

27 października, godz. 10:00, Łęgnowo Wieś

Udział w spacerach jest bezpłatny. Na wycieczki nie trzeba się zapisywać.

Szczegóły, w tym miejsca zbiórek, znaleźć można na profilu na portalu Facebook oraz na stronie internetowej. Wszystkie wycieczki odbywają się w ramach projektu „Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC” i są współfinansowane ze środków miasta Bydgoszczy.

Piotr Weckwerth z uczestnikami spaceru „Turystyka bez filtrów” / Fot. organizator

Zostań turystą w swoim mieście

Po wakacjach zorganizowanych zostanie jeszcze kilka spacerów w ramach projektu „Zostań turystą w swoim mieście” finansowanego przez Bydgoski Budżet Obywatelski. Początek już w niedzielę 1 września – zbiórka na Starym Rynku o godz. 10. Katarzyna Kociniewska poprowadzi wycieczkę śladami „Szyperskiej historii Bydgoszczy”.

Poniżej kolejne propozycje:

8 września – Wrzesień 1939 roku w Bydgoszczy – zbiórka Stary Rynek, godz. 10.00 – Krzysztof Drozdowski

15 września – Bydgoszcz Wschód. Na wschodzie bez zmian – skrzyżowanie ul. Sygnałowej i ul. Inwalidów, godz. 10.00 – Piotr Weckwerth

22 września – Bydgoszcz w czasach Księstwa Warszawskiego – Stary Rynek, godz. 10.00 – Krystian Strauss

29 września – Secesja bydgoska, czyli co? – Fontanna Potop, Park Kazimierza Wielkiego, godz. 10.00 – Katarzyna Kociniewska.

Krzysztof Drozdowski (klęczy z książką) poprowadzi jeszcze jeden spacer – Wrzesień 1939 roku w Bydgoszczy w ramach „Zostań turystą w swoim mieście” / Fot. organizator

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter