Tosia dumnie pozuje przy zwycięskiej pracy. Zrobiła konia na biegunach z odpadów /Fot.B.Witkowski/UMB
Kartonowy koń na biegunach zwyciężył w konkursie na recyklingową zabawkę. Wiedzę o drugim życiu produktów dzieci czerpały przez całe wakacje w czasie ekologicznych lekcji w bibliotece przy Starym Rynku.
– Bardzo lubię konie, kiedyś jeździłam. Mój koń na biegunach jest wykonany głównie z kartonu. Jego nogi są z rolek po ręcznikach kuchennych. jego tułów wypchałam workami foliowymi. Derkę ma ze starego kożucha. Ma też kolorowe rzęsy, bo ja lubię kosmetyki i lubię się malować. Obok konia jest stara podkowa. Znalazłam ją u babci – opowiada 10-letnia Antonina Balcerowska, zwyciężczyni konkursu „RecyŚmieci kontra dzieci – zabawki z odpadów na start”. Jej koń na biegunach był zaopatrzony również z miseczkę z „wodą” (którą była niebieska foliowa reklamówka), styropianowe kostki cukru, sianko i jabłuszko.
– Córka przygotowywała pracę przez dwa tygodnie po kilka godzin dziennie. Byłam zaskoczona jej wyborem, to nie jest łatwa do wykonania zabawka. Ja bym wykonała kolejkę – dodaje mama małej zwyciężczyni. Jury konkursowe nagrodziło łącznie cztery prace. Miejsce drugie zajęła Alicja Waśniewska za swoją pracę pn. „Kuchenka”, a kolejne przyznano zabawce „Bębenki”, którą wykonała Małgorzata Wajer. Wyróżnienie odebrała jeszcze Marcelina Kędzia za Misia Sekretnisia.
Tosia była jedną z 450 uczestników 3. edycji Letniej Akademii Recyklingu. W tym roku mali ekolodzy mieli okazję spotkać się ze zwierzęcym terapeutą, wybrać się do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i odkrywać sekrety Apteki pod Łabędziem. W tym roku podwoiła się liczba uczestników LAR. Spotkania odbywały się nie tylko w gmachu Biblioteki Głównej lecz również w osiedlowych filiach WiMBP.
– Wasze przepiękne prace odzwierciedlają wszystkie przygody, jakie mieliście w czasie Letniej Akademii Recyklingu. Mam nadzieję, że świetnie się bawiliście a patrząc na uśmiechnięte buzie myślę, że był to udany letni czas. Teraz waszą wiedzę możecie pielęgnować i dzielić się nią w domach, szkołach czy przedszkolach. Dbanie o środowisko jest bardzo ważne, dzięki temu nam wszystkim żyje się lepiej. Mam nadzieję, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie – zwróciła się do młodych ekologów Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.
Zapisz się do naszego newslettera!