Ponad 800 uczniów z całej Polski uczestniczy w bezpłatnych praktycznych warsztatach dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zorganizował je Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Warsztaty otworzył dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK, dziekan Wydziału Farmaceutycznego CM UMK w Bydgoszczy. W poniedziałkowej inauguracji uczestniczyło około 130 licealistów ze szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ciechocinku, II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie, I liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pile, II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku, IX Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy.
W tegorocznej edycji warsztatów uczestniczyć będzie w sumie 800 uczniów czwartych klas biologiczno-chemicznych i medycznych z 28 szkół średnich, zarówno z województwa kujawsko-pomorskiego, jak i spoza regionu. W gronie uczestników znalazło się nie tylko siedem bydgoskich liceów, ale także zespoły z techników, Technikum Analityki i Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy.
Dla młodzieży przygotowano 21 tematów warsztatów, prowadzonych przez pracowników 13 Katedr Wydziału Farmaceutycznego CM UMK.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą kierunków studiów oraz zasadami rekrutacji, co pomoże im lepiej zrozumieć perspektywy zawodowe swoich przyszłych wyborów. – Zgromadzona wiedza stanowi niezwykle cenny zasób, wspierający młodych ludzi w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących ich przyszłości, w szczególności w kontekście wyboru kierunku studiów – mówiła dr hab. Beata Szefler, profesor UMK, przewodnicząca Zespołu ds. Promocji Wydziału Farmaceutycznego.
W trakcie warsztatów uczniowie otrzymują możliwość wejścia w rolę studentów, eksplorując świat nauki. Zespół Wydziału Farmaceutycznego, od momentu wprowadzenia pierwszej edycji, podejmuje działania, aby młodzież mogła korzystać z ciekawych oraz praktycznych doświadczeń umożliwiających im lepsze zrozumienie specyfiki takich kierunków jak farmacja, analityka medyczna czy kosmetologia na Wydziale Farmaceutycznym. Warsztaty odbywają się w otoczeniu profesjonalnych laboratoriów, gdzie młodzież samodzielnie przeprowadza eksperymenty naukowe. Jak zauważa Joanna Grześkiewicz, jest to doskonała okazja do zaznajomienia się nie tylko z nowoczesnymi urządzeniami i technikami diagnostyki czy badań naukowych prowadzonych na Wydziale Farmaceutycznym, ale przede wszystkim możliwość pokazania jak ważnym jest diagnostyka człowieka, czy wiedza z zakresu prawidłowego stosowania leków.
I tak na przykład w Katedrze Biochemii odbywają się warsztaty, podczas których uczniowie mają okazję po raz pierwszy w praktyce przeprowadzić separację białek. Dodatkowo w Katedrze Chemii Leków, uczestnicy mają szansę na zdobycie umiejętności w zakresie ilościowego oraz jakościowego oznaczania substancji leczniczych. W ramach poznawania praktycznej strony nauki, możliwe będzie również oznaczenie zawartości kwasu acetylosalicylowego w tabletce. Nie brakuje także odkryć dotyczących ludzkiej krwi, w tym układu grupowego ABO oraz czynnika Rh(D). W tym przypadku, po odbytych ćwiczeniach, uczniowie mogą odpowiedzieć na pytanie, o czym nam powiedzą czerwone krwinki ? Tę część warsztatów prowadzi Katedra Patobiochemii i Chemii Klinicznej.
Po raz pierwszy, warsztaty dla szkół ponadpodstawowych mogą liczyć na wsparcie sponsora, jakim jest firma Apis Natural Cosmetics Sp. z o.o.
Uczniowie na Wydziale Farmaceutycznym mają do mają do wyboru trzy kierunki, analityki medycznej, farmacji i kosmetologii. „Studiuj w Bydgoszczy, pracuj w Bydgoszczy, mieszkaj w Bydgoszczy”, to hasło wydziału.
Warsztaty odbywają się pod honorowym patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla oraz prezydenta miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Patronat instytucjonalny sprawuje Pomorsko-Kujawsko Okręgowa Izba Aptekarska.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!