Wniosek na wykonanie oceny stanu terenów pozachemowskich złożony. W grze 60 milionów  złotych

Miasto złożyło wniosek do NFOŚiGW, który pomoże w rozpoczęciu skomplikowanych prac nad remediacją terenów pozachemowskich. Koszty prac wynikające ze złożonego wniosku to 60 mln zł netto.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przygotowały, a miasto złożył wniosek na „Wykonanie kompleksowej ocen stanu środowiska na wielkoobszarowych terenach zdegradowanych: WTZ Zachem – Zielona i WTZ Zachem – SOE, położonych na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy wraz z projektami planów poprawy stanu środowiska”.

To element projektu pod nazwą „Inwestycje w neutralizację ryzyka i rekultywację wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i Morza Bałtyckiego”. Bydgoszcz jest wśród pięciu miast w Polsce wymienionych w specjalnej ustawie, które zmagają się z ogromnym problemem wielkoobszarowych terenów zdegradowanych. To do tych pięciu miast ma popłynąć strumień 250 milionów złotych na przygotowanie analiz i dokumentacji, które staną się podstawą do działań naprawczych na skażonych terenach. Koszty wynikające ze złożonego wniosku przez Bydgoszcz to 60 mln zł netto.

Z pozyskanych pieniędzy będzie można sfinansować m.in. badanie stanu gruntu, wód gruntowych, powietrza i zgromadzonych odpadów. Przeprowadzona zostanie też analiza wyników badań oraz opracowana technologia remediacji i rekultywacji tego terenu. Opracowany zostanie również plan poprawy stanu środowiska (dokumentacja inwestycji) – informują MWiK.

To miejska spółka, dysponująca najbardziej wykwalifikowaną kadrą i doświadczeniem, została decyzją bydgoskich radnych upoważniona do przygotowania wniosku.

Dofinansowanie można otrzymać na przygotowanie kompleksowej oceny środowiska oraz projektów poprawy stanu środowiska na dwóch obszarach

WTZ ZACHEM – ZIELONA, o powierzchni 173 ha, w skład którego wchodzą składowiska: Izolowane Składowisko Osadów (ISO), składowisko odpadów niebezpiecznych w dawnym wyrobisku piasku oraz Ogólnozakładowe Składowisko Odpadów innych niż niebezpieczne (OSO) wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk.

WTZ ZACHEM – SOE, o powierzchni 114 ha, w skład którego wchodzą składowiska: Staw Sedymentacyjny Epichlorohydryny (SOE) i składowisko popiołów wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk.

Wykonanie analiz to zaledwie jeden z pierwszych kroków do oczyszczenia obszarów zanieczyszczonych od składowisk zlokalizowanych na terenach dawnego Zachemu. Koszt całkowitej remediacji skażonych obszarów już dawno, w szacunkach ekspertów, przekroczył 2,5 miliarda złotych.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter