Bydgoszcz wśród najlepszych w Water City Index

Wyróżnienie w Water Cty Index w imieniu miasta odbierał zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz / Fot. Tomasz Wolak / Nadesłane

Raport Water City Index analizuje, w jaki sposób polskie miasta prowadzą gospodarkę wodną. Bydgoszcz radzi sobie w tej kategorii doskonale.

Podczas VI. Kongresu Miasto-Woda-Jakość życia odbyła się premiera „Water City Index 2024. Rankingu efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach”. To już szósta odsłona popularnego rankingu miast, którego autorami są eksperci firmy Arcadis, pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej (Open Eyes Economy Summit). Po raz kolejny Bydgoszcz wypadł w nim doskonale, zajmując miejsce trzecie wśród największych polskich metropolii.

Water City Index jest pierwszą i jak dotąd jedyną publikacją dostępną na polskim rynku, która tak szeroko definiuje mocne i słabe strony, oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania „niebieską infrastrukturą” w naszych miastach. Indeks powstał z myślą o władzach miast, przedstawicielach społeczności lokalnej, przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych, instytucjach publicznych oraz wszystkich innych podmiotach zaangażowanych w sprawy ochrony zasobów wody, ale również i o mieszkańcach. Liczby tworzące ranking doskonale obrazują, w jaki sposób miasta żyją z wodą na co dzień. Z roku na rok autorzy WCI wyciągają coraz ciekawsze wnioski oraz szczegółowo opisują, jak zmieniają się nasze relacje wodno-miejskie – piszą twórcy rankingu.

Bydgoszcz niemal co roku wyróżniane jest za prowadzenie gospodarki wodno-ściekowej. Na przykład w 2020 roku zajęliśmy 2 miejsce (na 218 miast) w Water City Index, gdzie główną przesłanką oceny było zagospodarowanie deszczówki. Doceniono wtedy wdrażanie innowacyjnego projektu zagospodarowania wód opadowych i deszczowych oraz zwiększanie retencji na terenie Bydgoszczy.

Metodologia Water City Index

WCI klasyfikuje oddzielnie metropolie (8), miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie ponad 200 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 14 kategorii oceny:

  • życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
  • zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
  • gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny);
  • kultura i ludzie (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska).

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter