Wielkie centrum logistyczne o łącznej powierzchni 140 tys. metrów kwadratowych powstanie w Bydgoszczy. W czwartek, na budowie na osiedlu Czersko Polskie, zawieszono wiechę. Jeśli wszyscy bezrobotni z naszego miasta, zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy, zostaliby zatrudnieni w Zalando, stopa bezrobocia w Bydgoszczy spadłaby niemal do zera.
Kiedy centrum Zalando ruszy, a otwarcie zaplanowane zostało na kwiecień 2023 roku, firma z dnia na dzień stanie się jednym z największych pracodawców w Bydgoszczy. Ma tam bowiem docelowo być zatrudnionych 3500 osób. Podobną liczbę osób zatrudnia w mieście firma Atos Poland Global Services. Natomiast, jak przekazuje Powiatowy Urząd Pracy, na koniec sierpnia zarejestrowanych było 4791 bezrobotnych, z tego 3492 osoby z samej Bydgoszczy, pozostali z pow. bydgoskiego.
Zalando wjeżdża do Bydgoszczy
Centrum Zalando i moment wieszania wiechy / Fot. B.Witkowski / UMB
W czwartek, na terenie budowy odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy z udziałem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, prezeski Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Edyty Wiwatowskiej oraz Daniela Rogińskiego generalnego menedżera Zalando i Mathieu Giguerre z firmy logistycznej Panattoni Europe. Spotkanie odbyło się w części ogromnego centrum, które będzie czteropiętrową konstrukcją z powierzchnią magazynową o wielkości 64 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
Historia powstania tego potężnego obiektu zaczyna się w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy Zalando Lounge Logistics Polska zgłosiło się do zakupu jednej z czterech części terenu inwestycyjnego na osiedlu Czersko Polskie: 30-hektarowej działki przy ul. Hutniczej, tuż przy granicy z obszarem pozachemowskim. Centrum logistyczne, które powstanie w Bydgoszczy to budynki o łącznej powierzchni 140 tys. m kw. – z uwzględnieniem obiektów biurowych. Ma także objąć teren po drugiej stronie ulicy Chemicznej.
Przypomnijmy, że działa już podobny obiekt firmy Zalando w Białych Błotach. Tam znajduje się 100 tys. m kwadratowych powierzchni magazynowej. Pracuje około 800 osób. Obie inwestycje znacząco zwiększą potencjał Metropolii Bydgoszcz. – To centrum jest dla nas bardzo ważne. Pozwala nam wykorzystać efekt synergii z pozostałymi centrami, które już funkcjonują w Polsce. – mówił podczas uroczystości Daniel Rogiński, generalny menedżer Zalando.
W Polsce firma posiada pięć centrów logistycznych. – Poza lokalizacją odpowiednią ważna jest także infrastruktura, nie tylko ta fizyczna. Potrzebujemy także lokalnych talentów. To wszystko znaleźliśmy w Bydgoszczy – dodaje.
Zawieszenie wiechy na Centrum Logistycznym Zalando / Fot. B.Witkowski / UMB
W Polsce Zalando zatrudnia 12 tys. osób. W centrach w Bydgoszczy i Białych Błotach będzie w sumie pracować 4,3 tys. ludzi. – To fenomen, nawet w skali Europy, że w tej okolicy zaplanowaliśmy dwa centra logistyczne. I to jest komplement dla samej lokalizacji i współpracy z władzami – mówił Rogiński.
Jak tłumaczą inwestorzy – na wybór Bydgoszczy i okolic wpłynęła m.in. bliskość do klientów w Polsce i na innych okolicznych rynkach. Za lokalizacją inwestycji przemawiały również takie czynniki, jak potencjał pracowniczy regionu oraz położenie w niedalekiej odległości od innych obiektów Zalando w Polsce. Wraz z budową nowych centrów zaplanowane są dodatkowe inwestycje realizowane w porozumieniu z lokalnymi władzami, w tym renowacja i budowa nowych odcinków dróg w pobliżu powstających obiektów Zalando.
– Cieszę się, że przedstawiciele tak poważnej firmy wyrażają zadowolenie ze współpracy ze służbami miasta – mówił prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski – Wszyscy są wygrani. Wygrała spółka, która jest właścicielem terenu i centrum. Bardzo ważna jest informacja o poziomie zatrudnienia – dodał.
W obu centrach logistycznych zostaną wykorzystane proekologiczne rozwiązania, takie jak między innymi wzmocniona izolacja termiczna budynków, stacje ładowania samochodów elektrycznych, gromadzenie i redystrybucja wody. Zalando jest wiodącą w Europie platformą modową i lifestyle’ową. Z jej usług korzysta ok. 49 mln klientów. Niemiecka firma prowadzi usługi handlowe na 25 rynkach. Współpracuje z 6 tys. marek modowych.
Stopa bezrobocia w Bydgoszczy
W centrum logistycznym Zalando w Bydgoszczy ma pracować 3,5 tys. ludzi. Według danych GUS stopa bezrobocia w Bydgoszczy ciągle spada. Na początku tego roku wynosiła 2,5 procent, a w lipcu osiągnęła poziom 2,1 proc. Bydgoszcz może pochwalić się nie tylko najniższą stopą bezrobocia w historii, ale także najlepszym wynikiem w całym województwie kujawsko-pomorskim, dla którego stopa bezrobocia wynosiła w lipcu 6,8 proc.