Pomyślęcinka najczęściej wychodzi na spacer pod opieką babci i mamy / Fot. B. Witkowski/UMB
Pod koniec października serca bydgoszczan skradła nowa mieszkanka Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, żubrzyca Pomyślęcinka. Imię dla niej wybrali sami mieszkańcy. Żubra rodzina liczy obecnie pięcioro członków.
Pomyślęcinka, przychodząc na świat 21 października, powiększyła żubrową rodzinę w bydgoskim zoo. Obecnie liczy ona pięć osobników. Nestorką rodu jest Postójka, która ma 23 lata. Do zoo przybyła w 2003 roku ze Smardzewa. Jest ona mamą Polusi (ur. 2011) i Popilli (ur. 2020). Ta pierwsza urodziła Pomyślęcinkę. Głowa rodziny – Pomścibór i tata naszej bohaterki, przybył do Bydgoszczy w 2020 roku z samej Białowieży.
Młoda żubrzyca jest bardzo energiczna. Biega po wybiegu z babcią i mamą. Niedługo dołączą do nich tata i ciocia, którzy zostali oddzieleni, aby mała parzystokopytna mogła spokojnie poznać wybieg. Pomyślęcinka uwielbia zaglądać do koryt, gdzie czekają na nią owies, warzywa i żołędzie dostarczone przez mieszkańców.
Przypadkiem nie jest, że imiona żubrów rozpoczynają się na literki „Po”. Zwierzęta mają swoje księgi rodowe. Żubrom linii białowieskiej, pochodzących z polskich hodowli nadaje się imiona zaczynające się właśnie od tych dwóch liter. Imię dla najmłodszej mieszkanki ogrodu zaproponowali i wybrali bydgoszczanie przez głosowanie w internecie.
Żubry w myślęcińskim zoo przebywają w nim od dawna. Choć te największe ssaki lądowe Europy kojarzą się z życiem w wielkich puszczach, to ogrody zoologiczne bardzo pomagają przy ratowaniu tego gatunku. Ponad sto lat temu, z ręki kłusownika zginął ostatni wolno żyjący żubr w Polsce (w kraju zostały jedynie 3 z prywatnej hodowli). W roku 1923 były już tylko 54 żubry czystej krwi na całym świecie. Wtedy z inicjatywy m.in. prof. Jana Sztolcmana założono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Dzięki wysiłkom przyrodników jesienią 1929 roku, w zbudowanych przez leśników zagrodach w Puszczy Białowieskiej. W roku 1939 było już w nich 16 żubrów, które szczęśliwie przetrwały II wojnę światową. Obecnie w Polsce żyje ponad 2,5 tys. tych zwierząt, co stanowi 1/4 światowej populacji. W 2020 roku z Myślęcinka, w ramach działań ochronnych żubrów, dwa zwierzęta wyjechały do Drawska Pomorskiego, gdzie zasiliły stado żyjące na wolności.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!