Jubileusz medycy obchodzili w Filharmonii Pomorskiej / Fot. B. Witkowski/UMB
40 lat temu powstała w Bydgoszczy Akademia Medyczna. 20 lat później połączono ją z UMK i zaczęło działać Collegium Medicum UMK. Oba jubileusze obchodzono w poniedziałek (25 listopada) w Filharmonii Pomorskiej.
Uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju Collegium Medicum i kształcenia medycznego na UMK. Statuetki Laurus Aesculapii otrzymali: prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, prof. Gerard Drewa, prof. Arkadiusz Jawień, prof. Jan Kopcewicz i prof. Mariusz Wysocki. Otwierając w Filharmonii Pomorskiej uroczyste posiedzenie Senatu UMK, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK powiedział, że po raz pierwszy atrybuty władzy rektorskiej (łańcuch, pierścień i berło) opuściły na kilka godzin Toruń. Wspomniał też, że na berle znajdują się herby Torunia i… Bydgoszczy. W 1948 roku umieścili je tam bydgoscy rzemieślnicy wykonujący te atrybuty dla władz młodego, trzyletniego uniwersytetu.
40 lat Akademii Medycznej
Dr Krzysztof Nierzwicki wygłosił podczas uroczystości wykład „Z dziejów akademickiego nauczania medycyny w Bydgoszczy”. Rozpoczął od stwierdzenia, że Bydgoszcz była przygotowana do stworzenia uczelni medycznej i miała ku temu potencjał.
Wieloletnie starania o utworzenie uczelni medycznej w Bydgoszczy najpierw zaowocowały ustanowieniem w Bydgoszczy filii gdańskiej Akademii Medycznej, a następnie utworzeniem samodzielnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy, by po 20 latach doprowadzić do połączenia bydgoskiej uczelni z toruńską. Dzięki temu doszło nie tylko do włączenia znakomitej kadry dydaktycznej w szeregi UMK, ale także przekazania dwóch szpitali, domów akademickich czy nieruchomości po Komitecie Wojewódzkim PZPR przy rondzie Jagiellonów toruńskiej uczelni. Toruń, marzący od lat o medycynie uniwersyteckiej zyskał ją… w Bydgoszczy. Na połączenie 20 lat temu wyraziły jednomyślnie zgodę senaty obu uczelni.
Na historię Collegium Medicum UMK składają się także badania i pionierskie zabiegi przeprowadzane w bydgoskich szpitalach, a przede wszystkim codzienna praca na rzecz ratowania zdrowia i życia pacjentów.
Rektor UMK, prof. Tretyn przypomniał również o wspólnych, wileńskich korzeniach uczelni. Akademię Medyczną w Gdańsku oraz jej bydgoską filię, a także UMK współtworzyli naukowcy z wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego.
Wśród licznie zgromadzonych gości poniedziałkowej uroczystości znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych (z Bydgoszczy i Torunia), rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, dyrektorzy szpitali oraz cała społeczność akademicka. Nie zabrakło życzeń dalszego rozwoju od Iwony Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, wojewody Michała Sztybla oraz wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego.
Prof. Tretyn przypomniał, że jubileusze 40-lecia powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz 20-lecia połączenia jej z UMK wpisują się w 80-lecie toruńskiej uczelni. Rektor podkreślał znaczenie bydgoskiej części UMK, a współpracę nazwał symbiozą dwóch organizmów, z których każdy odnosi korzyści. Od czasów powstania CM uczelnia doczekała się 28 tysięcy absolwentów, którzy teraz służą swoją wiedzą i umiejętnościami chorym nie tylko w Polsce. W tym czasie nadano ponad 2 tysiące tytułów i stopni naukowych. Prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor UMK ds. Collegium Medicum powiedział – Wspólnota Collegium Medicum działa w obrębie wspólnoty uniwersyteckiej. Wspomagajmy to poczucie, czujmy je.
Przedstawiono także sylwetki 10 osób wyjątkowo zaangażowanych w działalność i rozwój CM. Wśród nich byli m.in. prof. Stanisław Betlejewski, prof. Jan Domaniewski, prof. Arkadiusz Jawień i prof. Zygmunt Mackiewicz.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”.!