Nowa kapsuła czasu już się znajduje w wieży kościoła Klarysek. Wiemy, co się w niej znalazło

Trwa remont wieży w kościele Klarysek. Zostawiono w niej kapsułę czasu / Fot. B. Witkowski/UMB

W remontowanej wieży kościoła Klarysek, pod krzyżem na jej szczycie, umieszczono dwie kapsuły czasu. Znalazły się w nich pamiątki sprzed 123 lat oraz współczesne przesłania, zdjęcia i banknoty.

Do pierwszej kapsuły wsadzono dokumenty z 1901 roku, które odkryto podczas trwającego remontu kościoła Klarysek. Przypomnijmy, że pod koniec października na wieży świątyni odnaleziono kapsułę czasu. Były w niej list dla potomnych od Hansa Schmiedera, ówczesnego burmistrza Bydgoszczy, księga adresowa Bydgoszczy na rok 1901, budżet miasta na rok 1901, broszurka o historii bydgoskiej straży pożarnej (Klaryski były wykorzystywane przez Niemców jako remiza strażacka), trzy monety: 2, 5, i 10 fenigów z 1875, 1889 i 1874 roku. A także egzemplarze niemieckich gazet ukazujących się wówczas w Bydgoszczy: Ostdeutsche Presse, Bromberger Zeitung, Bromberger Tageblatt, Ostdeutsche Rundschau, Ostdeutsche Lokal Anzeiger, Bromberger Stadt Anzeiger.

Po wyjęciu dokumentów ze starej kapsuły, wykonano ich kserokopie. Znalezione artefakty ponownie umieszczono w metalowej kapsule.

– W drugiej, takiej samej, zamieściliśmy listowne przesłania od bydgoskiego biskupa, prezydenta miasta i wojewody kujawsko-pomorskiego. Dla potomnych pozostawiono również zdjęcia ze współczesnej Bydgoszczy oraz obecne monety i banknoty – powiedział nam ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz katedry bydgoskiej, do której należy filialna świątynia z ul. Gdańskiej.

„Jest rok 2024, czas pełen wyzwań, ale też nowych możliwości (…) Bydgoszcz jest miejscem niezwykłym – nowoczesnym i tętniącym życiem, ale też bogatym historią, sięgającą wieków wstecz” – napisał prezydent Rafał Bruski.

Wojewoda Michał Sztybel za to podkreślał rangę woj. kujawsko-pomorskiego. Czytamy w jego liście m.in. ” Województwo kujawsko-pomorskie to region wyjątkowy. Jest to ziemia o bogatej historii, kształtowanej przez wieki przez ludzi różnych narodowości, kultur i wyznań.
To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a szacunek dla przeszłości towarzyszy odważnemu patrzeniu w przyszłość. Jesteśmy dumni z dziedzictwa, które każdego dnia staramy się pielęgnować, abyście i Wy mogli czerpać z niego inspirację. Kapsuła, którą dziś zamykamy, zawiera nie tylko nasze słowa, ale także pamiątki
i świadectwa naszych czasów. Znajdziecie w niej odzwierciedlenie tego, czym żyjemy,
co nas cieszy, a co napawa troską.”

Obie kapsuły, tę z 1901 roku i tę współczesną, złączono w jedną kulę i zainstalowano na wieży kościoła wraz z krzyżem we wtorek (26 listopada).

Blask wyremontowanej, miedzianej kopuły wieży Klarysek już się przebija się zza rusztowań. Będzie pięknie wyglądała, kiedy promienie słońca zaczną się od niej odbijać. – Remont wieży zakończy się w ciągu kilku dni. Wymiana dachu w pozostałej części kościoła nastąpi w 2025 roku – mówi ks. Kotowski.

Opiekę duszpasterską nad kościołem sprawuje Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. To miejsce całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz „stałego konfesjonału”.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter