3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Bydgoskie obchody w Urzędzie Wojewódzkim

Tancerze z Zespołu Amadeo w czasie bydgoskich obchodów/fot. B. Witkowski/UMB

Występy taneczne i muzyczne, stoiska instytucji i fundacji oraz nagrody dla osób działających na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami – to wszystko czekało na uczestników uroczystych obchodów w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wojewódzkie i Miejskie Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami były ideą członkiń Fundacji MoKKKa. Gospodarzami dnia byli wojewoda Michał Sztybel i prezydent Bydgoszczy Bydgoszczy Rafał Bruski. W obchody włączyło się wielu partnerów – w tym MOPS, ZUS, PFRON, ZAZ czy Międzynarodowe Zrzeszenie Studentów Medycyny – IFMSA – Poland o. Bydgoszcz. – To pierwsze obchody które organizujemy jako Fundacja MoKKKa. Po raz pierwszy spotykamy się w Urzędzie Wojewódzkim. To miejsce jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, jest duża sala z bocznymi wejściami przez które można wjechać wózkiem. Na gości czekają dziś stoiska naszych partnerów. Są z nami też reprezentanci Związku Harcerstwa Polskiego. To harcerze z niepełnosprawnościami z drużyn Nieprzetartego Szlaku – tłumaczą członkinie Fundacji MoKKKa.

W Urzędzie Wojewódzkim zgromadziła się liczna reprezentacja harcerzy Nieprzetartego Szlaku z trzech miast: Bydgoszczy, Żnina i Torunia. Zaśpiewali tradycyjne harcerskie przyśpiewki. Wprowadzili atmosferę przyjaźni i spokoju, niemal jak przy letnim ognisku.

– To drużyny, które zrzeszają głównie dzieci, młodzież i dorosłych z niepełnosprawnościami. To dysfunkcje fizyczne i intelektualne. Nasza praca w tych drużynach polega na wspieraniu OzN, zwłaszcza w ich rozwoju, usamodzielnianiu. To drużyny, które współpracują z innymi jednostkami. To znaczy, ze drużyny NS biorą udział w wydarzeniach wspólnie ze zdrowymi harcerzami – tłumaczy Monika Katarzyńska.

– Drużyny NS działają również w zakładach poprawczych, domach dziecka, MOPSach – czyli wszędzie tam, gdzie dzieci i młodzież są narażone na wykluczenie – dodaje Katarzyna Zwierzchowska.

Drużyny NS to unikat w skali europejskiej i światowej. Niemal żaden związek harcerski nie prowadzi grup dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. W Polsce tradycja Nieprzetartego Szlaku ma już 60 lat. Uroczystość swoimi występami uświetnił również Zespół Taneczny Amadeo. Jego członkami są dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami.

Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Nagrody dla wolontariuszy i sportowców

W czasie miejskich i wojewódzkich obchodów uhonorowano osoby szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jak również niepełnosprawnych sportowców.

Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy wręczyła Anna Mackiewicz, zastępczyni prezydenta miasta. Otrzymała go Wanda Korneliuk. Emerytowana nauczycielka i opiekunka drużyn harcerskich nieprzerwanie od 1999 roku prowadzi „Dzielnych Los Wspomaga”.

Wyróżnienia wręczono 10 osobom szczególnie zaangażowanym w działania na rzecz OzN. To:

  • Anna Zaziębło
  • Bożena Borowska
  • Ewa Ziętak
  • Joanna Cywińska
  • Paulina Przywecka-Puziak
  • Tomasz Pauliński
  • Krzysztof Ciężki
  • dr Maciej Jabłoński
  • Maria Czarnecka
  • Patrycja i Paweł Olszewscy

Wolontariusze i Sportowcy z Niepełnosprawnościami z regionu otrzymali nagrody wojewody. Wśród wyróżnionych byli Wolontariusze DPS Świecie, Jadwiga Jurkowska, Ewa Fol, Bogusława Bobola i Justyna Przybyłowska.

Za sportową postawę wojewoda nagrodził Oskara Kokoszewskiego, Agatę Potrzebowską i Edmunda Kalinę. Za promocję sportu nagrodzony został dr Adam Szulc z UKW.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter