Prof. Tomasz Drewa po wyborze na prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego / Fot. Nadesłane
Jest prekursorem wielu nowatorskich zastosowań w zabiegach urologicznych w naszym kraju. Prof. Tomasz Drewa, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej w szpitalu im. Jurasza, poprowadzi teraz największą, naukową organizację urologiczną w Polsce.
Podczas rozmowy z Bydgoszcz Informuje mówił, że stoją przed nim wyzwanie udoskonalenia systemowego działania Narodowego Funduszu Zdrowia, w kwestii zabiegów urologicznych.
Prof. Drewa jest kierownikiem Katedry Urologii i Andrologii Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. W 2016 roku, dzięki grantowi, zakupił drugi w Polsce robot DaVinci. Umożliwia on wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów zabiegów chirurgicznych, sprawdza się w usuwaniu mniejszych guzów czy w dokonaniu cystektomii, czyli radykalnego usunięcia pęcherza moczowego, w której specjalizacje się prof. Drewa. Pełni również funkcję redaktora naczelnego pisma naukowego PTU „Central European Journal of Urology”.
Wybory do zarządu głównego PTU odbyły się na zakończenie 52. Kongresu Naukowego PTU (19-22 września w Warszawie). Obecna kadencja potrwa do 2026 roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji oraz był elektem do objęcia stanowiska prezesa.
Urodził się 25 czerwca 1970 roku w Kartuzach. W roku 1996 ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku, a W 1999 uzyskał stopień nadany przez Akademię Medyczną w Bydgoszczy w dziedzinie onkologii doświadczalnej. W 2010 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu nadał mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie urologii. W 2013 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł Profesora medycyny w dziedzinie urologii.
Polskie Towarzystwo Urologiczne istnieje od 1949 roku. To stowarzyszenie o charakterze naukowym i społeczno-zawodowym. Jego główne cele to praca nad postępem urologii, szerzenie zdobyczy nauki i techniki wśród lekarzy pracujących w dziedzinie urologii oraz współpracujących z urologami, zachęcanie i wdrażanie lekarzy pracujących w dziedzinie urologii do pracy naukowej.