Mikołajki w Bydgoszczy. Na Jarmarku Świątecznym, na rowerze, w teatrze, zoo i schronisku [ZAPOWIEDZI WEEKENDOWE]

Bydgoszcz zaprasza na Mikołajki

Nie tylko piątek, bo to 6 grudnia, ale cały weekend będzie stał w Bydgoszczy pod znakiem Mikołajek. Rozdajemy sobie prezenty – w Bydgoszczy nie ma z tym najmniejszego kłopotu. Mikołajkowe podarki mogą mieć bardzo różną formę – zapraszamy do wybierania.

Mikołajki na Bydgoskim Jarmarku Świątecznym

Już w piątek – Mikołajki. To będzie specjalny dzień na Bydgoskim Jarmarku Świątecznym. Pojawi się m.in. renifer Rudolf. Trwa Bydgoski Jarmark Świąteczny. Mieszkańcy miasta i goście tłumnie odwiedzają ul. Mostową, Stary Rynek, pl. Teatralny, a także barkę Lemara. Wyjątkowe atrakcje będą miały miejsce w piątek (6 grudnia). Powód jest oczywisty – Mikołajki.

Od godz. 16.30 do 19.00 na Bydgoskim Jarmarku Świątecznym będzie można spotkać szczudlarzy oraz Mikołaja w towarzystwie elfów. Nie zabraknie także (godz. 17-20) renifera Rudolfa – dzieci uwielbiają robić sobie zdjęcia. Będzie więc świetna okazja. Na Starym Rynku w godzinach 16-18 animatorzy z Grupy T zachęcą dzieci do wspólnej zabawy. Nie zabraknie zagadek świątecznych oraz innych świątecznych zabaw (ich rodzaj będzie uzależniony od pogody).

Wiele ciekawego będzie się działo na jarmarkowej scenie przy moście Staromiejskim (obok spichrzy). Najpierw (godz. 16.30 – 17.15) pojawi się tam iluzjonista Adrian Mitoraj. Następnie  o godz. 17.30 scenę opanują animatorzy grupy Animilandia, a o godz. 18.30 aktorzy Teatru Kameralnego zaprezentują piosenkę promującą spektakl dla dzieci. Na koniec – w godz.19.00-20.00 mikołajowy koncert Katarzyny Szpott z towarzyszeniem akompaniatora. Muzyka wprowadzi gości w prawdziwie świąteczny nastrój.

Nie zabraknie także okazji do zdobycia prezentów. Organizatorzy Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego wspólnie z Blachere Polska oraz Lumina Parkiem przygotowali na ten dzień rodzinne bilety do Lumina Parku, które będzie można zdobyć podczas zabaw i zagadek mikołajkowych. Ponadto wielu wystawców przygotowało upominki  z własnego stoiska, które będzie można wygrać w zabawowej loterii mikołajkowej. Warto także zajrzeć na barkę Lemara ponieważ pod pokładem już od godz. 12 rozpocznie się wykład historyka Jacka Jerchy o książce autorstwa Lecha Łbika „Mikołaj z Ryńska – bohater regionalnej historii”. Na barce o godz. 13.00 świąteczna lekcja Muzeum Legend Szyperskich o wyspie św. Barbary i innych tradycjach szyperskich, a w godz. 16.30 – 20.00 – trwać będzie „Pokładowy Jarmark Różności”.

„Czerwony Kapturek” w Teatrze Polskim

„Czerwony Kapturek” to w Teatrze Polskim muzyczna opowieść o dziewczynce podróżującej przez las do swojej chorej babci, gdzie spotyka głodnego i przebiegłego wilka. Ludowa baśń doczekała się niezliczonych wersji, jednak najczęściej interpretowano ją jako ostrzeżenie przed zagrożeniami czającymi się w obcym świecie. Twórcy bydgoskiego przedstawienia pozostają z dala od archaicznej wizji wychowawczej i zbędnego moralizatorstwa. W muzycznej oprawie spektakl przybierze kształt dynamicznej i przewrotnej opowieści o strachu i odważnym stawianiu mu czoła. Spektakle na małej scenie TPB w piątek (6 grudnia) o godz. 10 oraz w sobotę (7 grudnia) o godz. 16 i niedzielę (8 grudnia, godz. 11).

Mikołajki ze zwierzętami w schronisku

Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszcz zaprasza na Mikołajki ze swoimi podopiecznymi. Każdy, kto przyniesie zwierzętom prezent, będzie mógł zabrać podopiecznego na spacer bez konieczności wcześniejszego zapisu. Psy i koty będą szczególnie wdzięczne za dobrej jakości karmę mokrą. Wydarzenie zaplanowano w godz. 10-17.  Z uwagi na warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmrok pieski na spacery będą wydawane osobom, które pojawią się w schronisku do godziny 15. Po 15 nadal będzie możliwość wykonania zdjęcia z naszym podopiecznym, jednak bez spaceru. Koniec Mikołajek w schronisku przewidziany jest na godzinę 17.

Mikołajki w kinie Orzeł

W piątek od godz. 17 specjalny seans filmowy dla dzieci w kinie Orzeł przy ul. Marcinkowskiego. W programie siedem krótkich filmów animowanych.

Mikołajki na spotkaniu z autorem kryminałów

6 grudnia fani książek kryminalnych mogą rezerwować wolne popołudnie. W mikołajki odbędzie się spotkanie literackie z pisarzem Robertem Małeckim. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o twórczości autora, jego najnowszej powieści pt. „Skrzep” oraz kulisach jej powstawania. To okazja do dyskusji na temat dzieł pisarza i literackiej pasji. “Skrzep” to kontynuacja bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej serii Roberta Małeckiego o komisarzu Bernardzie Grossie. Na miejscu będzie możliwość zakupu książek autora dzięki współpracy z księgarnią Arabeska. Spotkanie z autorem poprowadzi Anna Spychaj, pasjonatka literatury i promotorka czytelnictwa, prowadząca cykl czytelniczych spotkań bookspresso. Spotkanie z Robertem Małeckim odbędzie się 6 grudnia (piątek) w Młynach Rothera (Spichrz Zbożowy II piętro). Początek o godzinie 17.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Do listy uczestników można dołączyć, klikając w LINK

Adele zaśpiewana w ciemności

Adela Konop – wokalistka, pedagog, autorka piosenek zaśpiewa w piątek (godz. 18) w klubie Światłownia przy ul. Św. Trójcy 15 w absolutnych ciemnościach. Każdy z widzów będzie wprowadzany na salę koncertową przez… niewidomych. – W absolutnych ciemnościach posłuchacie piosenek Adele. Sami zobaczycie, jak pięknie się słucha muzyki, kiedy nie przeszkadzają dodatkowe bodźce. Ilość miejsc ograniczona, polecamy rezerwację w Światłowni, telefonicznie lub e-mailem – przekazują organizatorzy. Cegiełka na Fundację Światłownia 40 zł.

„Traviata” – wielki przebój w Operze Nova

Historia miłości paryskiej kurtyzany i niezamożnego młodzieńca zawarta w muzyce opery Giuseppe Verdiego porusza, a na scenie można usłyszeć operowy hit, czyli chóralne „Libiamo”. Na scenie Opery Nova obecna wersja „Traviaty” gości już 26 lat i nadal gromadzi pełną widownię. Poza mistrzowską kompozycją Verdiego i dramaturgią libretta M.A.Piavego, uznanie widzów budzą efektowne (mimo upływu lat!) scenografia i kostiumy Łucji Kossakowskiej, piękna choreografia Uladimira Hlinskiego, a przede wszystkim świetni wykonawcy głównych partii wokalnych. W czasie najbliższych przedstawień (6 i 7 grudnia o godz. 19; 8 grudnia o godz. 18)  rolę Violetty wykonywać będą goszczące w Operze Nova znakomite śpiewaczki: Joanna Woś i Edyta Piasecka, a w postać Alfreda wcielą się bydgoscy soliści: Szymon Rona i Nazarii Kachala. Jako Giorgio Germont wystąpią: Leszek Skrla i Dawid Roy. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

Świąteczny Festiwal Art Mintaka

Świąteczny Festiwal Muzyki Kameralnej Art Mintaka trwa od 6 do 8 grudnia br. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy stanie się miejscem wyjątkowego spotkania z artystami o międzynarodowej renomie. Interpretatorami tych utworów będą najwybitniejsi wykonawcy sceny polskiej muzyki współczesnej: Joanna Freszel – sopran oraz zespół Kwartludium. W tegorocznym programie nie zabraknie recitali znakomitych solistów i kameralistów: Ewy Liebchen, Wojtka Błażejczyka i Joanny Czapińskiej.
Koncerty odbędą się o godz. 19.30 w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy (ul. Gdańska 4) w dniach 6-8 grudnia (piątek – niedziela). Wstęp jest bezpłatny.

Mikołajki w zoo

Zoo zimą
Zoo zimą / Fot. B.Witkowski / UMB

7 grudnia bydgoski ogród zoologiczny zaprasza na warsztaty „Mikołajkowa sztuka i natura w zoo” – do wyboru godz. 9.30 lub 12.15. Podczas warsztatów organizatorzy opowiedzą o rodzinie jeleniowatych oraz pokażą poroża sarny, daniela jelenia i łosia. Nie zabraknie oczywiście kilku słów o reniferach. Uczestnicy przygotują ozdoby choinkowe, którymi udekorują  zoologiczną choinkę.
Na zakończenie pierwszych warsztatów (godz. 9,30) uczestnicy przygotują upominki dla makaków japońskich i lemurów katta, a następnie dostarczą w wyznaczone miejsce. Natomiast  uczestnicy  drugich warsztatów (godz. 12.15), nakarmią dwa gatunki zwierząt: żubry i daniele. Wymagane są zapisy e-mailowe: konkurs.zoo@myslecinek.pl. Liczba osób jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. W wiadomości organizatorzy proszą, aby podać liczbę dzieci oraz osób dorosłych (dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej). O zakwalifikowaniu się do udziału w warsztatach poinformują e-mailowo. Koszt uczestnictwa to 40 zł od osoby (w tym wliczony jest już bilet wstępu do zoo).

Mikołajkowy Rajd Rowerowy

Niepowtarzalna okazja, aby w świątecznej atmosferze wspólnie pojeździć rowerem. Start w sobotę (7 grudnia, godz. 10) ze Starego Rynku, dystans: ok. 15 km (do Łochowa). – Przebierz się za Świętego Mikołaja, zabierz rodzinę, przyjaciół i dołącz do nas w tej świątecznej wyprawie! Na miejscu zakończenia rajdu czekać na Was będzie ognisko, przy którym będzie można upiec kiełbaskę (we własnym zakresie). My zapewnimy słodki poczęstunek. Oprócz tego zaplanowaliśmy świąteczne gry i zabawy, które umilą nam czas. Na miejscu zapewnimy możliwość przygotowania ciepłych napojów – informują organizatorzy.

Kolejowe Mikołajki

Dzieci i fani kolei znów będą mogli poświętować na dworcu w Bydgoszczy. W tamtejszej Izbie Tradycji Kolejnictwa odbędą się „Kolejowe Mikołajki”. Goście poznają działanie systemu łączności w lokomotywach. Przewiedziano dużo zabaw dla dzieci. W sobotę (7 grudnia) Izba Tradycji Kolejnictwa na stacji Bydgoszcz Główna (dojście z 3 i 4 peronu w kierunku zachodnim) zamieni się w magiczne miejsce, gdzie dzieci, rodziny i miłośnicy kolei będą mogli poczuć świąteczną atmosferę. Impreza odbędzie się od godziny 11:00 do 15:30. To już druga edycja mikołajkowej imprezy w kolejowym klimacie. W tym roku główną atrakcją będzie możliwość poznania działania systemu radiołączności kolejowej – o godzinie 11:30. Dzięki zaangażowaniu ekspertów ze spółki PKP Telkol uczestnicy zobaczą, jak działa radiotelefon zamontowany w kabinie pociągu, a także będą mogli nadać własny komunikat i od razu usłyszeć go na drugim końcu połączenia.

55-lecie twórczości Krzysztofa Cugowskiego

W tym roku Krzysztof Cugowski wyruszył na trasę koncertową z Zespołem Mistrzów. Koncerty będą podróżą przez dekady z przystankami na wielkie hity i przeboje, które przez wszystkie lata grały w duszy Krzysztofa Cugowskiego. W Bydgoszczy – w sobotę o godz. 18 w Filharmonii Pomorskiej.

Spacer po Zboczu Bydgoskim

Wieża Ciśnień
Wieża Ciśnień / Fot. B.Witkowski / UMB

W niedzielę (8 grudnia, godz. 10, start ze Starego Rynku) można się wybrać na malowniczy spacer, który poprowadzi nas z jednego z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Bydgoszczy – Wzgórza Wolności, aż na Wzgórze Henryka Dąbrowskiego. To doskonała okazja, aby podziwiać panoramę miasta, poznać jego historię oraz odkryć urokliwe zakątki skryte między tymi dwoma wzgórzami. Podczas spaceru dowiemy się o historii obu wzgórz, ich roli w rozwoju miasta oraz o wydarzeniach, które miały miejsce na tych terenach. Przewodnik Filip Krauze opowie o tym, jak zmieniała się przestrzeń Bydgoszczy, jakie znaczenie miały te miejsca dla mieszkańców i jakie funkcje pełnią dziś. Organizator nie wymaga zapisów ani opłat za udział w spacerze. 

Frymark – niedzielny jarmark

Frymark to cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem, gdzie możecie skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty i upodobania swoich kubków smakowych oraz zrobić zakupy u lokalnych gospodarzy i twórców. Zapraszamy na zakupy w każdą niedzielę. Wystawcy zapraszają w niedzielę od godz. 10 na Gdańską 47A do budynku, który znajduje się na tyłach Rywala. Wejście po lewej stronie schodów. 
Co znajdziecie na Frymarku? Zdrowe, pyszne i wartościowe jedzenie. Pieczywo tradycyjne i dla diet eliminacyjnych, wypieki i słodycze (również dla cukrzyków, GF, bez jaj), wybór nabiału koziego i krowiego (mleka, sery, jogurty, podpuszczkę), duży asortyment wędlin, kiełbas, mięsa eko. Miody, warzywa, owoce i ich przetwory, przyprawy z całego świata, herbaty mistrzowskie, masło klarowane z Bieszczad itp.

Inteligentna komedia w Filharmonii Pomorskiej

„Inteligenci” to komediodramat teatralny w gwiazdorskiej obsadzie, która w prosty, a zarazem prowokujący do myślenia sposób zadaje trudne pytania. Czy mimo różnic w poglądach i sposobie życia współczesna rodzina może się porozumieć? Anna (Izabela Kuna) i Szczepan (Wojciech Malajkat) tworzą na pozór zgrane małżeństwo reprezentujące polską inteligencję. Pewnego dnia dowiadują się, że ich starszy syn jest zamieszany w pobicie czarnoskórego kolegi. To zdarzenie zaburza rodzinną harmonię, ujawnia sekrety i prowokuje rozmowy, które na zawsze zmienią dotychczasowe życie bohaterów. Spektakle w niedzielę (8 grudnia, godz. 15.30 i 17.30) w Filharmonii Pomorskiej.

Udostępnij: Facebook Twitter