Centrum Onkologii, UKW i UMK tworzą Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii

Podpisanie listu intencyjnego między UKW, Centrum Onkologii i UMK / Fot. Centrum Onkologii

Dyrektor Centrum Onkologii oraz rektorzy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w Bydgoszczy Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii.

Podczas podpisania listu intencyjnego stwierdzono, że głównym celem tej inicjatywy jest powstanie w Bydgoszczy miejsca, które połączy świat nauki z praktyką kliniczną, przynosząc wymierne korzyści pacjentom. Instytucje tworzące projekt deklarują zacieśnienie współpracy w obszarze nowoczesnych technologii medycznych, wspierających rozwój innowacyjnych metod diagnostycznych, terapeutycznych i edukacyjnych.

O co chodzi, tłumaczy prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii – Celem jest skrócenie drogi między powstaniem danej innowacji a wdrożeniem jej do praktyki klinicznej. Chcemy, aby pomysły naukowców mogły jak najszybciej służyć pacjentom. To wymaga wspólnych badań, odpowiednich procedur i współpracy. Pacjenci powinni mieć prawo do korzystania z nowoczesnych osiągnięć technologicznych w najkrótszym możliwym czasie. W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby beneficjentem tej współpracy, tego co w tej chwili tworzymy, był chory człowiek.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy dysponuje już zaawansowanymi technologiami jak m.in. nowoczesne techniki obrazowania komórek nowotworowych czy chirurgia robotyczna. Dzięki nowemu projektowi, te technologie będą rozwijane i integrowane z najnowszymi osiągnięciami naukowymi. – Wartość dodana naszego Uniwersytetu polega na tym, że prowadzimy badania podstawowe, które będziemy mogli wdrażać poprzez ten projekt i dzięki współpracy z UKW, który jest również uniwersytetem szeroko profilowym, stanowimy bardzo dużą bazę naukowo-badawczą – podkreśla rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn.

– Jesteśmy w stanie rozwijać się wspólnie, każdy na swoim polu, ale razem dla dobra regionu i pacjentów. Nasze możliwości w zakresie inżynierii, informatyki i sztucznej inteligencji doskonale uzupełniają potencjał UMK i Centrum Onkologii – ocenia rektor UKW, prof. Bernard Mendlik – Mamy wspólne cele, że w tej grupie uniwersytetów szerokoprofilowych jest nam po drodze. Dzisiaj wiemy doskonale, że tylko w ramach współpracy projektowej, współpracy w realizacji pomysłów i zamierzeń, jesteśmy w stanie się rozwijać, każdy na swoim uniwersytecie, ale wszyscy razem dla regionu. Zgoda buduje – dodał prof. Mendlik.

Ideą przyświecającą projektowi jest tzw. medycyna translacyjna, czyli szybkie przenoszenie osiągnięć naukowych do praktyki klinicznej. W ramach projektu zaplanowano utworzenie zespołów badawczych zajmujących się nowoczesnymi technologiami, takimi jak np. medycyna nuklearna a w szczególności radiofarmacja. Jak wyjaśnił dr Paweł Waśniowski z Zakładu Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii – Chcemy rozwijać diagnostykę i leczenie glejaków oraz neuroblastomy. Dzięki współpracy z uniwersytetami będziemy w stanie od podstaw syntezować cząsteczki, znakować je izotopami, a następnie testować zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i klinicznych.

Udostępnij: Facebook Twitter