Co, gdzie, kiedy w Bydgoszczy. Święto wszystkich wielbicieli kawy, Grupa MoCarta i blues

Piątek, sobota i niedziela w Bydgoszczy obfitują w interesujące imprezy. Do wyboru koncerty, trochę kabaretu i dużo biegania. Przedstawiamy nasze propozycje na weekend.

Maestro Jacek Kaspszyk w Filharmonii Pomorskiej

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Twórczość brytyjskiego kompozytora, Edwarda Elgara zainauguruje kolejny koncert odbywający się w ramach 60. BFM. W piątek (godz. 19) usłyszymy pod batutą Jacka Kaspszyka dwa poruszające dzieła: Chanson de Matin i Koncert wiolonczelowy e-moll, najsłynniejszy przykład kompozycji na wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry. Koncert powstał w ostatnich miesiącach I wojny światowej i doskonale oddaje nastrój tego niespokojnego dla Europy czasu. W roli solisty zaprezentuje się Isang Enders. W drugiej części poemat symfoniczny „Śmierć i Wyzwolenie” Richarda Straussa.

Bydgoska Masa Krytyczna zawita do Fordonu

30 września, w piątek rowerzyści Bydgoskiej Masy Krytycznej zapraszają na przejazd do największej dzielnicy Bydgoszczy. Każda trasa Bydgoskiej Masy Krytycznej jest inna niż poprzednia. W ostatni piątek września BMK wyrusza ze Starego Rynku o godz. 18 i przez centrum Bydgoszczy jedzie w kierunku Fordonu. – Tam zaznaczymy swoją obecność przejeżdżając przez największe blokowiska i BMK zakończymy na rynku w Starym Fordonie piszą organizatorzy.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa – 40 lat na scenie

Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury / Fot. B.Witkowski / UMB

W sali Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich wystąpi w piątek (godz. 19) najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski. On i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa obchodzą w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w siedzibie KPCK oraz na biletyna.pl.

Święto Kawy na barce Lemara i w Ostromecku

Rzeka Brda
Rzeka Brda / Fot. B.Witkowski / UMB

Miejskie Centrum Kultury organizuje Święto Kawy. W sobotę (1 października) zaprasza na Barkę Lemara przy Rybim Rynku. Oto szczegóły:

1 października 2022, godz. 12 – 16 / Barka Lemara

Święto Kawy w Bydgoszczy – w programie m.in. wystawa plakatów i ulotek związanych z kawą, muzyka latynoska oraz degustacja kawy „Bromberg Kaffe”.

12 – „Kawa po królewsku” – spotkanie z Królem Janem III Sobieskim i Królową Marysieńką poświęcone m.in. historii kawy w Polsce.

13 – „Kawa z ładowni” – zwiedzanie barki „Lemara” połączone z prelekcją na temat technik transportu kawy i zwyczajów kulinarnych załóg – prowadzenie Adam Gajewski.

14 – „Mała czarna. O globalizacji i lokalności jedzenia”. prof. Fabio Parasecoli, prof. Jarosław Dumanowski, Anna Kornelia Jędrzejewska. Miejsce: MOB, Spichrze nad Brdą, wystawa stała (wstęp 1 zł)

15 – 16 – Potańcówka kostiumowa w stylu latynowskim.

W niedzielę (2 października) Święto Kawy przenosi się do pałacu w Ostromecku (godz. 10-20)

Grupa MoCarta wystąpi w MCK

W sobotę (1 października, godz. 20) w MCK przy ul. Marcinkowskiego program „Grupa MoCarta wśród gwiazd” – występ znanego i lubianego kwartetu smyczkowego. Tym razem Bolek, Paweł, Michał i Filip otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J. S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu – Wolfgang Amadeusz wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się dlaczego skomponował tylko Cztery Pory Roku.

Biblioteka specjalnie dla seniora

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Stary Rynek 24, w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą” zaprasza na sobotę (1 października) – wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny. W programie:
godz. 11 – LiterButelki – jesienne dekoracje ze starych książek. „Wykonamy zdobienia szklanych butelek starymi stronicami gazet i książek, dając drugie życie niepotrzebnym przedmiotom.”
12 – E-biblioteka bez tajemnic. „Wprowadzimy w świat e-czytników i e-usług biblioteki, pokażemy jak korzystać z katalogów elektronicznych i jak czytać e-booki i e-prasę oraz słuchać audiobooków.
13 – Muzyczna droga do zdrowia. „Uświadomimy, jaką rolę spełnia muzyka w aktywizacji seniorów, wykonamy ćwiczenia zaczerpnięte z Mobilnej Rekreacji Muzycznej, polskiej metody muzykoterapii i profilaktyki muzycznej.” – prowadząca – dr Michalina Radzińska.
14 – Seans filmowy dla miłośników kinematografii. „Zaprezentujemy wielokrotnie nagradzany film z klasyki kinematografii, który pokochały miliony widzów na całym świecie.”

Vintage Photo Festival – ostatnia odsłona

W weekend ostatnie trzy dni Vintage Photo Festival – główne atrakcje w Młynach Rothera, ale są także wydarzenia w innych miejscach. Oto szczegóły:

Piątek 30 września

15 – 19 Warsztaty z podstaw fotografii analogowej cz.1 (Muzeum Fotografii w WSG)

19 – Wernisaż wystawy Archiwum Pięknej Miłości i koncert Sana Quartet (katedra)

Sobota 1 października

11 – 15 Warsztaty z podstaw fotografii analogowej cz. 2  (Muzeum Fotografii)

11 – 15 Warsztaty z ambasadorem Fuji (Barrel studio)

18 Pokaz Filmowy “Steve McCurry – w pogoni za kolorem” (Kino Orzeł)

Niedziela 2 października

11 – 12 – Camera Obscura pokaz dla rodzin z dziećmi  (Marek Noniewicz – studio Anna Ajtner przy ul. Gdańskiej)

12 – 13 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawach (Młyny Rothera)

16 – 17 – Panel dyskusyjny “Wzajemne relacje kultury i gospodarki na przykładzie sektora turystycznego” (Młyny Rothera)

I Halowe Mistrzostwa Bydgoszczy w jeździe na wrotkach

W niedzielę (2 października) od godz. 10, w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku, wielkie święto rolek – zawody w jeździe szybkiej i freestyle slalom. Jazda szybka to dyscyplina podobna do łyżwiarstwa szybkiego, gdzie zawodnicy rywalizują ze sobą by osiągnąć najlepsze czasy. Freestyle slalom to dyscyplina bardzo dynamiczna i przyjemna dla oka. Połączenie trudnych technicznie trików z elementami artystycznymi czyni slalom jedną z najciekawszych aktywności rolkowych. Freestyle slalom dzieli się na kilka odmian i konkurencji, w których można ze sobą rywalizować na zawodach:

– battle – zawodnicy podzieleni są na grupy, w których każdy ma wykonać dwa przejazdy, każdy po 30 sekund. W trakcie przejazdu zawodnicy prezentują swoje najtrudniejsze triki i ciekawe sposoby łączenia ich.

– speed slalom – każdy zawodnik ma za zadanie jak najszybciej przejechać na jednej nodze tor złożony z 20 kubeczków.

– free Jump – czyli skok nad poprzeczką. Co ciekawe: w tym momencie rekord Polski wynosi aż 150cm!

– slide – zadaniem zawodników jest zahamować w jak najbardziej efektowny sposób przy jak najdłuższej drodze hamowania.

Zawody są współorganizowane przez RollTeam Bydgoszcz oraz Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

Bieg po oddech – dla chorych na mukowiscydozę

W niedzielę (2 października) po raz trzeci odbędzie się bieg dla chorych na mukowiscydozę. Celem wydarzenia nie jest jedynie zbiórka pieniędzy na pomoc w leczeniu chorych, ale także szerzenie świadomości na temat tej podstępnej i nieuleczalnej choroby. Początek o godz. 11 na Polanie Różopole w Myślęcinku.

Udostępnij: Facebook Twitter