Na Kapuściskach powstało miasteczko rowerowe. Dzieci będą uczyły się tam zasad ruchu drogowego [ZDJĘCIA]

Miasteczko rowerowe powstało na Kapuściskach / Fot. UMB

Kolejne rowerowe miasteczko powstało na Kapuściskach, tym razem przy Szkole Podstawowej nr 46. Dzieci będą zdawać tam egzamin na kartę rowerową. Tę inwestycję wybrali mieszkańcy w ramach BBO.

Plac manewrowy powstał obok szkoły przy ul. Kombatantów, blisko oddanego dwa lata temu parku kieszonkowego. O jego budowę zabiegała dyrekcja szkoły, ponieważ pod koniec roku szkolnego placówka przeprowadza egzaminy na kartę rowerową, a takie miejsce przyda się również okolicznym szkołom. Postanowiono zgłosić projekt do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, a mieszkańcy wybrali tę inwestycję przez głosowanie.

Tym samym miasteczko zagospodarowano teren szkolny o wielkości 35 tysięcy metrów kwadratowych. Do jego budowy wykorzystano nieużytkowany już dojazd do zaplecza szkoły. Większość utworzonych ścieżek jest wykonanych z asfaltobetonu. Dobudowano również fragment z płyt chodnikowych.

W miasteczku zaprojektowano, m.in. rondo, skrzyżowanie równorzędne, jednostronne i obustronne zwężenie jezdni, a także tzw. ósemkę. Ustawiono przy nich znaki drogowe.

Tego rodzaju miasteczek jest w Bydgoszczy kilka. Najpopularniejsze wydaje się być to w Myślęcinku, gdzie jest nawet sygnalizacja świetlna. Podobnie miejsca są na Bartodziejach nad Balatonem, w Nowym Fordonie, na osiedlu Tatrzańskim i Osowej Górze.

Nauka dla młodych rowerzystów

Miasteczko rowerowe pozwala dzieciom na spokojną naukę podstawowych zasad ruchu drogowego, co jest bardzo ważne podczas jazdy takim jednośladem. Zdarza się, że nawet osoby dorosłe bez takiego przeszkolenia wyjeżdżają na ulice, stanowiąc zagrożenie dla innych uczestników ruchu albo z obawy przed poruszaniem się jezdnią, wybierają ruchliwe chodniki. Więc to ważne, by młode pokolenie rowerzystów mogło uczyć się poprawnych zachowań podczas jazdy rowerem w mieście. Dzięki wielu projektom aktywizującym społeczność, m. in. takim jak rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski, coraz więcej uczniów decyduje się na dojazd do szkół rowerami.

W Polsce karta rowerowa wymagana jest w przypadku rowerzystów, który nie ukończyli 18 lat, chyba że mają dostępne dla nich prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Posiadacze takiej karty mogą poruszać się samodzielnie po drogach publicznych od 10 roku życia.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter