Abramczyk Polonia ma skład na nowy sezon, zna głównych rywali. Celem na 2023 rok jest ekstraliga

Abramczyk Polonia czeka na ekstraligę od 2013 roku / Fot. Sonia Kaps

Czy uda się osiągnąć awans bydgoskiej drużynie, wchodząc po raz drugi do tej samej rzeki? Bydgoska Polonia ma czterech nowych żużlowców. Dwóch z nich już startowało dla Abramczyk Polonii.

Oficjalnych informacji ciągle nie jest wiele, ale o kadrze bydgoskiej Polonii na kolejny sezon można już wiele powiedzieć – w tym także, to co najważniejsze. Abramczyk Polonia będzie w 2023 roku jednym z kandydatów do awansu do ekstraligi, choć na pewno nie murowanym, bo w nowym sezonie bydgoszczanie zderzą się z dwoma bardzo groźnymi rywalami.

Ostatnia z oficjalnych informacji napłynęła z klubu przy ul. Sportowej w środę. Nowym zawodnikiem Abramczyk Polonii zostanie Duńczyk Beniamin Basso. Mistrz Danii do lat 21, który wystartował w rewanżowym meczu półfinału z Falubazem Zielona Góra, spodobał się szefom i trenerom Polonii. Klub ogłosił, że w listopadzie podpisze nowy, roczny kontrakt z drużyną z Bydgoszczy.

Dodajmy do tego, że już w trakcie sezonu prezes Polonii, Jerzy Kanclerz, ogłosił o przedłużeniu kontraktów z Wiktorem Przyjemskim i Kennethem Bjerre (drugi w I lidze pod względem średniej biegowej), a ważną umowę ma Oleg Michaiłow. Pozostanie także w Bydgoszczy Daniel Jeleniewski.

Do zespołu powrócą Francuz Daniel Bellego i Duńczyk Andreas Lyager. Bellego „odbił się” od wymagań ekstraligi w Unii Leszno. Lyager miał bardzo dobry sezon w I lidze, w ROW Rybnik (11. pod względem średniej biegowej. „Orbitujący” Duńczyk jest dobrze wspominany przez kibiców. Całkowicie nowym nabytkiem będzie za to Szymon Szlauderbach. Ten żużlowiec może startować jako zawodnik do lat 24, a po zmianie przepisów, wypełni obowiązkowy limit polskich seniorów, uwalniając jedno miejsce dla obcokrajowca.

Abramczyk Polonia 2023

Bjerre, Bellego, Lyager, Jeleniewski, Szlauderbach, Przyjemski – tak ma wyglądać siła uderzeniowa bydgoskiej drużyny. Nie ma więc, w porównaniu do poprzedniego sezonu, Adriana Miedzińskiego i Mateja Zagara, z którymi się klub rozstał. Zabraknie także miejsca dla Michaiłowa.

Czy to będzie ekipa mocniejsza? Wszystko będzie zależeć od punktów, jakie przyniosą zespołowi Bellego z Lyagerem. Ma ich być więcej niż dał duet: Zagar (śr. 8,72 pkt w meczu) – Miedziński (śr. 7,12).

Sensacyjne rozstrzygnięcie w finale I ligi, spowodowało, że po raz drugi rywalem Abramczyk Polonii o awans będzie Falubaz Zielona Góra – już najprawdopodobniej bez Maksa Fricke’a i Jana Kvecha oraz Piotra Protasiewicza, który zakończył żużlową karierę. Kandydaci do zastąpienia tych zawodników są: Matej Zagar, Niels Kristian Iversen, Przemysław Pawlicki, Jakub Jamróg. W Zielonej Górze, która szykowała się do startów w ekstralidze musi jednak minąć szok po sensacyjnej porażce z Wilkami Krosno w finale I ligi.

Do powrotu szykuje się także Arged Malesa Ostrów Wlkp. Klub od dawna wiedział, że spadnie z ekstraligi (bez punktów w 14 meczach), więc był czas na rozmowy transferowe pod kątem startów w lidze. Przyniosły ciekawe efekty. Pozostają w Ostrowie Oliver Berntzon, Matias Nilsen, Grzegorz Walasek. Dołączy Tobiasz Musielak.

Abramczyk Polonia będzie więc mieć niełatwe zadanie, aby wypełnić cel i awansować do ekstraligi w 2023 roku.

Udostępnij: Facebook Twitter