Adrianna Sułek, najlepsza lekkoatletka roku: Rzeczy niemożliwe dla mnie nie istnieją

Bydgoszczanka, Adrianna Sułek, zdobyła Laur Królowej Sportu. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Wojciech Nowicki.

W trzynastej edycji Lauru Królowej Sportu polska lekkoatletyka podsumowała w Bydgoszczy świetny rok 2022, który przyniósł wiele sukcesów. Wielki udział mieli bydgoscy sportowcy, którym w czasie gali w City Hotelu gratulowała m.in. zastępczyni prezydenta miasta, Iwona Waszkiewicz. Coroczną uroczystość organizuje Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki.Obyśmy zawsze mieli taki wysyp sukcesów, żeby wybory były równie trudne jak w tym roku – cieszył się Krzysztof Wolsztyński, prezes K-PZLA.

Rok 2022 był przełomowy dla Adrianny Sułek. Wychowanka trenera Wiesława Czapiewskiego, która rozpoczęła rok jako zawodniczka AZS Lublin, wróciła na szczęście do Bydgoszczy i w barwach Brdy świętowała czwarte miejsce na mistrzostwach świata i wicemistrzostwo Europy, Zdobyła także srebro halowych mistrzostw świata,

– Zrozumiałam, że rzeczy niemożliwe dla mnie nie istnieją i mogę osiągać dobre wyniki, o których zawsze marzyłam. Mam nadzieję, że to był dopiero przedsmak mojej seniorskiej kariery – mówiła w trakcie gali. Sułek zamierza zimą zaatakować halowy rekord świata. Jej aktualny szkoleniowiec, Marek Rzepka, został wyróżniony Laurem Królowej Sportu w kategoriach: Trener Roku i Trener Roku w regionie kujawsko-pomorskim.

Nie było niespodzianki wśród panów. Zwyciężył Wojciech Nowicki, który w sierpniu w Monachium wywalczył tytuł mistrza Europy w rzucie młotem. W Eugene na mistrzostwach świata młociarz ustąpił jedynie Pawłowi Fajdkowi. – Cieszę się, że miniony sezon był dla mnie stabilny i dobry wynikowo, okraszony dwoma medalami na MŚ i ME.– powiedział aktualny mistrz olimpijski.

Złote Laury powędrowały do biegaczy, którzy przez lata rywalizowali na bieżni, a teraz zakończyli sportowe kariery. Marcin Lewandowski i Adam Kszczot byli gorąco fetowani przez uczestników gali.

Niespodzianką roku ogłoszono Annę Kiełbasińską, która w zakończonym sezonie miała potrójne powody do świętowania na ME – dwa srebra zdobyte w sztafetach na 4×100 i 4×400 m oraz indywidualny brąz na 400 m. – Dzisiejszy wieczór to uwiecznienie sezonu, włożonej pracy i poświęcenia. Dla mnie to już moment i zakończenie kariery, ale oczywiście mam jeszcze plany na kolejny sezon, gdzie chce powalczyć o kolejne trofea – zapowiada biegaczka. Natomiast chodziarka Katarzyna Zdziebło została okrzyknięta odkryciem roku. W tym roku zawodniczka wywalczyła dwa srebrne medale na MŚ na dystansach 20 i 35 km, a dodatkowo była druga na ME na pierwszym z nich. 

Laur honorowy przyznano zmarłemu w 2020 roku Witoldowi Baranowi. Lekkoatleta Zawiszy, specjalista od biegów średnich w 1962 roku w Belgradzie zajął drugie miejsce na ME na dystansie 1500 m.

Laur dla lekkoatlety regionu wśród panów otrzymał  Adrian Brzeziński (MKL Toruń) który w tym roku ze sztafetą 4×100 m wywalczył brązowy medal na ME. Kinga Gacka z BKS Bydgoszcz otrzymała tytuł odkrycia roku w regionie. Sprinterka wywalczyła srebro na ME i brąz na HMŚ razem ze sztafetą 4×400 m.

Zwycięzcy Laurów Królowej Sportu 2022

ZAWODNIK ROKU POLSKA: Wojciech Nowicki

ZAWODNICZKA ROKU POLSKA: Adrianna Sułek

ZAWODNIK ROKU REGION: Adrian Brzeziński

ZAWODNICZKA ROKU REGION: Adrianna Sułek

TRENER ROKU POLSKA: Marek Rzepka

TRENER ROKU REGION: Marek Rzepka

ODKRYCIE ROKU POLSKA: Katarzyna Zdziebło

ODKRYCIE ROKU REGION: Kinga Gacka

NIESPODZIANKA ROKU: Anna Kiełbasińska

NADZIEJE ROKU: Maria Jarosińska (MKL Toruń), Aneta Orzechowska (LKS Vectra Włocławek), Maja Woźniak (LKS Vectra Włocławek), Tomasz Bajraszewski (LKS Vectra Włocławek), Radosław Lach (MKL Toruń)

MASTERKA ROKU: Jolanta Morawczyńska

MASTER ROKU: Czesław Roszczak

LAUR HONOROWY: Witold Baran

ZŁOTY LAUR: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski

SPONSOR ROKU: Anwil S.A.

Udostępnij: Facebook Twitter