Agora Nestora. 10-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Miejskim Centrum Kultury

Jubileuszowe uroczystości Agory Nestora w MCK / Fot. Dariusz Gackowski / MCK

Seniorki i seniorzy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Agora Nestora tańczyli w rytmie flamenco, bawili się w kręgu i znakomicie się bawili podczas 10-lecia swej uczelni w Miejskim Centrum Kultury.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Agora Nestora kierowany obecnie przez Agnieszkę Szałkowską, a wcześniej przez Hanną Parucką ma już 10 lat. Słuchacze i słuchaczki zostały zaproszone na uroczysty jubileusz przez dyrektorkę Miejskiego Centrum Kultury Marzenę Matowską oraz radną i przewodniczącą Bydgoskiej Rady Seniorów Marię Gałęską.

Wszyscy się znakomicie bawili. Były podziękowania dla nauczycieli, dyrekcji, koordynatorek i gości oraz poczęstunek przygotowany przez kucharzy z pałacu w Ostromecku. Potem były pokazy i występy przygotowane przez słuchaczki i słuchaczy. Tańczono w kręgu (zajęcia prowadzone przez Annę Kaźmierczak), zaprezentował się również uniwersytecki Chór Agora Nestora. Można było podziwiać wspaniałe pokazy grup flamenco i tańca ogólnego. Zwieńczeniem całego wydarzenia był wspólnie zatańczony polonez.

Najważniejsze były rozmowy i wspomnienia. Na dużym ekranie wyświetlane były zdjęcia z dziesięciu lat działalności Agory Nestora. Wisienką na torcie był także krótki film, w którym członkowie i członkinie uniwersytetu wypowiadali się o tym, jak ważna jest dla nich społeczność studencka.

Agora Nestora w MCK

Od samego początku istnienia placówki w MCK uczestnicy mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych poprzez naukę języka angielskiego i niemieckiego. Odbyło się wiele kulturalnych wycieczek, które pozwoliły poszerzyć horyzonty oraz liczne spotkania integracyjne, które umożliwiły bliższe zaprzyjaźnienie się z innymi członkami społeczności uczelnianej. Seniorzy i seniorki mają okazję dwa razy w miesiącu uczestniczyć w wykładach organizowanych we współpracy z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. W ramach Uniwersytetu III Wieku prężnie działa chór pod kierownictwem Orlina Bebenowa (od niedawno również Michała Błońskiego).

Od 10 lat intensywnie pracuje grupa flamenco, a od kilku lat grupa tańca ogólnego – obie pod kierownictwem Doroty Dzięcioł. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia relaksacji, obecnie prowadzone przez Roberta Markowskiego. Nie brakuje również wędrówek po Bydgoszczy i okolicach z grupą nordic walking.

Udostępnij: Facebook Twitter