Anita Sokołowska wraca do Bydgoszczy. Aktorka w całkowicie nowej roli

Aktorka, która przez wiele lat pracowała w Teatrze Polskim, w Bydgoszczy, znowu w nim zadebiutuje. Tym razem jako reżyserka.

Przez 10 lat była jedną z aktorskich gwiazd zespołu teatralnego w Bydgoszczy. Rok po rozpoczęciu pracy, w 2008, zdobyła dwie nagrody Festiwalu Prapremier: za role w spektaklu Jana Klaty pt. „Witaj, żegnaj” oraz za pamiętny i niezwykle popularny „Nordost” Grażyny Kani.

Po pięciu latach nieobecności na scenie Teatru Polskiego, przerywanej gościnnymi występami w pokazywanym w Bydgoszczy przedstawieniu „Workplace” w reżyserii Bartka Frąckowiaka, w którym występowała razem z Beatą Bandurską i Magdaleną Celmer, Anita Sokołowska wraca. Zadebiutuje jako reżyserka. Przygotuje spektakl według powieści Władysława Reymonta pt. Komediantka. W oryginalnej, powieściowej wersji to historia młodej kobiety, która wbrew woli ojca wybiera zawód aktorki.

Premiera „Komediantki” w Bydgoszczy zaplanowana jest na styczeń 2023 roku. Ma się odbyć w Auli Copernicanum. Przypomnijmy, że główny gmach Teatru Polskiego jest w remoncie. Teatr jednak nadal działa w różnych miejscach, także na swej małej scenie, gdzie 9 września premiera „Ameryki” Julii Holewińskiej.

Znane role Anity Sokołowskiej

Anita Sokołowska zagrała w Bydgoszczy wiele znakomitych ról. Jej kreacja w monodramie „Komornicka. Biografia pozorna” w reżyserii Bartka Frąckowiaka została nagrodzona w rankingu „Najlepsza, najlepszy, najlepsi sezonu 2011/2012” miesięcznika „Teatr”. W tym samym roku została mianowana do Nagrody Aleksandra Zelwerowicza przez miesięcznik „Teatr”. Za monodram dostała wyróżnienie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Popularność zdobyła także dzięki udziałowi w telewizyjnych serialach „Na dobre i na złe” oraz „Przyjaciółki”.

O planach Teatru Polskiego opowiedział jego dyrektor, Wojciech Faruga. Wywiad ukaże się w papierowym wydaniu „Bydgoszcz Informuje”, dostępnym od czwartku, 1 września – TUTAJ.

Udostępnij: Facebook Twitter