Teatr Polski będzie jak nowy. Wiemy, jak się zmieni gmach przy al. Mickiewicza

Prawie 40 mln zł będzie kosztować gruntowna przebudowa i rozbudowa gmachu Teatru Polskiego. Uwaga widzowie! W działalności kulturalnej nie ma żadnej przerwy. Teatr nadal będzie działać. Pierwsza premiera po wakacjach już 9 września.

Kilka dni temu portal bydgoszczinformuje.pl pokazał, jak wygląda teatr tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych. Inwestycja będzie kosztować 39,87 mln złotych, dofinansowanie unijne to 7 mln zł. Rada Miasta zdecydowała się dołożyć do inwestycji dodatkowe 14 mln zł, żeby rozstrzygnąć przetarg.

Całość ma być gotowa 2 listopada 2023 roku, a więc na otwarcie kolejnego sezonu teatralnego. – Teatr nadal będzie działał, przygotowywał premiery, nie tylko w tym miejscu, ale także w innych punktach miasta – podkreśla zastępczyni prezydenta Bydgoszcz, Iwona Waszkiewicz.

Nowy Teatr Polski – jak się zmieni

Wiemy, jak zmieni się budynek teatru. Przede wszystkim będzie wyższy. Jednym z elementów przebudowy jest nadbudowa gmachu. – To najtrudniejsza część inwestycji ze względu na warunki atmosferyczne. Musimy rozebrać dach – mówi Waldemar Kapczyński, prezes KWK Construction, firmy która będzie wykonawcą przebudowy.

Wizualizacja sceny Fot. Pracownia Sound and Space

Dlaczego niezbędna jest nadbudowa? To wynika z projektu całkowicie nowej widowni. Ostatni rząd będzie się znajdował na wysokości obecnego balkonu, co da bardzo dobrą widoczność z każdego miejsca. Wyżej znajdzie się jeszcze balkon. Po lewej stronie wejścia pozostawione będzie stare okienko biletowe. Szatnie zostaną przeniesione z obu bocznych korytarzy na wprost głównego wejścia. Pozwala na to „uniesienie” widowni. Nie zniknie płaskorzeźba Stanisława Horno-Popławskiego, która obecnie znajduje się na wprost wejścia. Zostanie wycięta i przeniesiona w inne miejsce.

Znacznie polepszą się także warunki pracy. Biura z pierwszego piętra i inne pomieszczenia będą przeniesione do dobudowanego od strony parkingu dwupiętrowego budynku, kolejnej części inwestycji.

Wizualizacja gmachu Teatru Polskiego Fot. Pracownia Sound and Space

Teatr Polski nadal działa

– Od półtora roku przygotowujemy się do tej sytuacji. Gramy już w innych przestrzeniach, w pawilonie za Rywalem, w Copernicanum UKW i auli I Liceum Ogólnokształcącego – mówi Wojciech Faruga, dyrektor Teatru Polskiego – W tym budynku nadal spektakle będzie można zobaczyć, gramy na małej scenie – dodał szef TPB.

Widzowie będą oczywiście wchodzić od strony parkingu, specjalnie udostępnionym przejściem. Tam też znajduje się kasa biletowa.

– Rozpoczynamy pierwszy etap przebudowy. Mamy nadzieję, że niedługo rozpoczniemy prace projektowe dotyczące drugiego etapu. Pozwoli to stworzyć scenę, która będzie jeszcze bardziej dostępna dla bydgoszczan – powiedział Faruga

Sezon artystyczny rozpoczyna się 9 września premierą sztuki „Ameryka”. – Przygotowujemy pięć premier – mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora Teatru Polskiego ds. programowych – Od 14 października mamy już Festiwal Prapremier, który rozpoczniemy pokazem niezwykłego spektaklu przygotowanego przez nasze ukraińskie rezydentki „Życie na wypadek wojny”. W połowie października odbędzie się premiera sztuki ubiegłorocznego laureata Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, którą otrzymał Mikita Iljinczyk z Białorusi za sztukę „Dark Room” – dodaje Holewińska.

Po rewitalizacji Teatru Kameralnego, przebudowa Teatru Polskiego jest kolejnym dużym projektem realizowanym przez miasto Bydgoszcz w sferze kultury. Zmodernizowany gmach zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Udostępnij: Facebook Twitter