Nauka przez zabawę w aptece „Pod Łabędziem” / Fot. Materiały UMB /
Uczestnicy Letniej Akademii Recyklingu trafili do apteki „Pod Łabędziem”. To tu mogli przygotować farby, jakich używano w czasach rycerskich i wykonać iluminacje wzorowane na średniowiecznych manuskryptach.
Po krótkim wstępie i wprowadzeniu w temat warsztatów, uczestnicy zostali oprowadzeni po wystawie. Dowiedzieli się jak tworzy się farby i jaka była historia ich powstania, jak wyglądały pierwsze apteki i co można było w nich znaleźć. Oprócz dzieci, w zajęciach brali udział także ich opiekunowie. Podobne spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu, we wtorek 9 lipca. Dzieci mogły wziąć udział w zajęciach bezpłatnie, ponieważ są one finansowane przez Miasto Bydgoszcz. Całe wydarzenie było organizowane we współpracy Czystej Bydgoszczy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.
Apteka ,,Pod Łabędziem’’ założona została w 1853 roku. Natomiast w 2003 roku powstało prywatne muzeum farmacji, a dopiero w 2017 roku zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Aktualnie zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki ,,Pod Łabędziem’’ stały się dużą częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Powstał nawet nowy oddział – Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB.
Zwiedzający mogą teraz zobaczyć również dawne pomieszczenia apteczne przy ul. Gdańskiej 5, które po remoncie zostały udostępnione do oglądania. W pomieszczeniach nadal można oglądać oryginalne meble, które nadają ekspozycji autentyczny charakter. Natomiast klienci dawnej apteki na pewno pamiętają zdobiące wnętrze tego miejsca liczne figurki łabędzi, które nadawały mu wyjątkowy klimat.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!