Artyści Polscy. Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego z kolekcji Filharmonii Pomorskiej

© Krzysztof Gierałtowski / Portret Ryszarda Winiarskiego z kolekcji Filharmonii Pomorskiej im. I.J Paderewskiego w Bydgoszczy

W Roku Andrzeja Szwalbego, dyrektora Filharmonii Pomorskiej zaprezentowana zostanie wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego.

Andrzej Szwalbe zachęcał artystów do wzbogacania wystroju Filharmonii Pomorskiej. W jego zamyśle ta instytucja kultury miała stać się miejscem łączącym muzykę z innymi dziedzinami sztuki.

Dzięki jego staraniom od 1971 roku kolekcja Filharmonii Pomorskiej była uzupełniana m.in. o rzeźby, gobeliny zaprojektowane przez Tadeusza Brzozowskiego czy Józefę Wnuk, a także o obrazy i grafiki, które zyskały uznanie i doczekały się krytycznych opracowań.

Plakat wystawy Fot. Nadesłane

– Na 70-lecie filharmonii dr Agnieszka Wysocka, współkuratorka wystawy, przygotowywała katalog o zbiorach tej instytucji i w dziale grafika odkryła niesamowite fotografie polskich artystów, którzy tworzyli dzieła dla bydgoskiej filharmonii – mówi Katarzyna Gembarowska z Fundacji Fotografistka. – Fotografie wykonane zostały w 1986 roku przez Krzysztofa Gierałtowskiego, nestora polskiej fotografii. Jest to niezwykle ciekawe odkrycie, że w bydgoskich kolekcjach mamy zdjęcia tak wybitnego fotografa, który od ponad czterdziestu lat zajmuje się portretowaniem wybitnych osobistości polskiej kultury, nauki, polityki oraz inteligencji. Mam nadzieję, że pod zbudowaniu Galerii Sztuki Współczesnej w nowym budynku filharmonii znajdzie się miejsce dla choć niektórych fotografii, tak bardzo osadzonych w tożsamości miasta.

Wśród portretowanych artystów, których będzie można zobaczyć na wystawie w Fundacji Fotografistka, znajdują się m.in. Jonasz Stern, Jerzy Krechowicz, Magdalena Abakanowicz czy Stefan Gierowski.

– Cieszę się, że to kolejny nasz wątek odkrywania archiwów. Podobnie było w przypadku projektu „Kobiety Fotonu” – mówi Katarzyna Gembarowska. – Przygotowujemy kolejny – spacerownik śladami dawnych zakładów fotograficznych.

Krzysztof Gierałtowski został zaproszony do Bydgoszczy na otwarcie wystawy. Wystawa w Fundacji Fotografistka (ul. Pomorska 68A/1) – czynna od 13 czerwca do 30 listopada 2023.

Zapisz się na newsletter Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter