– Rzadko się w teatrze zdarza, żeby robić rzecz tak osobistą, ale nie o swoich doświadczeniach. To będzie emocjonalny ping pong, od śmiechu do płaczu, ale mam nadzieję, że to będzie bardzo oczyszczające dla wszystkich – mówi Tomasz Valldal Czarnecki, reżyser spektaklu „Drapando, czyli Atak Zamszałego Starucha”.
„Drapando, czyli Atak Zamszałego Starucha” to tytuł premierowego spektaklu w Teatrze Kameralnym. Na pierwszy rzut oka enigmatyczny, lecz wystarczy połączyć pierwsze litery wyrazów, które tworzą skrót AZS (Atopowe Zapalenie Skóry). O tej właśnie chorobie, a raczej walce z nią, opowiada sztuka.
Główną bohaterką jest 9-letnia Kate. Dziewczynka choruje na atopowe zapalenie skóry. Kolejne maści i lekarstwa zapisywane przez lekarzy, nie przynoszą jej ulgi. Do krwi wydrapuje swędzącą skórę. Jej rodzice chcą pocieszyć córkę. Wymyślają więc kolejne historie, w których Dermikrem, Hipolicyna i Purafin, niczym superbohaterowie z komiksu, walczą ze złym AZS-em.
Cały spektakl rozgrywany jest na dwóch płaszczyznach – planie realistycznym, który opowiada co się dzieje z dzieckiem, które na AZS zapadło oraz fantastycznym – gdzie maści i lekarstwa zamieniają się w superbohaterów.
Ciekawostki z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!
Autorem sztuki jest Szymon Jachimek. W swoim tekście zawarł osobiste doświadczenia z życia swojej rodziny. Z AZS zmaga się bowiem jego córeczka, Jana Jachimek. Dziewczynka w sztuce „Drapando, czyli Atak Zamszałego Starucha” gra Kate, a właściwie – samą siebie. Na pytanie, czy na scenie miała problem z drapaniem, odpowiedziała z rozbrajającą szczerością.
– No trochę. Bo jak mnie nie swędzi, to o tym zapominam, a jak mnie swędzi to się drapię. Mam nad tym trochę kontrolę. Kiedy gram, mam się drapać ciągle. Czasem, kiedy gram, odzywają się we mnie wspomnienia i jest trudno. Czasem jest bardzo śmiesznie i fajnie – opowiedziała Jana.
„Drapando, czyli Atak Zamszałego Starucha” to pierwsza premiera Teatru Kameralnego w 2023 roku. Pierwszy spektakl już 25 lutego o godzinie 16.00. Sztuka dedykowana jest widzom powyżej 6-tego roku życia. „Drapando” bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Więcej o realizatorach i obsadzie sztuki, można przeczytać na stronie Teatru Kameralnego.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!